| Mold0veanul a întrebat:

Salutare!
Ce inseamna incheierea comunicarii penale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In articolul respectiv este vorba de soluţionarea plângerii de către judecătorul de cameră preliminară, se refera la o plangere facuta de o parte sau procuror si aceasta se face printr-o incheiere care este comunicata partilor. In nici un caz nu este vorba de sintagma scrisa in intrebare (incheierea comunicarii penale), asa cum am spus si in primul raspuns.
Si incheieri, care se comunica partilor, mai sunt prevazute si in alte cazuri, in cadrul procesului penal.
Utilizatorul care a pus intrebarea trebuia sa specifice despre ce este vorba, altfel nu se poate da un raspuns corect.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista asa ceva. Poate ai vrut sa spui incheierea urmaririi penale si aceasta inseamna ca s-a terminat urmarirea penala.

| Mold0veanul explică (pentru Ioandelasal):

Exista!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mold0veanul):

In aproape 40 de ani de munca in domeniul dreptului, in Romania, nu am intalnit o asemenea sintagma.
Indica-mi de unde ai luat-o si o sa-mi cer scuze ca nu stiu.

| Darkmagic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poate se refera la "Comunicarea Incheierii penale", 341 cpp.
E o posibilitate.

| Mold0veanul explică (pentru Darkmagic):

Da, poate e aceiasi chestie.
Ce este?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Darkmagic):

In articolul respectiv este vorba de soluţionarea plângerii de către judecătorul de cameră preliminară, se refera la o plangere facuta de o parte sau procuror si aceasta se face printr-o incheiere care este comunicata partilor. In nici un caz nu este vorba de sintagma scrisa in intrebare (incheierea comunicarii penale), asa cum am spus si in primul raspuns.
Si incheieri, care se comunica partilor, mai sunt prevazute si in alte cazuri, in cadrul procesului penal.
Utilizatorul care a pus intrebarea trebuia sa specifice despre ce este vorba, altfel nu se poate da un raspuns corect.