| Danutul22 a întrebat:

Va salut!

Urmeaza sa schimb sediul la locul de munca, lucru ce ma gandesc ca o sa necesite un nou contract unde o sa fie trecut noul sediu ca punct de lucru.

Curiozitatea e, chestia asta poate sa afecteze cu ceva un posibil credit de nevoi personale la banca pe care urmeaza sa-l fac? Tinand cont ca pentru orice credit ai nevoie de 3 luni minim muncite pe contract la actualul angajator.

Ma gandesc ca, daca se inregistreaza un nou contract e posibil sa apara anumite probleme si as vrea sa stiu daca a trecut cineva prin situatia asta.

In caz ca apare o anumita eroare in sistem, se poate rezolva daca explic bancii care e situatia exacta si faptul ca eu inca sunt la acelasi angajator de 2 ani doar ca s-a schimbat sediul si a fost necesar sa fie inregistrat un nou contract?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu schimbi angajatorul nu se incheie un nou contract individual de munca.
Se poate incheia un act aditional la contractul individual de munca daca se schimba unele elemente din din vechiul contract, cum ar fi locul concret de munca, salariul, obligatii si drepturi, etc.
In orice caz vechimea in munca creste in continuare, nu incepe iarasi, asa ca n-ai avea probleme de vechime la obtinerea unui credit.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Atata timp cat nu se achimba angajatorul nu o sa ai probleme, cel putin asa stau lucrurile in momentul de fata.

| NunuNini a răspuns:

Daca este acelasi angajator dar cu alt sediu, nu te afecteaza.

Răspuns utilizator avertizat