| anonim_4396 a întrebat:

Sotul supravietuitor poate opta pentru pensia sotului decedat? Daca sotia are pensie mai mica decat sotul decedat, cat % din pensia sotului va primi si daca va trebui sa renunte la pensia ei?

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, in conditiile Legii nr. 19/2000. Astfel, daca sunt indeplinite conditiile pentru a beneficia de pensie de urmas, cuantumul se stabileste in functie de numarul urmasilor indeptatiti. Daca doar sotia este indreptatita, ea va beneficia de 50% pensia sotului decedat.
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si îndeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie, nu le poate primi pe amandoua.
Dar mai exista o cale, si anume acordarea unui ajutor lunar, in cuantum de 25% din pensia sotului decedat, in cazul in care pensia sotului supravietuitor se situeaza sub nivelul pensiei medii anuale. Acest ajutor se acorda in conditiile Legii nr. 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru sotul supravietuitor.

| Linda a răspuns:

Din cate stiu eu jumatate. Da, va trebui sa renunte la pensia ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cate stiu eu in Romania nu e legală casătoria intre aceleasi sexe!laughing)))