| Flavianadx a întrebat:

Vi se pare normal ca un sef nesimtit sa-i ceara angajatului sa se vaccineze, ca altfel il da afara?
Sanatatea e un bun personal si intim, nimeni nu are drepturi asupra sanatatii altuia.
Adica cu ce drept ti-ar zice unul: mergi la doctor sa-ti faci tratamentul X, ca altfel iti fac Y?

Am auzit ca asa e prin horeca, vaccinul sau demisia. Din cate stiu nici nu e legal sa santajezi pe cineva in felul asta, ca nu e vaccinul obligatoriu.

83 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns (pentru Flavianadx):

Wow, te propun la nobel pentru-vectori-ce-nu-transportă-virusul: ciorba!

Doar să accepti!

| Mosotti a răspuns:

Da, mi se pare normal sa-ti cer sa nu pui in pericol viata altora.
Nici ala nu are dreptul sa puna in pericol pe altii, libertatea se opreste acolo unde incepi sa faci rau altuia.
Deci si eu faceam la fel, ori vaccinat, ori afara.

Cu dreptul ca aia e casa lui cum s-ar zice, si eu pun regulile in casa mea, vrei sa intri in casa mea, respecti regulile mele, nu vrei, afara, e f simplu cu ce drept.
In casa mea orice e legal, pot pune orice regula vrea, nu te oblig, nu vrei, poti pleca, nu aveam dreptul sa te oblig sa faci chestia aia.

| Mosotti a răspuns:

Ba e normal sa te oblige ca acolo la el sa nu pui sanatatea altora in pericol, faci ce vrei cand nu faci rau altuia.

| Mosotti a răspuns (pentru Flavianadx):

Pui sanatatea in pericol, ca aia nevaccinati sunt mult mai posibili si mai agresivi transmitatori de boala decat ceilalti, plus ca si vaccinatii si-o iau, doar ca au simptome mai usoare.
Deci nu e normal sa-mi dai boala mie chiar daca-s vaccinat, ca sa am probleme, chiar daca mai mici.

Deci aia e.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Ai spus un adevăr mare mosoti

Faci ce vrei cand nu faci rău altuia aicia ai spus un adevăr mare mosoti ai mare dreptate mosoti mare dreptate

| Mosotti a răspuns:

Nu te omoara, te va imuniza pe cat posibil si vei fi ferit cat mai mult de boala, chiar daca o iei, o sa ai simptome usoare.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Un coleg de la muncă a facut viciul a dormit o săptămână bine nu in fiecare zi adica mereu

Spunea că dormea in continua nu avea deloc putere in el

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tocmai asta e buba, ca nu incetezi sub nici o forma din a pune in pericol viata altora dupa ce te vaccinezi. Vaccinul scade sansele ca tu sa ajungi la ATI, atita tot.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba nu, si sa transmiti boala o faci mai greu daca esti vaccinat, pentru ca mai greu se prinde boala de tine, sansele sa o iei sunt mai mici.
De aia se obliga vaccinare prin diverse metode, altfel nu s-ar mai fi facut asta.

Si e normal, ca sist imunitar lupta repede cu virusul si il anihileaza cat poate, tu transmiti daca ramane ceva neanihilat si mai ai ce transmite.
Ca daca tu iei boala acum, si sist imunitar are 3 zile de munca pana sa omoare virusul, e logic ca poti transmite in alea trei zile insa risc diminuat, ca deja soldatii au inceput sa toace virusul, si di secunda cand a inceput lupta, forta virusului tot scade, deci ramane din ce in ce mai putin de transmis.

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Nu era de la vaccin, cine stie ce are si nu iti zice, ce boala o avea si ce trat lua.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Da

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De luat o iei, si poti fi bine-mersi purtator asimptomatic. Legat de vaccinare, nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste, dar majoritatea factorilor de decizie nu ar fi in stare sa explice clar DE CE se insista atit pe treaba asta

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai se insista ca sa ne vaccinam si sa fie bine, sau macar sa fie cat mai bine, pentru ca toti nevaccinatii sunt gazde perfecte unde virusu poate face mutatii si asa mai departe, asa, daca sist imunitar termina virusul, nu m ai are timp sa faca mutatii si in timp scapam de el cumva.

Daca te vaccinezi o sa fi purtator un timp scurt pana anticorpii distrug virusul, dupa aia nu mai esti purtator a ceva ce nu mai exista, fie ca ai simptome sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Asa credeam si eu, dar se pare ca e invers. Cica sansele de mutatie sunt mai mari la vaccinati... Ideea e ca o sa ai reactia inflamatorie diminuata, ca tu purtator tot poti sa fii destula vreme - si oricum Delta e extrem de contagios, deci cel mai eficient ar fi carantina/lockdown SERIOS (la noi totul se face la misto) si distantare sociala.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, cu lockdown ca la chinezi am fi scapat asa cum au cam scapat ei, noi si UE si altii ne jucam doar.
Au construit acu spatiu cu 5000 de locuri pentru carantinare a strainilor ce vin acolo, au clasa oamenii, ce sa mai, tocmai ca este si socialism acolo, altfel era haos ca la toti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Dar ar mai trebui ceva. Să își plătească spitalizarea dacă se îmbolnăvește de covid, și a refuzat vaccinul.

| Iordache_Valeriu_1986 a răspuns (pentru chuckmanson):

Vrei sa ne luminezi si pe noi mai inteligentule in ce mod pune in pericol vietile colegilor daca nu vrea sa isi puna un amarat de ac in brat?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu are niciun drept legal dar tie ti se pare ca in ultimii 2 ani de zile s-a mai respectat vreun drept al omului? Peste tot in lumea civilizata s-a mictionat peste drepturile, valorile si libertatile umane. Pe de alta parte este complet iresponsabil din partea ta sa mergi la munca in HORECA total neimunizat. Daca lucrai de unu singur in birou atunci da, mi se parea total deplasat, dar asa... Nici eu nu sunt de acord sa-mi faca ciorba cineva bolnav de covid, mai ales ca vaccinul este gratuit deocamdata. Fa-ti zilnic cate un PCR pe banii tai si atunci sunt total de acord cu tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eeeexact. Nu e vorba de socialism, ci de dictatura! Socialism e si in Suedia. Plus de asta, la chinezi puteau sa fi murit 20 de milioane de Covid, daca ei voiau sa ascunda cifrele reale, o puteau face foarte usor. E ca raportarile de pe vremea raposatului nostru cizmar...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai dictatura aia e utila uneori in cazuri speciale, e mai multa autoritate, nu ca la noi ca face fiecare ce vrea de e haos. Socialism am zis ca e la putere, ca sigur ca si in UE e socialism, dar nu e la putere, au doar masuri socialiste din cauza bataii cu comunistii sa le arate ca e mai bun capitalismul.
Desi in rest e si acolo cumva democratie, doar ca nu stiu unde nu ai voie sa intri pe google, sau ceva de genu, aia nu e mare lucru, in rest e okey, ai munca, ai sal cat de cat, urca continuu nivelu de trai si sigur, gasesti de toate, nu e ca la ceausescu.
Dar e ordine si disciplina, nu haos.

China scapase bine de problema, deja in vara lui 2020 isi reluasera viata normala ca au filmat astia de la noi si au dat la TV, am vazut, deci nu din citite sau auzite sau din ce ziceau chinezii, deja nu se mai purta masca nicaieri, nici la concerte unde erau f multi ca densitate.
Lock down-ul ala total a ajutat f mult.

La inceput or fi murit ceva oameni pana sa se demeticeasca ei, dar apoi au luat masuri dure.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Lasa ca la noi nici daca declara astia stare de razboi tot majoritatea o sa isi faca de cap ca stiu ei mai bine. Eu nu pot sa uit parodia aia de lockdown in care armata "a actionat" alaturi de politie/jandarmerie. 750 de militari IN TOATA TARA!
"Desi in rest e si acolo cumva democratie, doar ca nu stiu unde nu ai voie sa intri pe google, sau ceva de genu, aia nu e mare lucru, in rest e okey, ai munca, ai sal cat de cat, urca continuu nivelu de trai si sigur, gasesti de toate, nu e ca la ceausescu." Aberezi. Intre China si Coreea de Nord, la nivelul de baza, ala "ce iti poate face statul daca nu esti conform cu ce ti se spune", practic nu e vreo diferenta. Doar ca in China nu se moare de foame ca la coreeni si sunt deschisi dpv economic. >> https://www.bbc.com/news/technology-56448688

La inceput or fi murit ceva oameni pana sa se demeticeasca ei, dar apoi au luat masuri dure. >> asta e avantajul dictaturii, nu se iau masuri la misto de frica alegatorilor, cum e la noi

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La stare de razboi nu ai faci ce vrei ce e legea martiala, si daca misti, tribunalu militar te mananca, si faci ori puscarie dura ori te si impusca.

Pai da, in China e mancare, sunt utilitati, ai calculatoare, telefoane si tot, deci unde e problema?
Chiar daca e socialism, f bine ca e! Ca se gandesc si la om, ai invatamant gratuit si bun in orice zona, nu ca la noi ca in zona x e scoala proasta, in alta zona e mai buna, ai sistem de sanatate f bun accesibil de oricine, nu ca la americani ca daca nu ai bani, mori ca nu te tratezi ca lumea.

Nu stiu ce li se pare la oameni aiurea la China. E cam singura tara unde lent niv de trai urca, NU scade ca peste tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"La stare de razboi nu ai faci ce vrei ce e legea martiala, si daca misti, tribunalu militar te mananca, si faci ori puscarie dura ori te si impusca." Da, dar va fi lege martiala de Romania...
"Pai da, in China e mancare, sunt utilitati, ai calculatoare, telefoane si tot, deci unde e problema?" Problema e in momentul in care devii indezirabil pentru stat ca li s-a casunat lor ceva, gen Falun Gong. Sau pur si simplu cand AI PARERI care nu sunt conforme cu ce zice statul ca ar trebui. Legat de cit de bine traiesc ei, si acolo am maaaari rezerve - https://www.iqair.com/us/china/shanghai si la tara e si la ei in continuare jale, doar ca discutam de niste zeci de milioane de oameni care sunt rupti-rupti de saraci. Se gindesc la om, amuzant. P.S. De ce nu te duci frumos in China? De urcat urca pentru ca era extrem de jos si are unde sa urce. La fel si la noi. Daca eu maninc juma' de pui si vecinul 3 pui jumate fata de 1 eu si 2 el anul trecut, statistic vorbind o ducem mai bine...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda, daca e o lege martiala de Romania, o sa fie de cacao, clar.
Adevaru e ca nu ai de ce sa fi contra statului daca merge treaba cat de cat macar la orase.
La tara da, e o problema ca-s inca saraci aia.

Nu e vorba ca are de unde sa urce niv de trai, ca si multe alte tari necomuniste sunt praf si raman acolo, cum e in africa, etc. Urca pentru ca le merge economia.
Si la nemti ar avea de unde sa urce, daca dintr-un sal luai 2 TV-uri, puteai ajunge sa iei 3 la o adica, nu e o problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Adevaru e ca nu ai de ce sa fi contra statului daca merge treaba cat de cat macar la orase." La orase treaba merge IN CIUDA statului, nu MULTUMITA lui...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La orase merge si datorita statului ca tine un echilibru f atent intre socialism si capitalism, partea socialista merge bine, si anume sanatate si invatamant plus sistem social, restul merge din cauza partii capitaliste.
Dar e f important sa nu mori in spitale ca prostu ca la noi, si sa inveti daca ai cap si nu ai bani.

Pe langa ca e ordine si disciplina, nu ca la noi haos, si politia isi face bine treaba, pedepse dure, nu ca la noi de stai ca la hotel la puscarie, deci descurajeaza infractiunile, si asa mai departe.
Tu vezi doar partea capitalista, servicii, produse, pai nu asta e tot.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Masotti stii ce cred eu despre tine? Ca tu citesti si te informezi de la rusi tataie laughing pentru ca lumea asta de regula aveau informatii din 2 locuri,ori de la americani ori de la rusi.
In ce priveste medicina rusii is si au fost mai mereu slabi,cercetare in ultma vreme se mai face doara prin america,iar cartile din RO dupa care invatau studentii poti verifica la bibliografie de unde is copiate,america ceva de prin franta,poate si Anglia si cam aia e tot.

Vad tu dai raspunsuri ca e bine sa facem lucru ala,ca uite asa sistemulk face drege etc.
Dar doara perii gardu cu pensula laughing ia baga si tu ceva mai clar, arata cum functioneaza sistemul imunitar, arata ca intelegi ceea ce si citesti, ca o fi de la rusi de prin alte parti, e ok, dar arata ca si pricepi ce citesti.

Sistemul imunitar termina virusul spui tu.Asa si daca il termina ce? Este ca si cum spui ca ai paduchi, dai cu ceva substante, ai terminat toti paduchii asa si? Vrei sa spui ca daca vin alti paduchi aia nu se mai lipesc de tine?laughing
Deci dupa cum vezi trebuie sa stai si sa gandesti logic.
Treb sa stii cum actioneaza sistemu imunitar, cat timp ia pana ia o decizie sa atace un corp sau ceva din organismul nostru si etc.

Cauta pe websiteuri de astea de cercetare sau de la universitati care studiaza si vezi ca aia publica ce observa.
Eu am cautat si am gasit cateva chestii dar diferite.
Sistemul imunitar dupa unia dupa ce a detectat un intrus ia masuri cam in 14-18 ore,asa am gasit la nu stiu ce universitate din america studii.
Altii spun ca dureaza si saptamani pana sa ia decizia dea ataca ceva.
Asta ma pune pe ganduri,deci care au dreptate?
Apoi am cautat sa vad cat timp ia sistemului sa dea semanul de atac in cazul in care a descoperit un intrus cu care a mai avut dea face in trecut.
Ce crezi ce raspjns am gasit? Am gasit un raspuns si au spus ca mai rapid,deci mai rapid se da atacul dar na mentionat cate ore,zile etc.

Asta e alta chestie care te pune pe ganduri,deci aia nu-s siguri,ca de ar fi fost siguri ar fi spus in X ore.

Acum poti gandi si logic oricine poate daca vrea.
Tu ai avut gripa? Sigur ai avut si multi au avut. Daca te imbolnavesti de gripa sa zic anul asta,te poti imbolnavi si la anul si peste altii ani,iar atacul sau cine este responsabil pentru boala aia ataca mereu la fel.

Asta nu are nimeni cum sa ma contrazica,,asta stiu din experienta,plus ca am pe linga mine persoane care se vaccinau de g ripa si deal dracu tot aveau,chiar in anul ala sau la cateva saptamani de la vaccin,iar eu intrebam cat tine si tinea exact la fel cand nu faceau vaacin.

Te intreb,vorbim asa ca intre oameni simpli,acolo la gripa daca ai avut boala,daca ai facut vaccin,dupa de ce tot te imbolnavesti? De ce te imbolnavesti tot la fel de tare sau ca de obicei?
Aia nu-s tot virusi? sistemul imunitar nu stie sau ce face doarme?
Si tot asa mai poti baga exemple si tu daca cauti boli,si la Sida si alte boli.
Deci sa re vin la ce spui tu ca nu mai esti purtator laughing pai nu mai esti ca ia omorat sistemul imunitar,dar nu ia omorat pe toti de pe planeta asta,pot la fel de bine peste o luna sau cateva luni sa vina altii si atunci cum spui tu sau cum crezi tu ca nu mai esti purtator?
Voi stiti ce ganditi? voi va ganditi ca virusurile astea is ceva care fac parte din corpul nostru laughing ca altfel nu vad cum de puteti gandi de genul asta,gata nu mai sunt purtator,nu mai ma imbolnavesc,de parca e ceva din corp care a fost reparat si gata deacu stau linistit.

Asa ganditi voi ca ar sta lucrurile.
Dar nu uita virusu sau bacteria este ca o vaca,o dai afara,vine alta sa iti manince porumbu laughing deci de v enit tot vine,tot intra in lan,tu esti acasa,ori sa zic stai pe camp dar nu poti sa stai in acelasi timp peste to,tu stai sa zic la sud,vaca vine si intra pe la nord laughing pana sa o vezi tu,pana ajungi la ea sa o termini ea deja ti-a mancat ceva porumb, deci ceva paguba ti-a facut corect?

Hai sa discutam uite asa, cum stim noi, cum ne pricepem, nu sa venim cu ce zic altii.
Sistemul imunitar lucreaza in interiprul corpului nu sta afara pe piele si cand apare virusu il si plesneste cu paleta de muste laughing voi cam asa ganditi ca se intampla, dar nu-i deloc asa.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Ai dracu rusi ce innapoiati sunt, ca au facut vaccinul lor, iar nemtii asa de destepti totusi nu au facut. Noi n-am facut, multe tari n-au facut. Ii duce capu pe rusi, au facut niste arme de mori, altfel ii f americanii de mult.
Au matematicieni, fiziceni, etc de elita.

Nu citesc de la rusi ca eu nu stiu rusa, asa ca din start nici n-as avea cum citi informatii de acolo.
Dar e logic cum merge treaba fara sa citesc undeva.

In momentul cand virusul a intrat, anticorpii hop pe el si lupta sa-l anihileze, dupa ce au reusit sa f virusul, se retrag, ca na. nu mai e nevoie de ei.
Normal ca iar te poti imbolnavi, asa cum si de gripa te reimbolnavesti, insa anticorpii rapid intra in actiune si daca sunt f rapizi, nici nu apuca virusu sa intre in actiune ca este deja anihilat, si deci nici nu mai ai ce transmite altuia.

E ca la razboi, daca soldatii tai sunt eficienti, dusmanu nu apuca sa treaca granita si nu se simte, daca sunt putin mai lenti, apuca putin sa intre dusmanu, se simte poate putin, dar dupa aia oricum se rezolva, asta cum e cu covid de desi esti vaccinat, poti lua boala si avea ceva simptome.

Dar oricum vaccinat e mult mai bine decat nevaccinat.
Iei si dai boala mai greu daca esti vaccinat, ca na, daca anticorpii sunt f rapizi, nu mai faci boala pentru ca ei omoara virusul f rapid de cum a intrat.
Daca apuca totusi virusu sa isi faca putin treaba, pana sunt anihilati o sa simti putin simptome si poti da boala dar mai greu.

Asa ca de aia e normal sa ne vaccinam toti, nu sa faca fiecare ce vrea in detrimentul altora.
Nevaccinat, esti jale, iei boala repede si o dai repede, o dai si la vaccinati.

Ca eu din fapte si logica scot adevaru, nu neaparat din informatiile altora, asa si la politica, analizez faptele si alea dau raspunsul corect.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Deci dupa tine daca nu ai vaccin anticorpii aia lucreaza mai greu si daca ai vaccin mai rapid laughing al dreacu anticorpi lenesi laughing
Nui man deloc asa anticorpii fac exact aceiasi treaba indiferent ca esti vaccinat sau nu.
Ei cu aia se ocupa,sa eleimine corpurile straine din organism,deci nu stau la granita ca nu au cum,este exact ce am banuit,adica tu si altii sau majoritatea asta credeti,stau anticopri cu paleta si cum vrea careva sa inte pleosc laughing
Astea is chestii de cascadorii rasului nu de anatomie,iar granita organismului nostru este pielea,deci sa inteleg ca avand vaccin virusu nici napuca sa intre ca anticorpi iau si facut felul?
Adica anticorpii astia stau pe piele,asta se intelege din ce ai scris.
Interesant ce spui laughing

Refetitor la ce citsti noral citesti in limba romana, dar cehstiile alea is luate de pe la altii, romanii nu prea se ocupa cu studii etc.
Deci daca citesti o carte ceva o sa vezi ca are o bibliografie, vorbesc de carti in limba romana, deci aia au tradus din alte limbi studii facute de altii.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Tocma m-am intors acum 40 de minute de la a treia doza de vaccin Pfizer.
Vaccinul invata corpul sa produca anticorpi, nu ca-s lenesi sau nu, si face organismul sa faca anticorpi pentru virus, ca data viitoare sa stie ce si cum cand vine virusul.

Dupa ce corpul ii produce, atunci ramane de vazut daca-s mai lenesi sau mai eficienti, asta depinde de organism deja.
La unii apar anticorpi mai eficienti, la altii mai putin eficienti, la altii deloc.

Pai asta fac anticorpii si nu are treaba cu pielea, nu sta cu paleta, cand intra in organism dusmani, anticorpii hop pe ei sa-i distruga, si daca-i distruge f rapid, nu mai apuca dusmanii sa-si faca treaba, daca sunt mai putin eficienti anticorpii, dusmanii pot sa-si faca putin treaba si sa ai ceva simptome mai slabe pana ce vor fi distrusi de anticorpi in final.

Aia cu granita a fost un exemplu doar.
Eu nu am citit nimic nici in romana nici in rusa, am luat-o dupa logica, ca stiu cum functioneaza un vaccin si ce face.
Asa cum fac si la politica, analizez faptele si scot adevarul din fapte.