| Liviu321 a întrebat:

As dori sa imi achizitionez o garsoniera cu programul Prima Casa. E cineva pe aici care a luat un astfel de credit sau s-a interesat de asta? As dori si eu mai multe detalii, care e limita minima de salariu, ce faci daca nu ai cei 2% avans si daca e adevarat ca trebuie sa dai in plus, pe langa suma imprumutata inca aproximativ 60%.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu-ți recomand prima casă.Eu m -am dus pe varianta unui credit ipotecar.La un salar declarat la ANAF de 1200 lei banca mi-a oferit 20.000€ pe 30 de ani.Rate fixe în primii 5 ani și avans de minim 5% din valoarea imobilului cumpărat, cu dobândă fixă de 10%/an, iar apoi dobândă variabilă calculată în funcție de ro-bor. Oferta am primit-o de la BCR.
Atenție, asta se referă strict la scoring-ul meu.Se știe că fiecare om primește un scor individual, de asta, cel mai bine e să mergi la bănci (recomand să consulți ofertele mei multor bănci, și apoi în funcție de ofertarea lor să decizi ce e mai bine pentru tine.Mie asta mi s-o potrivit cel mai bine, dintre toate băncile unde am fost, și unde mă încadrasem.Am omis intenționat BT-ul, că lucrează ca melcii de încet, și la un credit de consum(3 săptămâni aprobare la un credit de consum, în anul 2019?! la BT, hai, „serios", versus BCR care mi-a aprobat un credit identic în 24 de ore? :X. Dacă la un credit ne pretențios stau 3 săptămâni atunci la un ipotecar ce fac? clown și să vezi fiecare bancă cu cât și în ce condiții te ofertează.
Ca idee cele mai bune oferte le-am primit de la:
Pe primul loc BCR, apoi Reiffeisen și BRD.Cei mai zgârciți au fost CEC-ul și Bank Post-ul.La ING și OTP nu m-am încadrat, deși ING-ul la o simulare de 2000 lei declarați îmi ofereau 21.000€ pe 30 de ani, dar pe dobândă variabilă. Fără prima casă.

| Liviu321 explică (pentru DeyCj):

Multumesc de raspuns! Am intrebat azi la ING, acolo am si salariul si la Raiffaisen cunosc pe cineva. Asta mi au spus si mie, nu prea e convenabil sa faci prima casa, mai bine credit ipotecar. Eu in mana tot cam 1800 2000 lei pe luna iau, as putea lua in jur de 21000 euro pe 20 de ani. Putin, in Bucuresti cu banii astia iau o garsoniera intr-un cartier rau famat. Eu vreau unde locuiesc acum, nu e o zona scumpa dar tot as da in jur de 40.000 euro pe un apartament, sa zic nou. Pentru 40k euro mi ar trebui un salariu de 3500 lei, ceea ce momentan e mult, la anul sper sa ma incadrez daca nu poate reusesc sa iau creditul impreuna cu tata. Nu stiam de treaba cu punctele, dar nu cred ca stau prost, in afara de salariu, pana acum nu am intarziat cu nimic la ei cu cardul in rate, bine ei oricum imi iau banii direct de pe card. laughing

| DeyCj a răspuns (pentru Liviu321):

Probabil de asta ai obținut doar 20.00€ că mai ai un credit.Și cardul de rate e tot credit și e înscris în biroul de credite.Baza este vârsta și cât declară angajatorul la ANAF(salarul). Facultativ, și contra cost poți ruga angajatorul să-ți treacă mai mult la ANAF(salariul real.Și eu câștig real 2700 lei dar îmi declară la ANAF doar 1200 lei(salariul minim pe economie, dar contra costul de 50-100 lei pot obține salarul real declarat la ANAF; Bine eu convenție ce presupune niște justificări scrise pentru mărirea de salar declarată, dar aia se stabilește de comun acord.Hârtia vorbește nu vorbele))

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal e sa platesti la dezvoltator o garsoniera noua sau apartament cu dormitor balcon sufragerie garaj te ajunge pe la 75000€. In 5 ani am scapat si numai buletinul il arati. Evident rata e aproape 1100€ pe luna. Daca erai camionagiu ca mine sa castigi 2700€ pe luna iti luai ceva in conditii. Daca platesti lunar o sa dai mult comision la rate mici. E bine sa dai un avans de 10.000€ sau 5.000€ daca proprietatea costa 50.000€ bate fieru cat e cald la tinerete si pleaca in lumea larga dupa te intorci acasa pe la 50 de ani

| Wr3nch a răspuns:

Https://www.conso.ro/......prima-casa
Aici ai conditii generale. Tine cont ca fiecare banca are propriile criteri si costuri.

| RoCkKiD a răspuns:

Mie nu-mi pare ok varianta cu prima casa pentru tine daca vrei o garsoniera.

In primul rand programul prima casa te obliga sa cumperi un imobil nou iar o garsoniera noua este extrem de scumpa comparativ cu una dintr-un bloc vechi + ca nu stiu cate blocuri cu garsoniere fac dezvoltatorii deci va fi si mai greu de gasit si cel mai probabil vei sta la la marginea orasului intr-o zona care poate nu are nici drum.