| mi_ha_e_la a întrebat:

TPU, am nevoie de ajutor!
Am un chirias cu care am hotarat sa inchei colaborarea. L-am anuntat, conform contractului cu 30 de zile inainte ca as dori sa elibereze apartamentul. El acum imi spune ca nu vrea sa plece si ca nu imi va da cheile de la apartament. Ce pot face eu, in afara sa ma cert cu el. Vreau ca totul sa decurga ok, nu sa incep sa ii car eu lucrurile, sa il dau afara. Nu mi se pare normal.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa-l dai in judecata, solicitand rezilierea contractului si evacuarea apartamentului.
Inainte de asta spune-i ce vrei sa faci si ca o sa-l coste cateva mii de lei in plus, avand in vedere chiria, cheltuielile de judecata si onorariul avocatului.

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Respecta contractul. II pui in vedere acest lucru, ca ai respectat contractul, l-ai anuntat inainte conform acestuia, iar daca refuza sa plece vei apela la organele competente, politia. Alta solutie nu ai, atat timp cat nu intelege omeneste si se pune contra unui contract. Dar inainte de asta ai grija sa nu existe in contract o alta clauza, prin care chiriasul sa fie acoperit. Multa bafta!