| Anomim2025 a întrebat:

Salutul nazist ce reprezinta practic?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Supunere absolut fata de conducator.

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Umbli cu tarantele. Cum esti nazist dar nu stii ce e? E o ideologie. N-ai google?

| oprescudorin11 a răspuns:

Salutul nazist a fost preluat de la legiunile romane, care stapaneau lumea acea data, insemna Coeziune, Putere!
La nazisti a fost mai inainte, un semn 'discret' de recunoastere', deci era si un semn de Incredere!
In cazul multimilor, a degenerat in supunere fata de un singur si unic om.
La romani era altceva: puterea romana, ca natie!
La germani ajunsese obledienta fata de Hitler!
Nu aici ar fi problema cea mai grava insa!
Romanii au fost ca si englezii colonisti! A fi colonist, mai apoi a insemnat (au inteles si englezii mai tarziu) a ocupa teritoriile cu 'acordul si 'convingerea de buna voie', pe cand la HITLER a insemnat ELIMINAREA oponentilor! Fizica!
Asta nu e o filozofie prea inteleapta, mai ales cand e promovata la nivel de SISTEM.Chestii socoteli!
La romani, s-a facut si acolo o selectare rasiala initial, dar existand o oarece 'democratie si intelepciune', s-a convenit a nu se face diferente decat pe baza de merite, englezii au preluat asta, si, de aia sunt stapanii lumii actuale! Au mai adus insa si alte imbunatatiri, interzicand la recomandarea populatiilor subjugate, salutul asta care putea crea o gramada de confuzii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost copiat dupa semnul de superioritate roman(romanii aia care vorbeau latina)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au luat după romani, probabil supunere.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Urmareste filmul despre viata lui hitler si ai sa vezi. Imi amintesc ca era salutul partidului din care a ales sa faca parte daca nu ma insel
https://www.youtube.com/watch?v=dSjkpaXlXIE

| nugasescusernameliber a răspuns:

Sieg Heil = salut victorie/ victoria sfanta...intelegi ideea.