| Ionatto a întrebat:

Am vizitat un apartament, imi place și vreau sa îl inchiriez. Problema este ca proprietarul nu vrea sa facem contract la ANAF. Ma gândeam ce garanție am eu, ca chirias că proprietarul nu o sa ma dea afara după 2 zile după ce îi achit garanția și plata pe o luna în avans(adica 3.000 de lei, pentru ca vrea 1500 de lei pe luna). Acum el mi-a spus ca o sa îmi dea copii dupa buletinul lui și al soției, dar știu deja ca nu au nici o valoare. M-am gândit la alta varianta și despre aceasta as vrea păreri. Ma gândeam sa fac plata de 3.000 de lei la banca în contul lor bancar și sa specific acolo la detaliile tranzacției ca banii sunt pentru domnul X, chirie pentru apartamentul situat în Y. Acum intrebarea este: are chitanța de la banca vreo valoare la politie/judecătorie în caz ca nu se tine proprietarul de cuvânt? Sunt student în anul I și va dati seama ca nu îmi permit sa pierd o suma de genul.
Mulțumesc pentru timpul acordat, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal ca are importanta acea chitanta! Mai ales daca scrii chirie acolo, insa daca e ceva, autoritatile o sa te intrebe si pe tine de ce ai acceptat fara contract sa te duci la acel proprietar. Eu am inchiriat un ap si am facut contract cu chiriasul, ca nu mor pentru 105 lei dati lunar din 1750 pe care le iau, e 6 % impozitul din totalul chiriei, nu e mare lucru. La multi merge f bine si asa fara contract, nu prea se intampla din astea, ca ala are int sa ia chirii, si daca se aude ce face, nu mai pupa chiriasi, ca si chiriasii astia se mai anunta unu pe altul unde se inchiriaza serios si bine, iar pentru 3000 lei sa piarda zeci de mii de lei anual, nu cred ca merita. E cu dus si intors. Deci in general merge, insa se poate intampla orice, evident. Contractul se face intre voi pe semnaturi si asa e valid, tu o copie el una, nu la notar. Daca l-ati facut dar el nu il anunta la ANAF, doar el pierde, tu ai semnat un contract care e valabil deci ai acceptat legal. El era treaba lui sa-l anunte, tu arati contractul ca il ai, si aia e, garantia se da dupa ce e semnat contractul si luat copii ambele parti. Deci 80-90 % e bine, 10 % poate fi si parsiv, mergi la miros si tu.

| Ionatto explică (pentru Mosotti):

Deja am inchiriat apartamentul, totul e ok, mersi de raspuns. happy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de inchiriere nu se incheie la ANAF, se poate incheia la notar (act autentic) sau intre voi, ca act sub semnatura privata si se inregistreaza la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii, ambele sunt la fel de valabile.
Daca platesti prin banca si specifici motivul platii, atunci dovada platii constituie act valabil la un eventual proces.
Ar fi bine sa-i spui proprietarului ca, daca nu incheie legal contractul, atunci comite evaziune fiscala si poate fi condamnat penal si atunci poate va dori sa incheie contractul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai faceti contract de inchiriere. Semnat frumos si aia e. Contractul nu trebuie inregistrat sa fie valid