| questsoul a întrebat:

Salutare. Îmi poate spune cineva va rog care sunt studiile și anii de vechime necesari pentru fiecare grad de electrician autorizat ANRE?

Mulțumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu acum care sunt exact criteriile, dar mai demult pentru gradele 1 si 2 a fost suficient bacalaureatul + 5 ani vechime pentru gradul 1 (400V, 10KW) si 10 ani pentru gradul 2 (1KV, 100KW).
Pentru gradele 3 si 4 (peste 10KV si 100KW) a fost necesar studiu universitar de profil.
Autorizatia este pentru PROIECTARE si EXECUTIE / LUCRARI pana la pragurile specificate.

Din cate stiu, si acum sunt asemanatoare gradele de autorizare.

| questsoul explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru răspuns. Îmi poți spune ce fel de instalații sunt cele sub 10 KW ( ce fel de instalații poate executa un electrician de gradul 1)? Casnice?

| Bula a răspuns (pentru questsoul):

Masini si instalatii trifazate (380V) sau monofazate (220-230V), cu putere nominala pana la 10KW: instalatia electrica al unei locuinte, al unui atelier etc.

Am uitat sa specific: autorizatia este SI pentru PROIECTARE pana la pragurile specificate.

| armiaso a răspuns:

Poate te ajuta si asta
http://www.electricalc.ro/......ricienilor