| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie permis pentru un kart? ofer funda

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice este necesar permis de conducere pentru orice autovehicul. In functie de caracteristicile tehnice kartul se incadreaza la categoria moped (cvadriciclu usor) si necesita categoria AM sau la categoria B1.
Este adevarat ca n-am vazut karturi pe strada, doar pe pistele de karting, dar legislatia rutiera nu interzice circulatia lor pe drumuri publice, daca sunt inscrise/inmatriculate si cu indeplinirea celorlalte cerinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pe unde mergi cu el, daca esti pe drumul public atunci ai nevoie de permis pentru orice vehicul cu motor.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu,iar pentru cel de mai sus cand o vedea el vreun kart circuland pe la Razoare, Romana, Universitate, pe A2 sau mai stiu eu pe unde sa mi dea si mie un mesaj

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Nu iti trebuie permis pentru distractie! big grin

| Totenn a răspuns:

Nu cred ca exista permis pentru asa ceva si daca vrei sa-ti cumperi kart nu ai voie sa iesi cu el pe strada, daca te vede politia iti da amenda

| aviii a răspuns:

Nu, nu trebuie si nici (cred) nu existawinking

| Pyromaniac a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani si sa ai permis de conducere, daca nu ai, orice vehicul motorizat cu 4 roti este interzis, daca te prinde politia cu un kart pe drum si nu ai carnet atunci pe langa amenda nu mai primesti permis cand faci scoala de sofer.