| DeyCj a întrebat:

Recent m-am căsătorit la starea civilă.
Am înţeles că din punct de vedere legal aş beneficia de zile libere plătite, în afara celor de concediu de odihnă.
De câte zile libere beneficiez dacă nici în contractul de muncă, nici în regulamentul intern al firmei nu sunt specificate?
Mulțumesc anticipat de răspunsuri.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru nuntă ai dreptul la 3 zile libere, dar concediu neplătit, din câte știu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din Codul Muncii :
Art. 152. [zile libere plătite]
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In CCM trebuie sa apara :
Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, pe baza de documente justificative, dupa cum urmeaza :
- casatoria salariatului - 5 zile;
- casatoria unui copil - 2 zile;
- nasterea unui copil - 5 zile plus 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
- decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
- decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
- donatorii de sange - conform legii;
- la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.

Am inclusiv eu lucrurile astea, nu cred ca nu ai gasit tu. Intreaba la resurse umane la tine sau intreaba-ti superioriul pentru ca la el trimiti cerea pentru concediu in primul rand.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru casatoria civila nu beneficiezi de zile libere platite.
Pentru nunta poti beneficia de zile libere platite doar daca acestea sunt prevazute in CCM aplicabil, regulamentul firmei sau in CIM.