| 55654 a întrebat:

Salutare! Am o intrebare! Daca am facut un an de facultate in regim bugetat, iar apoi mi-am retras dosarul, va trebui sa fiu obligatoriu un an la taxa la facultatea la care vreau sa dau acum, iar abia apoi, daca am medie buna pot sa urc la buget din anul 2?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula asa este.
Ca exceptie, daca a doua facultate nu are locuri la taxa, trebuie sa platesti cheltuielile de scolarizare pentru anul facut la prima facultate si sa depui chitanta la dosarul de inscriere, conform art.35, alin.(7) si urm. din L.199/2023, a invatamantului superior, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(7) O persoană poate beneficia de finanţare de la bugetul de stat pentru un singur program de studii universitare de scurtă durată, pentru un singur program de studii universitare de licenţă, pentru un singur program de studii universitare de master şi pentru un singur program de studii doctorale. Prin excepţie, absolvenţii unui program de studii universitare de masterat care au beneficiat de finanţare de la bugetul de stat pot urma un program de studii universitare de masterat didactic cu finanţare de la bugetul de stat.
  (8) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare pe loc finanţat de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
  a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget. Studenţii pot achita contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care au beneficiat anterior Ministerului Educaţiei, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educaţiei;"

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, un an va trebui sa il platesti