| CBogdannnnn a întrebat:

Salut,TpU! (Scuzati daca am gresit categoria)
Am o povestioara, iar la final as dori sa va cer un sfat
Locuiesc cu mama mea(parintii divortati), iar tatal locuieste altundeva.
Eu stau la bloc-nu stiu care e faza cu blocul pentru ca se aude tot ce fac prin casa- si am sub mine un vecin mai...asa... si la orice sunet pe care il aude de la mine scos pe gura(de la mine din casa) imi suna mama sa se planga si sa ameninte ca suna la politie.Acest lucru nu este o problema deoarece mama mea imi intelege problema si daca ar chema politia cu mama ar fi totul ok.
Acum apare si problema mea:Mama mea urmeaza sa fie plecata doua saptamani(din tara), iar eu raman singur acasa.Imi dau silinta sa nu fac galagie,dar din moment ce azi dimineata s-a plans ca fac galagie si eu vorbeam in soapta singur in casa, imi imaginez ca in doua saptamani o sa-mi mai auda vocea.
Intrebarea este:Ce fac eu in cazul in care vecinul scrantit suna politia si ma gaseste singur(minor) in casa fara parinti? Ce pot sa le spun politistilor cand or sa vada un minor care locuieste singur(deoarece este ilegal-si parintii pot avea probleme grave-)?
Pare un subiect amuzant, dar chiar as avea nevoie de niste raspunsuri relativ serioase pentru ca, na, s-ar putea sa vorbesc cu un politist.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| neoficial2302 a răspuns:

Oare de ce trebuie sa gandesti ca va veni politia la usa ta?! ..si daca vine, ce? Tot om este si el!
Eu cred ca ai si tu ceva comportament animalic (scuze expresia), ma gandesc ca nu poate sa faca reclamatie daca tu esti linistit.
Mai e si varianta sa faci tu reclamatie si aici sa reclami pe vecinul tau impreuna cu mama ta, probabil ca are ceva probleme psihice!
Daca vine politia la usa ta nu vei pati nimic, in cel mai rau caz o amenda pentru deranjarea linisti publice dar vei primi o avertizare verbala! Iar la raspuns vei apune ca parinti tai sunt plecati la o inmormantare! Inventezi ceva! Daca ai buletin iti va cere buletinul! Ai grija sa nu fi galagios, abtine-te perioada aceasta macar!

1 răspuns:
| RaresAndSo a răspuns:

Stai linistit ca spui si tu la politie ca este plecata la o petrecere (nunta etc.) baga si tu un motiv... si cu vecinul ala tracel frate undeva si dai o mama de bataie sa te tina minte laughing)