| Flavianadx a întrebat:

Vi se pare normal ca un sef nesimtit sa-i ceara angajatului sa se vaccineze, ca altfel il da afara?
Sanatatea e un bun personal si intim, nimeni nu are drepturi asupra sanatatii altuia.
Adica cu ce drept ti-ar zice unul: mergi la doctor sa-ti faci tratamentul X, ca altfel iti fac Y?

Am auzit ca asa e prin horeca, vaccinul sau demisia. Din cate stiu nici nu e legal sa santajezi pe cineva in felul asta, ca nu e vaccinul obligatoriu.

83 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Te/ai vaccinat pana la 15 ani in continuu. Ba inca de la 2 ore de cand ai iesit. Mai bine te lasa sa mori?

| Flavianadx explică:

Ce zici ca te-a costat salariul si ce acte? Vrei sa zici ca ti-ai pus avocat si l-ai facut K.O? laughing

| gabicoo a răspuns:

Așa cum șeful tău nu are drept asupra sănătății tale nici tu nu ai dreptul de a pune în pericol sănatatea lui și a colegilor tăi!
În concluzie: stai acasă în intimitate și beneficiază din plin de sănătatea ta!
Ai dreptul să faci ce crezi mai bine pentru tine atât timp cât prin acțiunile tale nu afectezi drepturile și libertățile celorlalți!

| chuckmanson a răspuns:

"Vi se pare normal ca un sef nesimtit sa-i ceara angajatului sa se vaccineze, ca altfel il da afara?"
Da ție ți se pare normal ca un angajat nesimțit sa pună viețile tuturor colegilor lui/ei în pericol doar pentru ca are el un moft și a ascultat-o prea mult pe sosoaca și nu mai vrea să își pună un amărât de ac în braț?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sanatatea e un bun personal si intim, nimeni nu are drepturi asupra sanatatii altuia.
Da, asta atâta timp cât atitudinea ta față de propria sănătate nu atentează la sănătatea celor cu care vii în contact în mod obligator la serviciu. Din momentul când te-ai îmbolnăvit de covid, până apar simprtomele pot trece zile, în care tu îi îmbolnăvești pe cei din jurul tău, cei din acelaș serviciu cu tine. Așa că dacă ții la acel bun personal și intim care este sănătatea ta, și nu ții cont, nu îți pasă de sănătatea celor din jurul tău, și nu te vaccinezi, atunci stai acasă cu acel bun al tău personal și intim. Cu dreptul de a-și apăra sănătatea și viața salariaților lui, căci de covid se mai și moare, dau dreptate acelui patron.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Hyacinth):

Daca sunt vaccinat, atunci cum pot infecta pe cineva?
Vaccinul nu are rolul de a dirija anticorpii, sa distruga virusii. In acest caz, cum vor infecta virusii alte persoane?
Sau vaccinul protejeaza doar teoretic?

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Dar cel care vrea sa fie protejat, se poate vaccina linistit. Cum i-as pune eu sanatatea in pericol, daca nu ma vaccinez, ca nu inteleg? Sa zicem ca am virusul si i-l dau. Dar el e vaccinat. Deci?

| Celcestietot a răspuns:

Nu este normal, mai eficienta este distantarea sociala decat sa se apropie cu sfaturi de tine happy.

| Flavianadx explică (pentru gabicoo):

As pune in pericol sanatatea cuiva daca i-as face ceva intentionat. Sa-i tusesc in fata fiind infectata de exemplu. Dar daca nu ma vaccinez nu periclitez nimic.

| Flavianadx explică (pentru sadrian46):

Poti fi vaccinat si in acleasi timp infectat si sa transmiti virusul. Se stie asta.
Oricat ti-ar pasa de sanatatea altuia, tot il poti infecta. Deci asta pica.
Cine vrea sa se protejeze, se poate vaccina. Te poti proteja pe tine insuti. Nu il poti proteja pe altul.

| Sn4k3 a răspuns:

Nemernic Bill Gates asta.

| Legion7X a răspuns:

Un om vaccinat toată lumea știe că și el se poate infecta, dar face o formă mai ușoară. Treaba este că, un vaccinat poate infecta și un om sanatos, din moment ce el, ca vaccinat se infectează.
Întrebarea ar fi: te vaccinezi, treci prin covid o dată, faci o formă ușoară, te vindeci și apoi bănuiesc te poți infecta din nou, și din nou. Păi atunci cum se oprește transmiterea? Să fie toată lumea vaccinată și posibil să trecă prin boală prin forme ușoare starpindu-l cu medicamente in propriul organism? Virusul trebuind să nu ajungă absolut la un organism sanatos, pentru că probabil va continua raspândirea. Gen, oprirea la scară largă se va face numai dacă probabil toată lumea trebuie să fie infectată sau să ia virusul fiind vaccinat. Apoi Forma ușoară ar elimina virusul prin tratament deoarece are o eficacitate mult mai bună probabil. Eu asta am înteles, dacă un vaccinat infectează și un nevaccinat la fel. singura soluție înseamnă că este vindecarea prin vaccinatul infectat.

https://youtu.be/Ber7lpiKDk4

https://youtu.be/rwPC9kVpFco

| Flavianadx explică:

Ziceti bai astia cu simt civic, la care v-am raspuns. Care e logica voastra? Cum il protejati pe bietul cetatean, care sta langa voi, eventual se freaca de voi ca inconstientul in troleu, poate chiar va pipaie, ca nu crede in covid? laughing Chiar credeti ca daca v-ati vaccinat l-ati protejat? Pai el trebuie sa fie vaccinat, nu voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca te revolti cu aceasta intrebare aici, schimbi ceva?

| LoveSleep a răspuns:

Mi se pare ok sa ameninți un angajat oricum ai tu chef, dacă habar nu are ce drepturi are.

| mi25 a răspuns:

Ba da, este normal. Regulile la privat le impune patronul, deoarece el "da banul". Platesti tu concediul medical in caz ca salariatii se imbolnavesc? Nu, primele 5 zile le plateste patronul. In plus are pierderi la productie in lipsa de personal.

| chuckmanson a răspuns (pentru Flavianadx):

Pentru că 1 nu sunt 100% eficiente și poți să te infectezi și dacă ai vaccinul luat, deci cu cât sunt mai mulți vaccinați cu atât mai bine și 2 cu cât sunt mai puțini oameni vaccinați cu atât e șansa mai mare ca virusul să facă o mutație rezistentă la vaccin. Vaccinarea nu e doar o problemă legată de egoul/paranoia/conspirațiile voastre, e o problemă pentru întreaga omenire, deci respectați regulile și vaccinați-vă! Voi ăștia anti vaccin vă comportați ca niște copii răzgâiați care plâng și țipă imediat cum nu primesc ce vor! Sunteți patetici pe bune! Numai copilașii de 0-6 ani plâng când trebuie să facă un vaccin!

| Emma30555 a răspuns:

Dacă mie la terasa angajatul terasei/barului respectiv imi cere dovada ca an vaccinul facut, ca să îmi permita sa stau acolo si el sa ma serveasca in respectivul bar nu e normal sa aiba si el vaccinul facut? Adica el ma verifică pe mine si ma primește în functie de asta dar el poate sa nu aibă? Astea sunt legile si ei si noi ca si clienti trebuie să le respectăm.

| Emma30555 a răspuns (pentru Flavianadx):

Cel mai mult cei nevaccinati au răspândit virusul, si mai mult ei s au îmbolnăvit in ultimul timp. Cei vaccinati au facut forme mai usoare sau poate nu au dezvoltat anticorpii din moment ce l au luat chiar si asa. Oricum, exista oameni cu anumite boli ce nu se pot vaccina si atunci cei ce se pot vaccina îi protejează si pe ei căci sunt șanse mai mici că cei vaccinati sa ia virusul in comparatie cu unul nevaccinat.

| relian a răspuns:

Daca legea nu te obliga,spune ca nu este obligatoriu lucru asta,atunci o companie nu poate obliga angajatii sa o faca.
De ce? Pt ca acea companie functioneaza pe o baza,i se da o licenta sa functioneze,trebuie sa respecte legile,deci ce poti sa faci este sa il reclami,dar avand in vedere ca locuiesti in RO spabe sanse sa poti face ceva laughing.
Dar logic, legal sau ia-o cum vrei, el nu are nici un drept legal sa te oblige, poate doara daca mergi la el acasa, sa zica nu vii la mine decat de esti vaccinat, in rest aia e talharie pe fata ce face laughing

| relian a răspuns (pentru Legion7X):

Forma mai usoara, asta e buna, pai ori te imbolnavesti ori nu? Forme usoare astea is povesti.Deci chiar de esti vaccinat te imbolnavesti, ce mai conteaza daca te imbolnavesti de nota 5 sau de nota 8? Tot dracu ala este.
Transmiterea se opreste de la sine,acel agent patogen dispare,a avut si el asa o rabunifere laughing sau oamenii nu mai transmit,daca e sa ne referim la covid asta se transmite prin saliva, deci o vreme oamenii sa evite sa se sarute cu necunoscuti, sa evite sa bea dupa cineva sau sa maninci cu sculele altora, iar agentul asta patogen va disparea, se va duce la culcare.
Daca toata lumea este infectata aia nu face nimic, dupa te poti infecta iar.
Arata o "boala" de asta datorata unor virusuri la care daca i se da acel agent patogen persoana respcetiva nu pateste nimic?
Nu exista asa ceva.
Faci gripa da? Fiecare om a facut gripa.Tte poti imbolnavi de 1 milion de ori si de tot atatea ori te vei imbolnavii exact la fel laughing deci despre ce anume vorbim?

| Lukasssz a răspuns:

E perfect normal, el e sefu` el face legea.

| Legion7X a răspuns (pentru relian):

Ma rog

| sierra1 a răspuns:

INTREBARE: in situația dată, cu câtă poftă ai mânca ciorba la un restaurant știind că toți angajații sunt nevaccinați covid?

| Flavianadx explică (pentru sierra1):

Bravo. Stii la fel de multe cat stiu aia care ies la tv.
Virusul nu-l iei din ciorba, ca ti-o da calda.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Hyacinth):

Vaccinul nu protejeaza pe nimeni de infectie. Punct

| Dragosdoar a răspuns (pentru chuckmanson):

Da ție ți se pare normal ca un angajat nesimțit sa pună viețile tuturor. Vaccinati nu protejeaaza vietilor celor ce nu se vaccineaza, pentru ca vaccinul nu ofera protectie celulara. Vrei sa ti arat studiile? Sau te informezi doar de la protv si antena 1?

| Dragosdoar a răspuns (pentru sadrian46):

E simplu, Il bagi in concediu medical fara plata daca se imbolnaveste. daca se imbolnaveste de covid. In Germania, asa se procedeaza.

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Asta ar fi singurul motiv sa te vaccinezi, ca sa nu faca virusul mutatii si sa ajunga aia sa fie vaccinati degeaba.
Insa ei vor tine pasul cu mutatiile, dezvoltand vaccinul. Si cei care vor vrea sa fie protejati de mutatii, isi vor face boostere, ca doar n-au probleme cu vaccinurile laughing
Si apropo, mutatii vor tot iesi din tarile slab dezvoltate ca acolo sunt medii insalubre si nu au bani de vaccin.