| anonim_4396 a întrebat:

Cine mai uraste alcoolul si oameni care il consuma in exces? Ce parere aveti despre certurile din familie pornite din cauza alcoolului? De ce consuma oameni alcool in exces si de ce sunt mereu pusi pe scandal?

60 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Sunt oameni și ei la rândul lor care încearcă să-și ascundă suferința în alcool.E bine să nu judeci pe nimeni, înainte de a-i afla povestea.

| Freya1 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu exista asa ceva

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Freya1):

Din păcate, există. Sunt oameni nemulțumiți de viața pe care o au și își varsă "amarul" în pahar.

| Bondarel99 a răspuns:

Asta ma întreb și eu, de ce este așa plăcut pentru unii sa bea, sa bage in ei pana se îmbata și crapă.
Oare alte plăceri in aceasta viața nu mai sunt?

| RAY a răspuns:

Cine mai uraste alcoolul si oameni care il consuma in exces?
Eu
Ce parere aveti despre certurile din familie pornite din cauza alcoolului?
Ce parere sa am e aiurea asa ceva, totul cu limita
De ce consuma oameni alcool in exces si de ce sunt mereu pusi pe scandal?
alccolul elibereaza dopamina in creier =ca manci cand ciocolata, ceea ce duce la dependenta, cand esti beat mintea rationala merge la somn, astfel ca gandesti doar emotional, numai esti constient de ceea ce faci

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Bun dar dupa ce iti revi nu constientizezi ca esti bou si te opresti

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Nu,pentru ca creaza dependenta si iar simti nevoia de alcool, tu esti constient ca nu e bine dar degeaba ca placerea e mare

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Mie alcoolul nu imi aduce aminte de nici o placere decat ca tie rau te faci de rahat intre oameni si indepartezi persoanele dragi ce le poate placea in cat sa repete

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Nici mie naty deloc, rar o bere cu prieteni, ai mare dreptate, si multe crime sunt din cauza acestui viciu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

E foarte aiurea se destrama, strica famili, raman copii traumatizati si plecati pe strazi de nebuni alegand drumuri gresite din disperarea de a scapa.Nu am inteles niciodata de ce o femeie rabda si tolereaza asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Nu am inteles niciodata de ce o femeie rabda si tolereaza asa ceva" Frica. Frica ca el sa nu o omoare pe ea sau copiii.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Din cauza ca alege sa stea pentru copii cu el, asta se numeste sindromul Stockholm https://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Stockholm

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da mai sunt cazuri in care nu e neaparat violent fizic ci verbal te jingneste injura, acuza, invinovateste.Nimic nu ii e bine nimic nu e la locul lui el le stie pe toate si trebuie sa il suporti pana dupa 12 noaptea cum tipa si iti terorizeaza copii.Iar daca intrebi femeia aia de ce stai cu el zice..."cand e treaz e cel mai bun om"

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da da sunt care au copii mari si nu mai e necesar sa ii creasca multe zic pfff e un venit bun in casa ma ajut de bani lui...e aiurea

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Atunci si alea care decid sa ramana in cazul de fata sunt la fel de proaste ca aia care beau
.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Citeste naty ce e sindromul ala vei intelege mai multe

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am zis tot asa.Nu as tolera nu as suporta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Din teama de necunoscut, sau din teama ca "intra in gura lumii. sad

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da il stiu ray.L-am cautat cu mult timp in urma

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da e aiurea sa stai de gura lumi cu unu care te terorizeaza.Ce iti pune lumea in farfurie iti sterge lumea lacrimile iti simte lumea nemultumirea sau durerea?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Din pacate se gasesc multe care suporta asa ceva.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am observat si eu pacat...

| RAY a răspuns:

Ce limbaj ai urat din partea ta sa scrii asa ceva

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Aparent fara motiv si e aiurea

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt pocaita.Bine te las pe tine sa bei cat vrei si eu sa nu consum alcool si vedem peste cativa ani care cum e si ce a realizat ironicule :p

| Freya1 a răspuns:

Sa *** radacina stejarului din care va facut mobila in casa si sertarul in care s-a pus tatato prezervativul care s-a rupt la mata aia curva in p...a si te-a facut pe tine un l a b a g i u paralitic. Daca tot vorbesti urat si jignesti pot sa fiu si eu nesimtita si vulgara ca m-am saturat de indignati ca voi cu care trebuie sa se vorbeasca frumos din politete.Da la voi bunul simt nu s-a inventat asa ca o sa imi treaca si mie

| Freya1 a răspuns:

Mersi.Ma bucur ca esti tu frumos happy

| anonimg a răspuns:

Si eu.
N-as avea nimic impotriva daca oamenii acestia si-ar lua bautura cu ei in padure, si sa intre in civilizatie doar atunci cand sunt trezi si calmi.

| Nemessys a răspuns:

Nu pot sa zic ca urasc alcoolul. Adica nu am nimic cu existenta lui. Chiar daca mi-a facut cateva zile amare. Nu ca l-am consumat eu. dar intelegi ce zic. happy
Dar cu cei care-l consuma in exces? Sa fiu sincer, pe mine nu ma deranjeaza deloc ca X bea. Adica treaba lui, cine sunt eu sa-l opresc? Insa ma enerveaza aia care se lauda ca se imbata sau ca privesc betia ca pe ceva normal sau ca orice barbat ar trebui sa consume alcool si sa se imbete, mai ales la petreceri si mai ales la sarbatori. Genul ala de persoana chiar nu-l suport. Au fost criticat in clasa a9-a din cauza ca nu m-am imbatat niciodata si cica daca cineva mi-ar da un pahar de vin, as lesina. Da pe naiba. straight face Deci am ceva cu cei care se lauda cu bautura, ca se imbata sau ca se iau de tine ca nu esti si tu ca ei la capitolul asta. Atat. in rest sincer nu ma intereseaza. Daca omul asta vrea sa faca si se simte bine, bravo lui. Dar macar sa ma lase pe mine in pace. happy

De ce comsuma oamenii alcool in exces? Ei bine, multi isi ineaca amarul in el. Insa pacat ca necazurile stiu sa inoate rolling on the floor. Anyway, deci unii, imbatandu-se, scapa de stres, de probleme si sunt persoane mai calme. Alcoolul te calmeaza pentru moment, insa creierul este invatat cu el si na. asa cere din ce in ce mai mult si o sa ajunga o dependenta. happy Pana cand nu mai ajung sa consume doar de tristete, consuma ca asa vor ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Eu am dat doar peste oameni pe care alcoolul ii enerveaza nu calmeaza laughing. Devin violenti fizic si verbal.Da stiu si eu genu ala de baieti/barbati care spun pfff nu bei nu esti barbat sau ce te-ai pocait...e aiurea si au o conceptie tampita despre viata

| 1231242 a răspuns (pentru Freya1):

Esti foarte sexy natalia, dar "Da stiu si eu genu ala de baieti/barbati care spun pfff nu bei nu esti barbat sau ce te-ai pocait...e aiurea si au o conceptie tampita despre viata", daca nu bei, nu esti barbat este o conceptie inteligenta. Iisus a spus beti sangele meu, a uitat sa spuna in vedre.fiind un zeu atotputernic, mai uiti lucruri, frumoaso.

| Freya1 a răspuns (pentru 1231242):

Hellau un pahar nu tot ca "zeu" avea doi metri si cativa litri buni de sange

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Ah. da. sunt si oameni de aia. Unchiul meu cand e putin rupt din realitate, e vesel, glumet, n-ai treaba cu el. In niciun caz violent. Mai violent e atunci cand este treaz, insa doar putin de tot verbal dar fizic, deloc. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Da genul ala de oameni care atunci isi aduc aminte de toate necazurile si gaseste vina in toti

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu iubesc alcoolul si pe medicii care nu fac economie atunci cand il folosesc in scop medical.winking

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu ma refer la spirt.Ci la posirca aia de ia mintile

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Din ceva trebuie sa moara si prostii; mai grav este ca distrug si vietile altora

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta da asa e

| Superior a răspuns:

Alcolul,cu moderatie ajuta la digestie. Iar berea este plina de vitamine, minerale si toate cele, o bere pe zi e sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"De ce consuma oameni alcool in exces si de ce sunt mereu pusi pe scandal?" Pentru ca sunt prosti.

Răspuns utilizator avertizat
| adytzoi a răspuns:

Oh vai, ma simt atat de rau ca in acest moment scriu raspunsul asta cu o bere langa mine laughing
Nu stiu in ce zona stai (am totusi o presimtire) daca toti oamenii is violenti in momentul in care consuma alcool.
Acum vrei sa-mi explici mie ca daca fac un gratar si beau cateva beri dupa care ma duc si ma culc is o persoana foarte aiurea si ca ar trebui sa ma opresc din facut asta? Hell Nah!
Acum mna, diferenta dintre utilizatori e ca unii(sre exemplu eu) se opresc la timp iar ceilalti beau pana nu mai stiu ce-i cu ei.
Totul tine de un echilibru si tot ce-i in exces nu-i bun!

| anonim_4396 explică (pentru adytzoi):

" in exces" Nu trebuie sa faci pe victima ca bei si toti cred ca esti praf. Fata a spcificat clar ca doar aia care beau " in exces". Nimeni nu arata cu degetu spre unu care mai bea o bere/ un pahar de vin la masa sau cu prietenii

| Freya1 a răspuns (pentru adytzoi):

Nu sunt din moldova si nici Vaslui stai linistit si ma refer la famili care se distrug din cauza asta. Daca te opresti la timp bravo tie

| adytzoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul meu a fost in legatura cu faptul ca ea uraste alcoolul.
Am incercat sa-i explic doar ca nu-i vina alcoolului ca unii oameni is prosti, alcoolul doar amplifica asta happy

| anonim_4396 explică (pentru adytzoi):

"Raspunsul meu a fost in legatura cu faptul ca ea uraste alcoolul." Poate ea e ca mine. Trebuie sa dea vina pe ceva si doar acoolul a mai ramas. Te gandesti ca de nu ar exista pacatul, nu ar exista nici ala care pacatuieste. Stiu, e o adevarata prostie sa crezi asa ceva, dar o inteleg perfect.

| Icpet a răspuns:

Alcoolul e bun doar in spital, pe rani si in borcanele din laboratorul de biologie

| Idontunderstand a răspuns:

Cine mai uraste alcoolul si oameni care il consuma in exces?
Eu.
Ce parere aveti despre certurile din familie pornite din cauza alcoolului?
Este pur şi simplu groaznic. O ştiu din propria experienţă.
De ce consuma oameni alcool in exces si de ce sunt mereu pusi pe scandal?
După părerea mea, şi după câteva cărţi citite, constat că oamenii beau în general în exces datorită problemelor vieţii. Pur şi simplu sunt prea laşi ca să dea ochii cu realitatea. Un lucru, după părerea mea, foarte ruşinos, ţinând cont că există mulţi bărbaţi care fac asta. Nu condamn pe nimeni, dar după ce omul bea mai mult decât ar trebui, el nu mai conştientizează ce face şi cum o face. Restul familiei este afectată dacă este nevoită să suporte asemenea persoane, de aici începând şi scandalul. Înţeleg că la un moment dat viaţa nu mai este atât de roz, dar nu e deloc drept să renunţi intrând sub "vraja" băuturii.