| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următorul scenariu:
Două femei (una de 28 de ani și cealaltă de 44) se află într-un loc necirculat, noaptea, undeva pe câmp. Femeia de 44 de ani e mai calculată, cu sânge rece, iar cea de 28 mai sfioasă și emotivă.
Cea de 44 deține permis de port armă dar cea de 28, nu.
Să zicem că cea cu permis de port armă o pune pe cealaltă să ucidă pe un bărbat, pe care cele două îl legaseră de mâini și de picioare și pe care îl puseseră să stea în genunchi cu fața spre ele.
Cea de 44 nu vrea să-l ucidă ea direct, ci o pune pe cealaltă mai tânără să o facă. Aceasta din urmă începe să-i tremure mâna cu care ține arma și ezită să-l împuște. Femeia de 44, văzând sfiala celei tinere, vine lângă ea și fără să-i ia arma din mână, pune mâna peste mâna ei, pe pistol și trage, împușcându-l mortal pe bărbat.
Ca să fie mai clar: femeia de 44 de ani a apăsat ea pe trăgăci dar punând degetul peste degetul celei de 28 care ține arma în mână.
Să zicem că și o parte din amprentele celei de 44 au rămas pe pistol iar arma nu a fost lăsată la locul faptei.
Ei bine, d.p.d.v legal, în această situație ambele sunt considerate autoarele crimei sau doar cea care a apăsat pe trăgaci, cealaltă fiind considerată doar complice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din situatia expusa femeia de 44 ani se face vinovata de lipsire de libertate in mod ilegal (coautor) si omor iar cea de 28 de ani de lipsire de libertate in mod ilegal.
Se va efectua urmarirea penala si vor fi trimise in judecata.
Daca nu se stabileste situatia reala este posibil sa fie condamnate ambele pentru ambele infractiuni.

37 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In masura in care femeia de 28 ani denunta fapta si poate dovedi ca a facut-o sub presiune (praful de pusca de pe maini este dovada. El se va de pune si pe mana celei de 44 de ani si ramane acolo mult timp chiar daca se spala. Mai sunt apoi amprentele de pe pistol daca n-a lucrat cu manusi.) scapa. In caz contrar poate fi declarata complice sau chiar criminal.

| Emma30555 a răspuns:

Crima este a celei ce a apăsat pe tragăci, mai precis femeia de 44 de ani. De fapt ea a apăsat. Doar că amândouă sunt vinovate pentru crimă din moment ce l au legat, din moment ce au ajuns în punctul de a face crima. Chiar dacă în ultima clipă poate nu avea curaj sa o faca, a facut toate acele fapte rele.

| Zuzu1991 a răspuns:

"un bărbat, pe care cele două îl legaseră de mâini și de picioare și pe care îl puseseră să stea în genunchi cu fața spre ele"

amandoua sunt vinovate... PUNCT

| Werrich a răspuns:

Asta e plan de viitor?

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

În nici un caz! laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mă sperii. Sper din suflet că totul e doar o invenție, dar având în vedere că îmi ziceai mie că admiri o persoană exact ca acea femeie de 44 de ani, că oferi detalii foarte specifice și că parcă-ți aud glasul tremurând, nu știu ce să cred.
Are dreptate și @SusCătreCerÎmiEPrivirea: amprentele celei tinere vor fi pe armă. Problema aici este că, dacă arma crimei rămâne la locul crimei, poliția, după ce o va fi găsit fata cea tânără, va căuta să afle de unde a obținut arma. Și, având în vedere că femeia de 44 de ani are permis de port-armă, arma e înregistrată la poliție, deci va fi mai ușor de identificat.
Apoi, poliția va începe investigațiile: va căuta să afle dacă și femeia bătrână are vreo implicație și care a fost motivul crimei. La final, tânăra poate fi găsită vinovată de tentativă de omor: a vrut să ucidă acel bărbat dar nu a reușit.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu ai de ce să te sperii, scenariul (din fericire) e unul fictiv. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Fapta e reală sau doar ipotetică?
Să înțeleg că tu ești persoana de 28 de ani și femeia de 44 este modelul tău în viața?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știi cât de tare m-ai putut amuza cu asta laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bună.

Întrebăm pentru că specifica in întrebările anterioare că admiră foarte mult o persoană (de genul feminin ) cu o personalitate mai puternică... știu că întrebarea pare mai mult a scenariu de film dar nu poți știi niciodată happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Salut.

Da, știu de faza cu modelul în viață. De asta îmi și vine să râd laughing Nu știu cum de am făcut eu prima asociația.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*nu am făcut eu prima asociația

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Întrebările de pe TPU pot fi probe în instanță laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

P.S Sper din suflet că întrebarea e pusă doar dintr-o pură curiozitate nu realitate sau e bazată pe vreun scenariu de film care merită văzut dezbătut la ce bun plot are : )

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite subiect de roman laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Facă-se voia ta, amin. Că nu vreau să asociez TPU cu așa ceva și să mă gândesc că o persoană a făcut așa prostii, după ce a tot întrebat pe aici dacă e ok să o aibă model pe doamna în cauză. Să nu mai zic că eu i-am scris ceva de genul "da, de ce n-ar fi?"
Până la urmă, cine ar fi crezut că se poate ajunge la crimă?! Serios!
Sper că asta nu mă face și pe mine complice...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing
Într-adevăr ar fi un caz cu adevărat interesant să pună cineva o întrebare pe TPU după ce a comis o infracțiune de acest gen sau pentru că vrea să o comită și să vadă cum poate scăpa basma curată.
https://youtu.be/XvqebNMPfLQ

Totuși, cum spuneai mai sus chiar tu, cel mai probabil cu toți ne-am uitat la prea multe filme americane happy, de aici și asociațiile noastre rapide între întrebările ei anterioare și această întrebare (mai mult sau mai puțin ipotetică ).

Și eu am pus o întrebare spre exemplu despre transsexuali ( comunitatea lgbt pe scurt ), iar unii utilizatori care mi-au răspuns întrebări și întrebărilor au început să-și pună întrebări de ce anume doresc sa mă documentez așa mult pe acest subiect, așa că m-am simțit oarecum obligată să le spun că este o simplă curiozitate, ca să nu intre la fel și fel de idei happy

Pe scurt doar ea ne poate spune adevărul! dar vreau să o anunț prin acest mijloc că orice spune poate fi folosit împotriva ei happy laughing (știi cum e in filmele americane )
https://youtu.be/FRI46jIk6MM

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. O cam dăm în exagerare, mai ales cunoscând antecedentele și știind că are o imaginație bogată. Îi plac scenariile ipotetice. Hai că o să mă uit la acel documentar și poate și la Dexter mâine. Am chef de așa ceva.

Asta cu contextualizarea întrebărilor mi se pare cât se poate de firească, mai ales aici pe (t)u(p)e(u), că doar nu suntem întrebați de cunoscuți să știm care le e năravul și cu cine umblă. Deh... Și eu sunt paranoia și curioasă. Pot să răspund la o întrebare cu o altă întrebare.

Chiar sper să spună ceva că m-a făcut curioasă. Stau ca pe ghimpi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A zis la început că e doar un scenariu, totuși aștept și confirmarea happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scenariul e unul ipotetic, dar personajele reale. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Îi plac scenariile ipotetice."

Adevărat. ❤

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doamna aceea pe care o admir are într-adevăr idei mai îndrăznețe dar capabilă de crimă cu discernământ nu este. Eu nici atât.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci nu am fost prea departe de adevăr happy

Dar personajul de gen masculin ucis are un reprezentant în viața reală?
In acest scenariu care este motivul crimei?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă scenariul este într-adevăr 100 % doar ipotetic (nu există o intenție reală a crimei ) înseamnă că ai doar o imaginație extrem de bogată! Schimbă numele personajelor și Hollywood-ul îti deschide porțile pentru a fi noul lor regizor de film happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-era frică. Serios, gândește-te ce ar fi fost în sufletul meu dacă aș fi deschis televizorul într-o seară la 8 și... "Știre de ultimă oră: crimă îngrozitoare. Două femei, în vârstă de 44 de ani, respectiv 28, au ucis cu sânge rece un bărbat".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite că personajului ăsta nu-i găsesc corespondent. O fi cel care a făcut site-ul ăla în liceu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce site?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred că tu, la un moment dat, ne-ai întrebat cum ne dăm seama că o persoană minte. Era vorba de cineva care posta poze cu persoane din liceu și bănuiați o colegă. Ceva de genul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, îmi aduc aminte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu, Rosita, dai viu grai întrebărilor pe care mi le puneam când eram mică și mă lăsau ai mei să mă uit pe AXN laughing)
Serios, m-am gândit la asta. Or fi rămas pe trăgaci amprentele celei de 28, din moment ce cea de 44 a tras acoperindu-i mâna, nu atingând în mod direct pistolul? Cred că asta ar incrimina-o mai mult pe aia mică și ailaltă să fie complicele la crimă... Dubios. Sunt curioasă ce o să se mai scrie pe aici.

O chestie: de ce ai ținut să specifici atât de riguros vârsta în ani? E o fază dintr-un film?

| Sekim a răspuns:

Ambele sunt vinovate in cazul asta, probabil fata de 28 ani va scapa cu o pedeapsa mai mica totusi. Acum, sincer, teribil de specific faptul ca femeia are 44 de ani, are permis de port arma si se afla pe un camp. Ce inteleg eu din povestea asta este faptul ca femeia aia pe care o idolatrizai acum o luna nu era modelul demn de urmat, ceea ce ti am spus si eu desigur, dar se pare ca nu m ai ascultat.

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Stay chill. Cum au zis și ceilalți, este un scenariu ipotetic dar cea de 28 și cea de 44 suntem eu și femeia aceea de care îți zisesem că o admir, transpuse în acest scenariu. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Am mai zis ca esti infricosatoare

| anonim_4396 explică (pentru InYourPants):

Ți se pare. happy