| PirattStarr a întrebat:

Trebuie sa alegi intre bine si rau! Am auzit asta de un milion de ori.Intrebarea mea este de ce? Adica toti stim ce este bine si ce este rau,face parte din natura noastra, dar de ce sa alegi intre ele si sa nu sa faci ce e mai bine pentru tine la un moment dat?

3 răspunsuri:
| ghiolbitza a răspuns:

Pentru ca traim intr-o societate bazata pe competitie... Notiunea de alegere nu e ceva obligatoriu, multora nu li se permite sa aleaga, sau multi nu stiu diferenta intre bine-rau, etc. E evident ca fiecare persoana, manata de instinctul de supravietuire, va alege binele personal in orice moment dat, chiar daca acest bine inseamna un rau cu consecinte asupra celorlalti. In afara de cei cu probleme mentale, nu stiu alta categorie care sa aleaga raul propriei persoane, in detrimentul binelui propriu. Ideea e ca in orice spatiu si timp, omul va alege ce e mai bine pentru el, lasand raul pe seama celorlalti.

| WR104 a răspuns:

Daca faci totul numai pentru tine, pentru binele tau esti o persoana egoista si sociopata.

| DeatHPupp3t a răspuns:

Pai...dupa parerea mea este propria ta alegere deoarece aceasta iti va face viitorul. toata lumea spune asta deoarece trebuie sa ne faca sa ne dam seama ca suntem stapani pe viata noastra intr-o limita si trebuie sa facem propriile alegeri(ma refer la parinti). trebuie sa faci ce este mai bine pentru tine pentru ca tu sa fii fericit, adica nimeni nu va lua decizii importante pentru tine si cu siguranta nimeni nu va face anumite acte pe care ar trebui sa le faci tu. parerea mea.