| Lucassz a întrebat:

Salutare, locuiesc într-un apartament cu chirie împreună cu o persoană apropiată, pe contractul de închiriere am semnat amândoi: 1.cine are drepturi mai multe?
2. dacă doresc să dau afară o persoană care nu este trecută pe contract iar celălalt nu vrea acest lucru cum se procedează?
3. dacă unul dintre noi dorește să renunțe la a plăti chiria și de a pleca iar eu nu doresc să renunț, acesta are dreptul să plece şi să nu mai plătească?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca in contractul de inchiriere nu este prevazut altceva ambii aveti drepturi egale.
2.Va trebui sa va judecati, respectiv tu sa intentezi o actiune civila, prin care sa soliciti evacuarea.
3.Are dreptul sa plece dupa o notificare adresata proprietarului cu un termen de preaviz de cel putin 60 de zile calendaristice.
Dupa aceea tu va trebui sa inchei alt contract de inchiriere cu proprietarul.

| Catrice a răspuns:

Pai sunteți chiriași tu n-ai nici un drept peste el sau te crezi în apartamentul tău doar pentru ca dai 300 lei pe luna și crezi ca îți permiti sa faci ce vrei laughing