| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "momentul încheierii contractului" este sinonim cu termenul "momentul executării contractului"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt sinonime.
Momentul incheierii contractului se refera la momentul cand partile, dupa ce au cazut de acord asupra tuturor prevederilor contractuale, semneaza contractul.
Momentul executarii contractului este atunci cand partile isi executa obligatiile stabilite.
Este adevarat ca momentele respective coincid la contractele cu executare instantanee, de ex. atunci cand cumeri ceva si platesti pe loc intregul (cumpararea din magazin, la piata, etc).