regis
| regis a întrebat:

Traian Basescu l-a decorat pe Laszlo Tokes cu Steaua Romaniei in grad de cavaler. In acelasi timp presedintele este in proces cu Corneliu Vadim Tudor pentru retragerea aceleiasi decoratii.
Credeti ca asta arata orientarea ideologica a presedintelui sau este doar una dintre concesiile facute UDMR-ului pentru sustinerea guvernului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

politica e curva. De asta nu se mai indoieste nimeni din lumea astawinking

15 răspunsuri:
regis
| regis explică:

Ma distreaza multe din raspunsuri, intrebarea se referea la masurile diferite cu care a judecat presedintele Romaniei cele doua situatii.
Eu vad lucrurile astfel:
- Laszlo Tokes este un simbol al luptei impotriva primului articol al Constitutiei Romaniei, fiind suspectat de actiuni antiromanesti in favoarea serviciilor speciale straine si avand un rol cel putin discutabil in evenimentele din 1989. Orice s-ar spune, pozitia acestui om in raport cu tara este una cel putin discutabila. Si pentru remus: nu ii datorez nimic lui Tokes, daca tu ii datorezi nu ai decat sa ii ridici statuie. Revolutia nu a facut-o Tokes si nici macar nu a inceput la Timisoara, dar asta e o alta discutie.
- Corneliu Vadim Tudor este un personaj la fel de controversata, doar ca suspiciunile in privinta sa sunt legate de un nationalism extrem, nu de o lupta impotriva idealurilor romanesti. Decoratia i-a fost acordata pentru sprijinul politic acordat tarii in atingerea unor obiective internationale si i-a fost retrasa pentru o comportare nepotrivita in Parlament la citirea unei raport despre condamnarea comunismului, care apropo, a fost citit de un fost activist PCR.
Una peste alta, e vorba de doua personalitati total opuse: una suspectata de antinationalism, cealalta de nationalism extrem. Basescu a luat decizia de a-l decora pe primul si de a-i retrage decoratia celui de al doilea. Intrebarea mea era si este daca voi credeti ca o face din convingere sau din obligatie.

regis
| regis explică:

@Bittersweet - mai citeste o data afirmatiile mele. Gasesti undeva o afirmatie cu privire la faptul ca Tokes face parte din conducerea UDMR? Gasesti undeva o afirmatie falsa cu privire la vreunul dintre cei doi? Am adus eu in discutie faptele vreunuia dintre cei doi? Am alaturat eu in vreun fel UDMR-ul revolutiei? Da, il alatur pe Laszlo Tokes UDMR-ului (sau o fi un sustinator din umbra al PRM-ului?), dar fara nicio legatura cu revolutia, in care sincer cred ca rolul sau ne este prezentat putin deformat iar importanta lui este nepermis de mult exagerata. Ceausescu nu a cazut din cauza unui scandal intern din Biserica Reformata, iar Tokes nu risca nimic altceva decat sa fie pusa in aplicare sentinta de evacuare dintr-o locuinta care nu ii apartinea. Dar asa cum am mai spus asta e o alta poveste.
Singurele afirmatii pe care eu le-am facut sunt legate de SUSPICIUNILE care planeaza asupra fiecaruia, daca poti intelege sensul acestui cuvant. Si intentionat am amintit si motivul pentru care Vadim a fost decorat si motivul retragerii acestei decoratii, care nu au legatura nici cu revolutia, nici cu perioada anterioara, ci cu niste fapte explicit mentionate in documente oficiale.
Dar inca o data, intrebarea mea nu se refera la meritul pe care l-ar avea unul sau celalalt, ci doar daca Laszlo Tokes a fost decorat din convingerea si recunostinta presedintelui, sau doar ca o concesie facuta UDMR-ului.

regis
| regis explică:

Myrazvy, eu nu il sustin deloc pe Geoana. Si pe acest site si in orice alt context mi-am exprimat tot timpul ura fata de Basescu. Ura care nu a inceput acum un an sau doi, ci cu multi ani inainte. Il apreciez pe Basescu pentru abilitatea si inteligenta politica, insa consider ca este cea mai grea pedeapsa pe care a primit-o tara dupa 1990. Nu ocolesc raspunsul, vreau sa imi clarific doar pozitia, sa intelegi ca eu unul nu am votat cu Geoana, ci contra lui Basescu.
Si acum intrebarile tale:
- Basescu a intervenit pentru angajarea fiicei sale la Luxten, lucru recunoscut de EBA intr-un interviu televizat acordat d-lui Cristoiu. Aceesi fiica a declarat ca si-a cumparat Land Roverul cu banii jos (80000 de euro, daca nu ma insel), pentru ca nu ii place leasingul, de parca noua ne place. Astazi ea este europarlamentar, iar presa europeana i-a reprosat asta presedintelui, nu mogulii. In privinta apartamentului cumparat de cealalta fiica cu cateva sute de mii de euro, inca asteptam explicatia promisa de presedinte cu privire la vanzarile anterioare. La asta ma refer cand vorbesc de fiicele presedintelui Basescu, iar dupa cum vezi toate sunt fapte, nu speculatii ale mogulilor.
- asa cum ti-am raspuns si in alta parte, eu eram de acord sa ne conduca un om care viseaza flacari violet, din simplul motiv ca si acum ne conduce tot un om care viseaza flacari violet. Pentru ca indiferent de ce a visat Geoana, paranormalul s-a aflat mereu langa presedinte (exista fotografii si filmari care o dovedesc) si nu cred ca il tinea vreo clipa acolo daca nu visa la randul lui flacari violet. Deci sa fie clar, presedintele Basescu viseaza flacari la fel de violete ca si cele visate de Geoana.
- da, il vroiam presedinte pe Geoana care i-a facut cumnatului un salariu de 20. 000 de euro. Pentru ca acesti 20000 de euro sunt o suma infima in comparatie cu miliardele pe care camarila basesciana le-a supt de la stat in ultimii 20 de ani. De ce compari cei 20000 de euro cu salariul de 150 al romanului de rand, de ce nu il compari cu costul unei singure posete al Elenei Udrea. Sau chiar ai impresia ca aceia sunt bani munciti?
- nu cunosc situatia averii lui Geoana, insa mi-e greu sa cred ca e asa de simplu sa te sustragi de la impozite. Iar daca totusi este, este vina celor care lasa aceasta posibilitate. Dar accept totusi evaziunea fiscala si astept procuratura sa investigheze cazul. Dar despre proaspatul Bercea Mondialul ce spui? Ca presedintele nu a stiut? Bine, nu a stiut. Dar totusi nu a ezitat sa se afiseze cu el in campanie, ba chiar a acceptat ca acesta sa ii puna la gat sotiei presedintelui un colier de aur. As fi curios la ce suma se ridica valoare impozitelor platite de Bercea Mondialul in anul 2009. si este doar unul din apropiatii presedintelui.
Argumente pro-Geoana nu iti aduc, pentru ca sunt convins ca nu e cu nimic mai bun. Insa a-l vota pe Basescu dupa tot ce a facut in ultimii 25 de ani, nu face decat sa ii dea legitimitate in tot ceea ce face. Pentru ca o face avand in spate 5 milioane de oameni. Daca in 2004 romanii aveau o scuza, punandu-si sperantele intr-un om al opozitiei (desi Basescu foarte, foarte putin timp a facut opozitie), in 2009 au aprobat tot ce a facut Basescu in mandatul sau de 5 ani. Ori asta inseamna ca il accepti si cu bune, dar si cu rele.

regis
| regis explică:

Parintii mei nu se erijeaza in luptatori anticoruptie, deci nu ai de ce sa ii incluzi in discutie. Dar pentru ca tot ai adus vorba, tatal meu s-a aflat in postura de a ma ajuta in a-mi gasi de lucru si nu a facut-o. Nici macar atunci cand am stat jumatate de an fara serviciu si fara ajutor de somaj, cu rate la banca. Nici nu ar fi indraznit sa imi propuna, pentru ca m-ar fi jignit.
Punand insa astfel problema, inseamna ca e normal si ca Geoana sa isi ajute cumnatul. Sau se pun numai rudele de sange? Si dupa logica ta, daca e furaciune pe fata nu conteaza, numai daca e salariu necinstit? In termenii astia chiar nu are rost sa polemizam, e limpede ca folosesti ocale diferite.

Probabil esti prea tanar inca pentru a-ti da seama ca nu e absolut nicio diferenta intre drac si tat'su.

| Arthur a răspuns:

Le ametesti rau de tot... Laszlo Tokes este unul dintre simbolurile revolutiei, egal ca e ungur sau altceva. In timp ce Laszlo Tokes pentru pozitia sa urma sa fie mutat din Timisoara, Vadim Tudor isi stoarcea creierii cum sa ii pupe mai bine in fund pe Ceausesti. Daca eşua revolutia Laszlo Tokes risca sa isi piarda capul iar Vadim ''risca'' o functie bine platita.
Nu are nici o legatura UDMR-ul cu revolutia, incercarea de a alatura aceste evenimente denota ori o necunostinta de cauza ori un miros de PSD.
Din cate imi aduc aminte UDMR-ul a participat tot timpul la guvernare indiferent de situatie.

| Arthur a răspuns:

@regis... iar esti varza, Laszlo Tokes nu face parte din conducerea UDMR-ului, ba chiar este dizident in cadrul comunitatii maghiare.
A reusit sa imparta la un momentdat comunitatea maghiara in doua, atunci existand riscul (daca se iesea masiv la vot ) sa nu reuseasca sa aiba reprezentanti in cadrul parlamentului european.
Daca la decorat pentru acest lucru, foarte subtil... BRAVO!

| remus a răspuns:

Foarte bine, datorita lui L. Tokes si a timisorenilor ai posibilitatea sa postezi pe acest site, tie si altora am observat ca nu va plac de actiunile Presedintelui Traian Basescu. Daca era decorata o curva comunista rosie erai de acord, privind V. C. Tudor, nu merita decoratia si nici un fel de apreciere, daca era dupa gandirea lui eram in razboi cu ungurii din ardeal, ne bateam ca chiorii si la sfarsit ne intrebam de ce ne-am batut. Sa stii tu regis NU MOR CAII CAND VOR CAINII!

Abh
| Abh a răspuns:

Personal, cred ca Laszlo Tokes a primit acea decoratie pentru ca o merita. Poate-s eu naiv.

| JeSa a răspuns:

Eu cred ca,,, e ocazia unei ceremonii organizate pentru a marca 20 de ani de la caderea comunismului in Europa; deci as considera mai mult un/ in semn de apreciere - de curajul - de care a dat dovada declansand revolta romanilor impotriva dictaturii comuniste...

| anad a răspuns:

Nu Basescu i-a dat decoratia si a vrut sa i-o retraga pentru ca " C. V. Tudor a dat dovadă în mod repetat de acţiuni şi atitudini contrare valorilor democratice ale societăţii româneşti, dând declaraţii calomnioase cu un limbaj jignitor şi suburban, având luări de poziţie huliganice privind un număr mare de politicieni şi intelectuali români"si în urma scandalului declanşat cu ocazia condamnării comunismului, în şedinţa Camerelor reunite ale Parlamentului.
Lui Tokes i-a dat decoratia" în semn de mare apreciere a curajului şi demnităţii de care a dat dovadă, declanşând, prin exemplu personal, revolta istorică a poporului român împotriva dictaturii comuniste"

| myrazvy a răspuns:

Regis, am vazut raspunsul tau la o intrebare pusa de un utilizator TPU, In care tu acuzai pe Basescu si fica acestuia ca nu stiu ce face, si acuzai actuala conducere a tari, acum eu te intreb pe tine erai de acord sa o conduca unh om ca Mircea Geoana, care viseaza flacari violet? u crezi in spusele acestuia? il vruiai presedinte pe Geoana omul care i-a facut cumnatului sau un salariu de 20000 de euro pa cand noi muncim pe 150 de euro pe luna? Il vruiai pe Geoana care nu si-a recunoscut toata averea pentru a trage statu in teapa privind impozitul pe terenuri si cladiri? Gandeste-te bine si te rog sa-mi vi cu cel putin cate un raspuns pentru ficare intrebare, si de ce nu si cu cateva argumente pro Geoana si Basescu dar si contra si apoi catareste sa vezi ce iese.

| myrazvy a răspuns:

Regis simplusi la obiect, pariti tai ar interveni pentru tine sa te ajute?
si alceva, cumnatul lui geana ia 20000 euro salariu pe luna, adica pana acum a incasat vreo 1 mil de euro de la stat si inca incaseaza, cu romanul de rand il compar pentru ca ia salariu la fel ca si acel muncitor de rand diferenta se vede la monetar, elena basesescu ia cumparat tacso masina, nu zic ca pdl e sfant dar prefer pe dracu decat pe tatal lui

| Ben. a răspuns:

Laszlo tokes, dupa modesta mea parere, este un om care si-a dovedit curajul si onestitatea in a-si spune clar si cu bun simt ideile si crezul. merita cu prisosinta decoratia. celalalt s-a dovedit un campion scelerat in a arunca cu noroi si a narui. dar cainii care latra, nu musca. chiar daca sunt turbati.

| Ben. a răspuns:

Nu am raspuns intrebarii tale fiindca eu nu fac politica. e doar punctul meu de vedere despre laszlo tokes si vadim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bro si cele mai mari curve sunt la curtea regelui laughing