| Tircomnicioiu_Nicolae_1995 a întrebat:

Salut tuturor nu stiti te poti inrola in armata chiar daca ai 8 clase? sau te poti inrola ca voluntar am vazut ceva la stiri si m-ar interesa

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.270/2015, citez:
"Art. 12
(1) Cetatenii romani care urmeaza sa devina rezervisti voluntari trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa indeplineasca criteriile generale si specifice de recrutare si selectie a rezervistilor voluntari, potrivit baremelor corespunzatoare categoriei de personal din care fac parte;
b) sa nu fi fost condamnati penal printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, cu exceptia situatiei in care cei condamnati au fost reabilitati sau amnistiati;
c) sa nu faca parte din organizatii interzise de legislatia romana si sa nu fie membri ai unor organizatii incompatibile cu regulile, activitatile si atributiile specifice profesiei militare;
d) sa nu apartina unor culte, asociatii religioase sau grupari religioase care, potrivit legii, contravin normelor de pastrare a ordinii publice, precum si celor care incalca bunele moravuri sau afecteaza desfasurarea profesiei militare;
e) sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
f) sa aiba varsta cuprinsa intre 18 si 55 de ani.
(2) Criteriile si baremele prevazute la alin. (1) lit. a) se stabilesc prin ordin al ministrului apararii nationale."
Legea va intra in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2017.
Criteriile si baremele specifice nu au fost inca stabilite de A.Ap.N., dar cred ca se vor cere cel putin 10 clase, acesta fiind invatamantul obligatoriu.

| minrest a răspuns:

Armata are o tinuta si cauta sa isi mentina un nivel. Ei cauta sa obtina cat mai multi din cei mai buni, nu sa ii adune pe aia slabi. Iti trebuie de la 10 clase in sus.

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Nu poti daca nu ai macar 10 clase.Trebuie sa stii totusi ceva, nu se duce oricine acolo.

| TronCat a răspuns:

Nu te poți înrola dacă nu ai absolvit învățământul obligatoriu de 10 clase.