| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următorul scenariu:
Două femei (una de 28 de ani și cealaltă de 44) se află într-un loc necirculat, noaptea, undeva pe câmp. Femeia de 44 de ani e mai calculată, cu sânge rece, iar cea de 28 mai sfioasă și emotivă.
Cea de 44 deține permis de port armă dar cea de 28, nu.
Să zicem că cea cu permis de port armă o pune pe cealaltă să ucidă pe un bărbat, pe care cele două îl legaseră de mâini și de picioare și pe care îl puseseră să stea în genunchi cu fața spre ele.
Cea de 44 nu vrea să-l ucidă ea direct, ci o pune pe cealaltă mai tânără să o facă. Aceasta din urmă începe să-i tremure mâna cu care ține arma și ezită să-l împuște. Femeia de 44, văzând sfiala celei tinere, vine lângă ea și fără să-i ia arma din mână, pune mâna peste mâna ei, pe pistol și trage, împușcându-l mortal pe bărbat.
Ca să fie mai clar: femeia de 44 de ani a apăsat ea pe trăgăci dar punând degetul peste degetul celei de 28 care ține arma în mână.
Să zicem că și o parte din amprentele celei de 44 au rămas pe pistol iar arma nu a fost lăsată la locul faptei.
Ei bine, d.p.d.v legal, în această situație ambele sunt considerate autoarele crimei sau doar cea care a apăsat pe trăgaci, cealaltă fiind considerată doar complice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din situatia expusa femeia de 44 ani se face vinovata de lipsire de libertate in mod ilegal (coautor) si omor iar cea de 28 de ani de lipsire de libertate in mod ilegal.
Se va efectua urmarirea penala si vor fi trimise in judecata.
Daca nu se stabileste situatia reala este posibil sa fie condamnate ambele pentru ambele infractiuni.

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-era frică. Serios, gândește-te ce ar fi fost în sufletul meu dacă aș fi deschis televizorul într-o seară la 8 și... "Știre de ultimă oră: crimă îngrozitoare. Două femei, în vârstă de 44 de ani, respectiv 28, au ucis cu sânge rece un bărbat".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite că personajului ăsta nu-i găsesc corespondent. O fi cel care a făcut site-ul ăla în liceu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce site?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred că tu, la un moment dat, ne-ai întrebat cum ne dăm seama că o persoană minte. Era vorba de cineva care posta poze cu persoane din liceu și bănuiați o colegă. Ceva de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, îmi aduc aminte.

| Emma30555 a răspuns:

Crima este a celei ce a apăsat pe tragăci, mai precis femeia de 44 de ani. De fapt ea a apăsat. Doar că amândouă sunt vinovate pentru crimă din moment ce l au legat, din moment ce au ajuns în punctul de a face crima. Chiar dacă în ultima clipă poate nu avea curaj sa o faca, a facut toate acele fapte rele.