| Galwten a întrebat:

Daca faci o farsa sa ii arunci cuiva o galeata de apa in cap si acesta are permis port arma si poarta arma, are dreptul sa te impuste?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie sa te impuste pentru apa aruncata in cap, ar insemna infractiune, pentru a se retine legitima aparare trebuie ca apararea sa fie proportionala cu atacul. In schimb are voie sa te imobilizeze, mai ales daca cel atacat este politist sau jandarm.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are dreptul sa te impuste dar o bataie buna tot poate sa iti dea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are dreptul sa te bage cu capul in găleată.