Întrebare recomandată | fulgerul a întrebat:

Se poate plati din contul personal,de catre banca unde ai contul,taxa de timbru judiciar catre serviciul de taxe si impozite local, sau trebuie sa mergi personal? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista taxa de timbru judiciar ci doar taxa judiciara de timbru si timbru judiciar.
Conform L.146/1997, cu md. ulterioare, taxa judiciara de timbru se poate plati si prin virament, citez:
"ART.19.(1) Taxele judiciare de timbru se plătesc în numerar, prin virament sau în sistem on-line, în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale în care îşi are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, sediul fiscal debitorul taxei. Costurile operaţiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei."
Timbrul judiciar se cumpara.