| Dani211 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați in aceasta situație! Acum un an și ceva m-am mutat cu părinții la alta locuința.Nu in chirie, am cumpărat-o!
Am luat o casa cu curte comuna și ghiciți ce? Vecinii sunt țigani, proprietara ce ne-a vândut (femeie de 60 ceva de ani) spunea ca nu sunt probleme cu vecinii, ne vom înțelege perfect. Acolo stand o femeie bătrâna, doar ca are curte comuna cu noi.
Acum câteva luni asta ne-a furat niște lemne din magazie, usa nefiind închisă bine, a ciordit! Maică-mea a vorbit cu frumosul pana când nebuna și-a chemat copiii.Fiu-su de 50 ani, cred și fra-su, spunând ca și ce? Ca ne da banii pe ele, etc.Maică-mea din orgoliu a spus ca nu vrea nici un ban și sa nu se mai întâmple.Acum 5 zile a încercat sa fure, usa de la magazie fiind închisă nu a putut, s-a văzut usa forțată, după, de nervi a luat bolul pisicii din pervazul geamului si a dat cu el pe jos.
Maică-mea a observat, s-a dus la ea ca de ce face asta si asta o face pe mama mea in toate felurile.Eu am stat in camera liniștit.Desigur ca și-a chemat si întăririle, gibonu de 50 ani(ce a stat in pușcărie 16 ani pentru jafuri)venind cu nevastă-sa.Maică-mea le-a explicat frumos ce a făcut si tiganca bătrâna de fața cu toți o făcea:Tiganco! Esti după pl, mai multe zicea.Le-a spus uitați cum face, făcea ca o descreierata. După au spus ca dau nr de tel si dacă mai face așa sa ii apelam, apoi din senin fără motiv.Fiind de fața,maică-mea vorbind de la geam cu ei si ei din curte(curte comuna)a apucat-o de par pe maică-mea si a scuipat-o direct in fața, f iu-su a făcut asta.Când a strigat maică-mea, am văzut roșu in fața ochilor, am ieșit nervos i-am dat o flegma si un pumn am apucat.
Apoi a pus mâna pe topor, mă-sa spunea nu ii omori ca ma bagi in pământ, desigur ca am chemat poliția, ăla de frica a fugit. Când a venit echipajul chemat am declarat ce s-a întâmplat.A apărut si fra-su aluia ascultând de la poarta ce spunem. După si gibonu ce aparuse cu puradelul de mâna spunând la polițiști ca plecase sa ia odrasla de la scoala. Apoi a început sa spună de fața cu poliția ca ma omoară pe mine ca cum îmi permit eu sa îl scuip si sa îl pocnesc, ca face pușcărie pe viața pentru mine, ca oricum a mai stat 16 ani. Polițiștii aveau camera de filmat in piept.M-a întrebat polițistul ca dacă l-am scuipat si lovit si am spus ca da pentru motivul ca a agresat-o pe maică-mea.Am depus plângere in scris!
Se poate rezolva cumva? Nu știu dacă este in stare gibonu sa scoată cutitul, dar trebuie sa fiu precaut, a făcut 16 ani de pârnaie, are 1, 60 si cred ca 130 kg. Dacă a început sa o ia de par pe maică-mea fără motiv,din senin la apucat damblaua,cred ca ar fi capabil sa bage cutitul in mine sau ceva de genu.Și încă ceva noi când am cumpărat avem dreptul la o parte din terenul lor, de fapt noi plătim acolo taxele si nu am pășit acolo deloc! Ei când trec prin curtea comuna, trec si pe lângă geamul nostru si avem magazia in mijloc.Nu au vrut mai de mult sa dărâmam magazia noastră! Faceam un gard între ei ca sa nu mai treacă si primeau dreptul nostru din curtea lor.Dar nu au vrut pe motiv ca gibonul nu are aer! Daca doamne ferește scoate ceva la mine am dreptul sa lovesc, injunghii si la mine in curte, dar așa de rău de poate rămâne nenorocit pe viața, fără sa pățesc ceva grav? Ce ați face in situația data?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Apelati la un avocat si nu va incurcati cu ei mai mult,deja situatia a devenit critica!
Daca e legal, daramati magazia si faceti gard, banuiesc ca e dreptul vostru, interesati-va exact.
Nu te gandi la mijloace de atac, cauta solutii reale si mijloace de aparare pentru ca nu se stie unde se poate ajunge!

| 1997onur a răspuns:

Ce oamenii frate de la niste lemne unde sa ajuns vezi nu umbla fara ceva la tine ca e clar ca nenorocitul ala e in stare sa-ti faca rau ia ceva langa tine sate aperi in caz de sare la tine sate bata ai grija mare ca ala nu-i sanatos mai ales ala a facut puscarie 16 ani iti dai seama ca ala nu-i intreg cel mai bine il eviti iti vezi de Treaba ta si daca sare la tine te aperi

| MaryMaria333 a răspuns:

Incercati odata sa ii spuneti ce vă deranjează pe cale amabilă.
Dacă nu atunci singura soluție e să faceți un gard intre voi, trebuie sa va pese vouă de figurile unui spurcat ca ăla că vai săracul nu are aier?! Ori e un om cu probleme mintale ce trebuie internat ori e un prost din fabricatie. Din ce ai scris tu e clar ca lumina zilei că și'o caută cu lumânarea, parcă are spiritul de scandal în sânge la fel ca și măsa, amândoi sunt capul răutăților. Mai insistati cu poliția daca nu se potolește, să îl aranjeze ei! Nu puteti sta asa.