| florentinachira a întrebat:

Stimate domn/doamna,
va rog sa-mi comunicati daca aceiasi persoana poate primi conf legii cumulativ:
-pensie de asigurari sociale
-pensie de veteran de razboi
-pensie de vaduva de veteran de razboi

merci pentru rasp urgent

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de veteran/vaduva de razboi, ci numai indemnizatie care poate fi cumulata cu pensia de asigurari sociale.
Exista doar pensie IOVR, pentru mutilati/raniti de razboi si vaduvele celor morti in razboi. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg cum poate fi o femeie si veteran si vaduva de veteran.Da, pensie de asigurari cumulat cu pensia de vaduva se poate primi.Sint provenite din fonduri diferite si nu au nici o legatura.Numai bine.

| florentinachira explică (pentru anonim_4396):

Stimate domn,
femeia are 91 ani si este veteran de razboi (a lucrat in timpul razboiului intr-un spital de campanie); tatal meu a fost si el veteran si amurit; la moartea lui femeia a depus cerere de vaduva de veteran si asa s-a trezit cu 3 venituri: pensie de asigurari sociale, indemnizatie de veteran de razboi si alta indemnizatie de vaduva de veteran de razboi, deci cumuleaza 3 venituri; e normal?