| LanguageMaster a întrebat:

Termenul faptă penală este sinonim cu termenul infracțiune?

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Fapta penala, ilicitul penal si infractiunea sunt sinonime, Desigur, fapta penala nu trebuie confundata cu "fapta prevazuta de codul penal". Acolo sunt lucruri diferite happy

| geronimo14 a răspuns:

Infracţiunea este fapta prevăzută de legea penală, săvârşită cu vinovăţie, nejustificată şi imputabilă persoanei care a săvârşit-o.

Savarsirea faptei penale atrage răspunderea penală a făptuitorului, dacă nu a intervenit vreunul din cazurile prevăzute de lege care înlătură caracterul penal al faptei ori răspunderea penală.
Savarsirea infractiunii atrage neconditionat răspunderea penală a făptuitorului, fiind exclusa (din oficiu sau pe baza probelor administrate) existenta vreunuia din cazurile prevăzute de lege care înlătură caracterul penal al faptei ori răspunderea penală.
Infractiunile se deosebesc de faptele penale prin faptul ca "în cazul infracţiunilor" nu mai poate interveni vreunul din cazurile prevăzute de lege care înlătură caracterul penal al faptei ori răspunderea penală.