| Law223 a întrebat:

Salutare,
Pe cine ați alege președintele al României? Dar premier? Argumentați.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine candidează?

| sierra1 a răspuns:

N-ai vrea tu, că tot te preocupă asta?

Pese - premierul nu se alege, se NUMEȘTE

| Law223 explică (pentru sierra1):

Dacă te deranjează întrebare nu răspunde e simpluwinking

| sierra1 a răspuns (pentru Law223):

Chiar nu mă deranjează deloc și chiar iți propusesem să fii tu preș. Nu mai vrei?

| StrongHeart a răspuns:

Ce intrebare e asta?
Pe cine am alege din 18 milioane de romani?

Răspuns utilizator avertizat
| Sure14 a răspuns:

Presedintele tarii e aproape simbolic. Prerogativele lui constitutionale sunt minime. Deci, desi Iohannis in acest moment, dar si in trecut, a fost si este mut, nu prea are importanta.
Puterea reala e a Premierului. Desi el conduce executivul impreuna cu Presedintele, puterile lui sunt mai substantiale. Sigur, uneori e greu sa faci distinctia intre reprezentantul executivului, de aceea intervine CCR. In alte state, spre exemplu Franta, este o cutuma ca Presedintele reprezinta statul pe plan extern cand vine vorba de reprezentantul executivului. Problema apare in cadrul UE in special, in sensul ca cine reprezinta statul in Consiliul UE.

Ca premier, probabil o personalitate ca si a lui Basescu ar fi potrivita. Desi in al doilea lui mandat societatea romaneasca evoluase pentru a mai fi compatibila cu toate ideile lui, omul a fost un animal politic.