| Manuc a întrebat:

Va prezint dragi prieteni a 2 a mea problema. Sotia si fata ei din prima casatorie (are in prezent30 ani) ma ameninta verbal, intimidindu ma in felul urmator daca voi divorta legal, vor da marturii mincinoase la Judecator in scris ca eu am pipait o pe fica sa,(la 12 ani ) pe piept ceea ce nu este adevarat. Ma calomniaza grav la vecini, cunoscuti. Noi, eu si mama mea am acceptat o cu fata ei in viata noastra in 2004 cu dragoste parinteasca am contribuit la cresterea ei pana in 2006. In acest an s-a nascut fata noastra Gabriela iar sotia in decembrie 2006 m-a parasit luind cele 2 fete cu ea, a plecat in apartamentul mamei ei abandonand familia si lasandu ma in multe nevoi,datorii, chirie, intretinere nu mi-a lasat bani desii avea multi ( este profesor matematica ) cu vechime asa incat a trebuit sa fac imprumut la banca pentru a recupera din datorii. Tanand cont de aceste fapte, dragii mei ce credeti ca ar trebui sa fac cu amenintarile lor mincinoase? va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Înregistrează-le când spun că "vor da marturii mincinoase ca ai pipait-o pe fiica sa".

Apoi divorțează. Dacă se țin de cuvânt și depun mărturie mincinoasă, ai înregistrarea la mână. Ceea ce fac ele se cheamă "șantaj".

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si sotia ta nu vrea sa divorteze?
Divortul se poate face si la un notar public, cu acordul ambelor parti si daca ambele se inteleg asupra tuturor problemelor, respectiv asupra domiciliului minorilor, asupra obligatiei de intretinere a minorilor de catre parintele la care nu s-a stabilit domiciliul, asupra partajului bunurilor comune.
In cazul expus se va tine cont si de parerea minorilor.
Cred ca daca sotia ta cere se va stabili domiciliul la ea, avand in vedere ca ea are conditii mai bune, dupa spui chiar tu.
Cat despre cele spui de marturie mincinoasa, daca nu-i adevarat si nu pot dovedi, fapta sotiei se chema santaj si vei putea face plangere penala pentru santaj sau pentru marturie mincinoasa a fetei sotiei din prima casatorie.
Asa cum ti-am spus si in primul raspuns ar fi bine sa divortati de comun acord, in fata unui notar public.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru asemenea acuzatii trebuie sa prezinte dovezi indubitabile.
Prin simpla "declaratie /marturie" se pot demonta de un avocat bun (si nu numai).

| Simpatic a răspuns:

Ce sa faci cu amenintarile lor?
Sa strangi probe, capturi de ecran ale discutiilor, inregistrarea telefonica etc si sa mergi la politie si sa le zici ca doresti sa ajunga si la Parchet aceste informatii.
In acest timp sa mergi si cu divortul inainte!
Deci strange probe si deschide divort!

Scuza-ma ca iti zic dar esti cam naiv si te joaca pe deget 2 proaste in momentul de fata!

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad tu ai fost intretinut de sotie odata ce ea muncea si era singurl castig, pana s-a saturat femeia si te-a parasit luand ambele fetite.
Tu spui ca ai ramas cu datoriile fiindca ea nu a mai vrut sa plateasca din amaratul ala de salariu de profesor, ca nu-i atat de mare pe cat crezi tu, chiar daca a muncit suplimentar probabil, facan meditatii cu copii ca sa castige si sa te intretina si pe tine si pe maica-ta.

Este rusinos sa o acuzi ca nu ti-a lasta bani de intretinere si altele, odata ce erau banii castigati de ea, prin munca ei doar, dar probabil s-a saturat sa te intertina si pe tine si pe maica-ta, de aceea si-a luat copii si a plecat.
In acest caz, orice judecator din lume ii va da dreptate si castig de cauza.

Cat despre pipaitul fetitei ei, din prima casatorie, este comentabil, atat vreme cat nu sunt martori care sa confirme acest lucru, doar daca fetita nu spune ca ai agresat-o sexual si atunci este posibil sa ai probleme cu legea.

| Manuc explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua, va multumesc tuturor pentru sfaturi.Imi pare rau daca am gresit cu ceva. Referitor la raspunsul Dv. (Violleta2022) va spun ca toata viata am lucrat cinstit cu carte de munca Romania si recent UK atat eu cat si mama mea. Avem toti salarii dar la vremea respectiva 2007 plateam scump chiria pentru 1 apartament mare, utilat, mobilat si intretinerea pentru 5 persoane. si alte cheltuieli. Fosta sotie Nu a facut niciodata meditatii. In timp ce noi locuiam cu chirie, apartamentul proprietatea sotiei ei era gol, nelocuit, aproape de noi. Ea mergea des acolo, in scurte vizite. doar cu familia ei. Dar nu vroia sa locuim toti acolo.In privinta salariului de profesor cu grad maxim aprox 5000/6000 Ron acum + tichete vacanta, + multe alte beneficii( 3 luni liber vacanta de vara. samd) In momentul in care a plecat, ea a hotarat sa NU plateasca datoriile de sus (mintindu ma) ca a platit dar nu a facut ceea ce a dus la restante, 3 luni, Mari. Am acuzat o doar pentru ca trebuia sa plateasca partea ei, la plecare. Noi nu am avut banii sa platim toata suma (, salariile erau minim pe economie, al meu si al mamei mele).Ok, sa ai o saptamana frumoasa.

| dullcat a răspuns:

Nu stiu ce isi imagineaza ca poate face cu minciunile astea.Nici macar cazurile reale de viol din anul actual nu sunt luate in serios in Romania, daramite un episod de pipaire de acum 18 ani, care nici macar n-a existat.laughing

| XTheBestX a răspuns:

Ia telefonul frumos pune-l pe inregistrare, il pui frumos in buzunar si deschizi subiectul.

| CornelFlorika a răspuns:

Mergi la politie si expune problema.

| Manuc explică:

Va multumesc mult. Voi incepe curand sa inregistrez amenintarile lor si la revenirea in tara consult avocatul. Am incercat la notar sa divortam dar nu a fost de acord sa iau copiii in vacante. Va urez un weekend fericit dragi prieteni.