| WassupBv a întrebat:

..

Pe scurt: Prietena mea are 17 ani, eu 21. Parintii ei sunt divortati ea fiind sub tutela mamei. Problema este ca aceasta nu are grija de ea, nu se intreseaza de loc de ea asa cum ar face orice parinte iar prietena mea locuieste cu mine de cca 2 luni (mama ei stie si este de acord cu acest lucru). Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa procedez din punct de vedere legal sa nu ma trezesc cu politia pe cap si cu reclamatie facuta ca i-am tinut fata cu forta sau cine stie ce altceva... Daca fata nu mai vrea sa locuiasca cu mama ei exista vreo modalitate prin care sa poata locui cu mine fara ca vreun organ competent sa incerce sa imi puna mine in cap alte acuzatii?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, atata timp cat fata sta cu tine de buna voie si mama ei este de acord.
Pentru a obtine intoarcerea la domiciliu mama ar trebui sa obtina o hotarare judecatoreasca, dovedind ca fata este tinuta de tine in mod silit. Din ce spui nu este cazul, asa ca nu s-ar intampla nimic.

| WassupBv explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru informatie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat este minora si este sub tutela mamei in mod legal nu poti face nimic. Singurul luru este o ancheta sociala si, daca se considera ca mama nu isi indeplineste atributiunile fie va fi incredintata tatalui sau statului (adica la casa de copii sau unui asistent maternal )pana implineste 18 ani

| WassupBv explică (pentru suntserios):

De acord cu tine, dar avand in vedere ca traim in Romania se pare ca si acest lucru poate fi evitat. E evident ca nu vreau sa fie trimisa la un camin de copii si de accea vreau sa fac tot posibilul sa evit asta dar sa o evit legal. Multumesc pentru timpul acordat

| doctorandus a răspuns (pentru WassupBv):

Daca vrei sa nu te mai bata nimeni la cap, poti cere acordul mamei ei sa te casatoresti cu fata.

| Danzell a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iti faci griji de asta, politia sau mai stiu eu cine intervin atunci cand sunt sesizati.
nici daca vin nu are ce sa ti se intample daca prietena ta declara ca s-a mutat de bunavoie si ca nu a fost fortata, e ok.
iar daca vrei sa fii mai linistit poti sa faci o hartie de instiintare si de acord al parintelui, apoi semnata.

| WassupBv explică (pentru Danzell):

Multumesc frumos!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti de asemenea sa mergi la politie chiar tu, sa spui ce ne-ai spus si noua. Sa spui situatia ca mama ei nu e interesata de ea si ca locuieste cu tine cu acordul ei.Sa fie si ea prezenta (prietena) la politie.I se ia o declaratie, semneaza ca e de acord si gata. Si...mai e un an pana implineste 18 ani, apoi nu mai ai de ce sa-ti faci griji.Peste un an nu trebuie sa mai mergi la politie ci...la primarie.tongue

| WassupBv explică (pentru anonim_4396):

Salut, am mai auzit undeva ca se poate face si acest lucru, dar voiam sa aflu mai multe informatii sa nu ma trezesc in sectie ca si picat din cer sa rada si politia de mine... Om vedea cum ramane si cu primaria dar ideea e ca pana atunci sa pot sta eu linistit. Un om cand vrea sa faca rau are multe idei si nu vreau sa ma trezesc cu reclamatii de corupere de minori, sechestrare de persoane sau mai stiu eu ce din partea mamei ei. Multumesc mult pentru timpul acordat!