| Dragosdoar a întrebat:

Salutare oameni buni. Voi nu v-ati gandit vreodata de ce alcoolul nu este regulat ca si drogulile prin lege? Adica,atatea crime si violente se petrec sub influenta alcoolul, accidente de masini,crime,bataii. Atatea boli de sanatate de la consumul de alcool (cica nici nu exista un nivel de consum sigur de alcool),ba mai bag si dependenta ca lumea, ca orice alt drog. Cate femei nu sunt batute si violate sub influenta alcoolului? Si tu vii si îmi spui mie ca ciupercile sunt periculoase pentru societate?
Mi se pare sincer aiurea ca putem face atat de multe lucruri cu legea ca sa moderam consumul de alcool,cum am facut cu restrictiile in pandemie, da asta e alta discutie.
Eu tot nu inteleg de ce problema alcoolului nu este la fel de discutata ca si a drogurilor. Eu vad atatia oameni nebuni dependenti de alcool si nu sunt blanzi.
ADAUGARE: am uitat sa pomenesc aici si de conceptie in timpul betiei dintre oameni, iarasi o problema atent cercetata cand vine vorba de defecte genetice ale unui fat survenite in urma fertilizarii dupa conumul de alchool.

42 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E o diferenta enorma intre alcool si droguri, alcoolul iti ia mintile la o cantitate medie spre mare si depinde de rata de absorbtie sa o denumim rezistenta a ficarui individ in parte, drogurile o fac de la cantitati mici de la grame, miligrame, mililitri etc
De aceea nu se pot pune in aceeasi oala niciodata.

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Pai si de ce atunci se petrec atatea accidente la alcool? Atatea violente, atatea bataii?

| Simpatic a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pentru ca unii au rezistenta mica la alcool sau alcoolul le schimba brusc starea adica devin imediat nervosi si cauta scandal.
Insa cum ziceam nu e acelasi lucru cu drogurile.
Dar sunt de acord ca de exemplu daca ai urcat baut la volan si esti praf de beat chiar fara sa produci niciun accident sa ti se anuleze pe viata permisul, asta mi se pare o masura corecta, de ce nu o aplica politicul asta nu am idee, dar cum zic mereu clieseul meu este ca nu le pasa de aceasta tara, sunt doar niste imbecili la costum care incaseaza un salariu nemeritat luna de luna si isi faciliteaza prin intermediul functiei si alte afaceri!

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Da,ok
Sper ca nu s-a inteles ca vreau neaparat liber la droguri

| Simpatic a răspuns (pentru Dragosdoar):

Din punctul meu de vedere nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un pahar de vin nu iti da nici dependenta nici nu te face violent.
La fel si cu o sticla de bere.
Complicat sa pui egal intre asta si consumul de heroina

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Nu vorbeam de un pahar de vin consumat la o nunta si o sticla de bere bauta la un meci. Vorbesc aici de dependenta si de faptul ca industria asta nu are limite. Si cu drogurile se pot face regularizari pentru a nu se comercializa drogurile tari.

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Daca tu poti reglementa cantitatea de alcool legala de baut pentru fiecare persoana in parte esti tare.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

"Un pahar de vin nu iti da nici dependenta nici nu te face violent.
La fel si cu o sticla de bere.
Complicat sa pui egal intre asta si consumul de heroina"

La fel e si cu drogurile.
Nici un joint de marijuana nu da dependenta, de ce nu e legala? Pentru ca se gasesc unii care sa consume in cantitati industriale gagica-ta imi da tarcoale laughing laughing
Si cu alcoolul e la fel, numai ca se scot mult mai multi bani din industria asta, la fel si din tigari.
Marijuana e mult mai putin letala decat o tigara de exemplu.
De alte psihoactive nu vorbesc pentru ca nu cunosc si nici nu ma intereseaza.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Eu nu am o problema cu legalizarea marijuanei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt localități - uscate- în USA unde alcoolul este interzis.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dry_communities_by_U.S._state
În țările musulmane la fel.
Ai putea lupta să se dea o lege la fel în comuna, orașul tău.
Eu aș interzice de exemplu la mine în oraș propaganda și militantismul leghebeteuqiu. Nu pe ei, ci demonstrațiile de stradă cu cucurbeu.

| Drimmero a răspuns:

Tu compari efectele pe care le lasa alcoolul cu cele pe care le lasa anumite droguri periculoase? Doamne fereste

Alcoolul te afecteaza pe termen lung, ca te imbeti intr-o seara te culci si iti revii a 2-a zi, insa drogurile dau o dependenta mai mare si te distrug mult mai repede. N-ai cum sa compari efectele, alcoolul e mic copil pe langa ce iti pot face drogurile si dependenta e mult mai mica, adica daca bei o bere nu devii lesinat dupa ea, in schimb daca bagi heroina...cam ajungi boschetar

| Mosotti a răspuns:

Alcoolul nu e asa periculos ca drogurile, e periculos doar daca abuzezi!

Daca bei cu masura e okey, dar daca iei droguri cu masura NU merge. Daca iei si putin, f rapid devii dependent si vei lua mai mult si mereu, plus ca efectele-s f distructive rapid, nu e acelasi lucru. Nu poti acum sa pedepsesti f multi oameni care beau mediu pentru niste idioti care abuzeaza. Deci e normal sa-l lasi free alcoolul, pentru ca-s mult mai multi care beau rational decat cealalta categorie.

Daca bei alcool cu masura, esti okey, daca iei droguri cu masura oricum om nu mai esti.

Asa ca asta este explicatia.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Pai si de ce omu nu poate sa faca ce vrea el totusi? Toti boschetarii care ii stiu baga alcool. Care i treaba daca omu vrea sa bage niste droguri ca sunt bune ca antianalgezice sau antidepresive. Ma enerveaza pur si simplu ca vine statu si ti zice ''nu ai voie aia, nu ai voie aia''. Pai in Olanda de ce s-a putut si nu se poate la noi?

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

In Olanda s-au scos din legalitate mi se pare ciupercile magice, sau asa era vorba cel putin, pai unu si-a scos ochii, altul si-a taiat penisul, nu compara! Aveau niste halucinatii de i-a spart.
Marjuana da, asta sunt si eu de acord sa fie legal si aici, era vb de cele puternice, cocaina, heroina, LSD, de astea vorbeam eu.

O fi si faza ca devi rapid neproductiv, si statului nu ii convine sa ajungi o relicva pe strazi, macar daca multi beau moderat, nu e problema de niste alcoolici mai putinei care si aia lucreaza multi, tatal prietenului meu era alcoolic, dar muncea totusi, dupa munca bea de stingea.
La drogati e mai greu, aia nu mai sunt buni de munca daca iau la bord mai mult, in scurt timp.

Adevarul ca si eu as fi pentru legalizare totala, in limita in care nu exista reactii antisociale! Adica nu sa ma trezesc ca-mi da unu in cap ca a vazut pe diavolu in loc de pe mine. Ca ne suparam in cazul ala.
Plus ca daca devine puternic dependent poate sa-ti dea in cap pentru bani chiar daca costa ieftin, ca daca nu-i are nici pe aia banii, aia e. In schimb la alcool dat fiind ca multi beau moderat, e okey.

Pe langa faptul ca nu le legalizeaza ca sa faca ei miliarde, ca daca ar fi la liber nu s-ar mai face asa profituri.
Cu prohibitia cum fuse? A fost pana s-au imbogatit unii, cand chestia s-a rezolvat, a ridicat interdictia la alcool, asa si la droguri, dar aici se scoate mai mult si deci nu se legalizeaza niciodata.
Te aresteaza pe tine daca aduci 3 kile din Columbia adica sa dai 4500 dolari pe ele si sa iei si tu 100 de mii aici, sa o duci bine, ca sa treaca ei cu camioanele vama!
Si asta stiu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Multe dintre droguri au efecte mai clare si pot fi si controlate mult mai bine decat alcoolul.

| LPCTSTR a răspuns:

Problema este la oameni, strict.
Daca alcoolul ar fi ilegal, ar suferi enorm industria (oricare) si stiinta. Se fac destule cu alcoolul si clasa de alcooli, deci ar fi irational sa faci alcoolul ilegal.

| johnnny123 a răspuns:

Diferenta fundamentala dintre alcool si drogurile puternice (de genul cocaina sau heroina) este aceea ca alcoolul poate fi consumat in mod responsabil, pe cand drogurile nu.

Un om responsabil poate sa consume un pahar de vin la cina fara sa devina un alcoolic violent, dar niciun om intreg la minte nu poate sa spuna "e ok, o sa-mi injectez doar putina heroina in vena".

Sigur ca alcoolul omoara multi oameni si se afla la originea multor tragedii, dar este o substanta pe care un om cu un minim de disceranamant si autocontrol o poate controla.

Pe acelasi principiu poti intreba "de ce viteza masinilor nu este limitata din constructie la 20km/h, ca sa nu mai avem atatea accidente din cauza vitezei excesive?". Pentru ca un sofer prudent si cu un minim de experienta poate controla cu usurinta pe autostrada o masina la viteza de 130km/h, nu este nevoie de limitarea la 20km/h.

La fel este si cu alcoolul. Nu este nevoie sa fie interzis total, pentru ca vasta majoritate a oamenilor sunt capabili sa-l consume responsabil.

| Emma30555 a răspuns:

Nu sunt de acord cu interdicții de nici un fel. Nu cred ca alcoolul duce la viol, crima, hoție, hartuire, pedofilie etc. Alegerea de a face o fapta urata exista deja în acel om ce face infracțiunea. Se bat și oameni treji, proxeneții sau mafioții nu sunt beți. Iar condusul sub influenta alcoolului este interzisa. Eu mai degrabă as interzice cazinourile fiindcă acolo mi se pare ca se face o excrocherue dar în fond oamenii trebuie sa fie puternici sa se educe sa fie echilibrați nu sa le interzici tuturor fiindcă nu toți sunt la fel. Când a fost prohibiția în America consumul de alcool a crescut fiindcă dacă interzici ceva cu atât va fi mai dorit. În fond la tara oamenii au vie și fac vin sau țuică, nu poți sa interzici asta, nimeni nu vrea dictatura, oricum nu poți sa elimini violenta, nu e asa simplu.

| Dragosdoar explică (pentru Emma30555):

Pai si la droguri de ce avem atatea interdictii

| Emma30555 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Alcoolul nu ți produce halucinații sau agitație ci îți creaza o stare apropiata totuși de ceea ce ești tu. Drogurile consumate în exces duc la fapte necontrolate sau moarte Nu toate drogurile sunt periculoase dar cred ca e greu sa gestionezi consecințele odata ce le legalizezi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, tinerii astia...
tu ai auzit de marea si tarea cioaca numita prohibitie?
https://ro.wikipedia.org/......e_Americii
daca la droguri nu e asa de complicat de pus restrictii pentru ca sunt destul de greu de fabricat, cand e vorba de alcool, chestia se intoarce invers, e PREA usor de fabricat (stiu o metoda de facut tuica din dude si care contine NUMAI un cazan, un lighean, un castron si un suport pentru castron) si se poate face alcool din te miri ce, cartofi, pasta de dinti, etc.
insa nici macar nu asta e problema, ci faptul ca daca interzici asa ceva, cei care reusesc sa produca si sa vanda, or sa faca bani buni si asa se mareste serios criminalitatea (americanii au invatat pe, pielea lor ce de gangsteri au aparut peste noapte din cauza prohibitiei)

| StrongHeart a răspuns:

Ca un om care le-a incercat pe toate, de la exces de droguri la exces de alcool si acum este liber de toate(nici macar tigari nu mai fumez; mirosul de tutun imi provoaca greata) tin sa fac niste simple observatii.
In primul rand, nu ai cum sa interzici alcoolul, deci asta e imposibil, oamenii au servit alcool de cand exista lumea asta, pur si simplu nu ai cum sa opresti lucrul asta si nu vad de ce ai face asta, pentru ca oamenii oricum ar consuma.
La fel cum consuma droguri, chiar daca sunt ilegale.Nu poti opri un om sa faca ceva.Chiar si o crima, daca vrea, are libertatea sa o faca.INSA,cu riscul unor consecinte destul de grave.
Daca un om alege sa bea pana crapa sau sa fumeze iarba sau sa isi injecteze heroina e strict problema lui.
Atata timp cat iti asumi consecintele,esti liber ca pasarea cerului.
Sigur,exista si oameni care fac abuz,dar de ce sa ii strici bucuria unui om care are masura si stie ca ce e mult strica?
Spui de femei batute si violate de betivi. Daca o femeie sta cu astfel de persoane,inseamna ca se complace in situatia aia.O femeie intreaga la minte,pleaca de langa astfel de persoane sau cere ajutor.
Cel mai bine e sa tratam dependentii de droguri si/sau alcool ca oameni,sa ii ajutam sa scape de patima asta, constienti ca ce nu ne sta in puteri,va trebui sa acceptam.
Drogurile nu trebuie legalizate,insa cred ca e nevoie de un grad de toleranta,daca te-a prins cu un pai,sa nu te bage la bulau,dar daca te-a prins cu caramida de coca,pai ti-o cautai cu lumanarea.
Nu o sa intru in detalii despre efectele psihice pe termen lung ale halucinogenelor,pentru ca e de bun simt sa stii ca nu te ajuta in niciun fel sa evoluezi ca om. Daca iei,iei pe raspunderea ta,dar nu te astepta sa fim toti de acord cu asta.
Un om inteligent stie sa faca totul cu masura,iar un om intelept stie ca nu are nevoie de substante sa fie fericit.
Daca simti nevoia de senzatii tari, poti sa ai parte de ele in multe alte feluri decat bagand otravuri in tine, legale sau ilegale.
Poti sa te apuci de un sport,de exemplu. Poti sa te dai cu placa/skiuri,sa practici offroad, sa sari cu parasuta etc.
Corpul uman e cea mai inteligenta fabrica de chimicale, stie exact de ce ai nevoie, nu trebuie sa ii dai nimic in plus.Nu trebuie sa ii dai ecstasy sa simti extaz, marijuana sa simti euforie sau alcool sa prinzi curaj.
Viata e mult mai placuta cand esti liber de orice fel de vicii.

| romeo78 a răspuns:

Învață, învață, învață!
NICIODATĂ ce este interzis nu dispare!
Îți dau un cuvânt: prohibiție.
Citește și învață!

| flixbuster a răspuns:

Droguri, prostitutie, alcool, tigari, armament - same story, same ***. Follow the money - unii sunt negri, altii albi(ti) dar bani sunt toti.

Strict in cazul alcoolului, tarile musulmane au interdictie legata de subiectwinking

| Dragosdoar explică (pentru flixbuster):

E nu cer interdictie ca la aia, dar problemele legate de alcool devin cam serioase, mai ales in perioada asta de pandemie, cand lumea sta mai mult in case si trandaveste la tv sau computer. Vezi ce am zis mai jos si despre consumul de alcool in momentul conceptiei unui copil

| NotNamed a răspuns:

Pentru ca e o diferență mare intre ele. Gândește.te ce efecte au amandoua, dupa ce cantitate isi fac efectul, pentru ce sunt folosite produsele, si care e probabilitatea de a obtine dependenta consumandu.le pe fiecate in parte. Iar ca un simplu post scriptum, nu toate persoanele care se imbata sunt violente.

| Dragosdoar explică (pentru NotNamed):

Pai da la fel sta treaba si cu drogurile, alea mai usoare zic eu, sunt chiar benefice intr-o buna parte. Sunt chiar tari din ''lumea civilizata'' cum ne place noua sa ziceam unde s-a legalizat consumul de ciupercute. Da nu zic ca alcoolu e chiar asa rau, numai ca atunci cand vezi rafturi peste rafuri umplute de bauturi spirtoase si ale dracului de tari ma face sa cred ca problema cu drogurile o tratam prea atare, iar cea cu alcoolul dimpotriva, e lasata sa se extinda in voia ei.

| NotNamed a răspuns (pentru Dragosdoar):

1. Desi se gasesc peste tot si sunt legale nu toata lumea consuma alcool.
2. Alcoolul poate fi benefic in unele situații medicale.
3. Alcoolul nu provoaca depindenta asa ridicata ca drogurile. Poti sa te inbeti 3 seri la rand si după sa te descotorosesti de bautura.
4. Multe petreceri, festivaluri, aniversari, nu ar mai insemna nimic fara un strop de alcool.
5. Alcoolul este recomandat si de medici sa il consumi in fiecare zi cam un paharut, are beneficiile sale.
Drogurile nu sunt chiar asa. Ele sunt mai mult pentru euforie, nebunie. Le consuma doar persoanele care nu mai au speranta de la viata si vor sa treaca in purgatoriu ori alții care au fost siliti, obligati, forțati sau indemati sa consume droguri. Poate avea si benefici medicale, dar asta nu la ordinea zilei, este folosit doar pentru unele circumstanțe pentru ca te linisteste dar se poate instala si in cazul asta dependenta. Persoanele capata dependenta mult mai rapid si profund. Exista fel si fel de droguri. Iti pot provoca halucinatii, turburari comportamentale, fizice de echilibru de ex sau corporale prin diferite boli sau malformații. Persoanele care sunt drogate simt o nevoie exasperată de "iarba" si devin foarte ușor agresive, chiar foarte agresive pe cand la alcool nu e neaparat sa devii agresiv. Poti deveni si mult mai glumet si sa spui tot ce gândești, poti sa vorbesti prostii, sa iti dea film/caput intr.un sant, sau intr.adevar in unele cazuri agresiv. Eu vad o mare diferență intre ele. N.as legaliza iarba in veci. Doar prin serviciul medical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le place mary jane pentru ca nu pot sa faca bani de pe urma "drogurilor" cum fac dupa tigari si alcool. De ce crezi ca s-a dat legea aia cu fumatu inauntru, ca sa scoata bani din amenzi. Le comercializeaza la toti si dupa baga legi ca sa aiba cand sa dea amenzi, la fel o sa fie cu toate poate si cu vape-urile. Asa daca ai droguri mergi la puscarie si ei nu isi fac bani

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati bani au scos cu amenzile la fumatul in interior?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

100 mii € pe an

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, sa ne oferi si sursa de informare pentru cifra aia. Ca banuiesc ca e publica. In fine, 100.000 euro pe an este absolut nimic, dar nimic pentru bugetul unei tari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Este un articol pe net,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile sunt facute de bosorogi care stiu ca nu e bine sa faci ce nu e scris in biblie sau e scris ca nu ai voie
La pporunci daca te uiti nu zice nimic de alcol
Drogurile nu zice nimic nicaieri si schimba psihicul omului deci intra satana in el nu e bine interzicem tot
Noi nu o sa traim vremuri moderne nu te agita ca iti faci tie rau frustrare
Noi traim ca pe vremea lui Isus asta e situatia
Schimbarea de la mentalitatea asta vine si cu haos mare in lume ca se imparte tot pe tabere crestini cu atei moderni etc si iese circ eu zic pana la violente
Ai vazut cati handicapati au iesit acum pentru o simpla purtare de masca medicala care era inventata de sute de ani si orice prost stia ca nu face rau la nimeni da uite ce boi avem in populatie si ce pun ei pe Facebook

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect, dar sunt multe probleme aici pentru a pune în aplicare restricțiile. Diferențele dintre alcool și droguri sunt următoarele : cantitatea la care drogurile sunt dăunătoare este începând cu câteva grame sau mai puțin, în schimb la alcool e nevoie de câteva zeci sau sute de mililitri până să degenereze situația, producția și accesibilitatea celor două sunt foarte diferite. Pentru a avea acces la droguri trebuie să te știi cu un "dealer" care și el le ia de la o rețea de importatori la negru, în schimb alcool poți face chiar tu și bunica ta, cu niște struguri sau prune. Deci e mult mai greu de controlat alcoolul. Nu poate sta nimeni să verifice toate bunicuțele și toții bunicuții care fac și ei niște vin din via lor proprie. Mai ales fiind proprietate privată și fiind o activitate legală. Nu ai ce să le spui. Cât despre comerț, tu nu poți știi dacă omul ăla când cumpără o sticlă o bea pe toată într-o zi sau dacă o bea pe parcurs de o lună. În schimb la droguri substanțele în sine fiind ilegale, cât și importul, este cu totul altă situație.

E greu să limitezi alcoolul, să zicem că s-ar pune limită de alcool pe persoană, ar însemna ca de acum magazinele sa aibă evidența tuturor clienților, plus că un client dacă și-a atins limita de alcool pe luna respectivă la un magazin se poate duce lejer la altul. Iar ca sa se evite asta ar insemna sa existe o intreaga rețea și bază de date pe care să o aibă fiecare magazin. E foarte complicat.

Ca la orice dependență, e vorba mai mult să fii tu disciplinat și să ai respect de sine. Dacă vrei să faci ceva rău vei găsi o cale de o face, de a fenta sistemul.

| Dragosdoar explică:

Iarasi am uitat sa pun problema cu conceptia(actul sexual ) dupa ce oamenii beau alcool, care poate duce la foarte multe complicatii genetice transmise mai departe copiilor

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Ceea ce vezi in oamenii care is sub influența alcoolului și a drogurilor e de fapt satan care vrea să distrugă cati mai multi oameni și familii
Pe când Dumnezeu e pace dragoste milostiv și foc mistuitor; Satan e cu totul opus
Veniți la pocaita și o sa vedeți in ce minciuna ați trăit și in ce minciuna trăiesc oamenii. Asta e realitatea

| suntserios a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

De aia in biserica se da vin?

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

Aia este Sfanta Impartasanie si reprezinta sangele lui Hristos.
Vinul facut prin truda omului care munceste via sau painea din graul secerat in caldura soarelui sunt rasplata Lui Dumnezeu pentru munca noastra.Trupul si sangele Lui Hristos care a suferit pe cruce pentru mantuirea neamului omenesc.
"Toate ne sunt ingaduite,dar nu toate ne sunt de folos".
Trebuie sa invatam sa distingem ce e bine de ce e rau si sa avem masura in toate,nu sa interzicem sau sa legalizam orice.
Daca bei un pahar de vin ocazional si stii sa ai masura, e perfect normal, chiar recomandat de medici pentru o buna circulatie a sangelui. Vorbind de un vin bun, nu astea pastilate din supermarketuri ca astea iti fac mai mult rau.
Problema e ca oamenii beau din multe motive, cum ar fi ca sunt nemultumiti cu viata lor si atunci se ametesc pana nu mai stiu de ei si fac mult rau celorlalti.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Alcoolul e alcool. E irelevant ce conotatii i se da in biserica.

| BlackPixel a răspuns:

Bineinteles ca ar trebui luate masuri si pentru alcool, dar sa nu crezi ca drogurile sunt mai bune.