| LanguageMaster a întrebat:

Termenul dreptul afacerilor este sinonim cu termenul drept comercial?

1 răspuns:
| Werrich a răspuns:

Potrivit sistemului subiectiv dreptul comercial are ca obiect normele juridice care reglementează relațiile sociale născute din actele juridice la care participă persoanele care au calitatea de comerciant. În această concepție dreptul comercial apare ca un asamblu de norme juridice cu caracter profesional destinate unei anumite categorii profesionale denumită comercianți.

Dreptul afacerilor reprezinta o totalitate de norme juridice ce reglementeaza raporturile patrimoniale si personal nepatrimoniale ce apar intre persoanele fizice si juridice in legatura cu desfasurarea activitatii de intreprinzator, precum si raporturile ce apar intre aceste persoane si organele statului ca rezultat al reglementarii de catre stat a acestor relatii.