| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca actuala lege a pensiilor permite cumularea perioadei lucrate in grupa a doua cu reducerea acordata de legea 341? Daca da, spuneti-mi unde se specifica, sau, daca nu, spuneti-mi unde se precizeaza.
cu multumiri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da se permite, dar cu 2 conditii: reducerea cumulata nu poate fi mai mare de 13 ani si varstele reduse nu pot fi mai mici de 50 ani pentru femei si 52 ani pentru barbati (art.60 din Legea nr.263/2010). Numai bine!

1 răspuns:
| gabriela_1813 a răspuns:

Multumesc de lamurire; amindoua conditiile le indeplinesc, dar parerile asupra subiectului erau contradictorii; unii zic ca da, unii(de pe la casa de pensii)zic ca nu