| mariamaris a întrebat:

Daca nu iti faci vaccinul de 14 ani la doctor, este adevarat ca nu te primeste la liceu? Eu asa am auzit. Si am o fobir foarte mare de ace. cand vad un ac lesin. Si nu as vrea sa mi-l fac. Oare chiar e obligatoriu? Si nu te primeste la liceu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

N-am auzit de asta

| adryang78 a răspuns:

Vaccinul respectiv face parte din schema de vaccinare obligatorie, sfatul meu este să-ți iei inima-n dinți și să-l faci.

| 120bulevard a răspuns:

Dar cand o sa vina momentul in care va trebuie sa nasti ce o sa faci?

Răspuns utilizator avertizat
| mariamaris explică (pentru 120bulevard):

Nu sunt obligata sa nasc. Am cerut si eu raspunsuri cu seriozitate. Pe site-ul asta nu ai la ce sa te asteoti, numai la uni care comenteaza degeaba…

| 120bulevard a răspuns (pentru mariamaris):

Momentan ai o varsta care nu-ti permite sa intelegi anumite lucruri, o sa te confrunti in viata cu situatii mult mai stresante si grele decat o simpla injectie, nimeni nu a murit de fobie de ace, fie ca vrei sau nu vrei, va veni un timp cand o sa trebuiasca sa te confrunti cu situatia asta si nu o sa ai incotro si nici nu o sa ai cum sa amani acest procedeu, doar sa-ti acoperi ochii sau sa te uiti intr-o parte

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu este obligatoriu vaccinul.

Răspuns utilizator avertizat
| melimili a răspuns:

Interesant. Vad ca esti fata. Ce te vei face cu acul acela mare al sotului? Dar cand vei naste? Vei avea perte de multe intepaturi de ace in viata ta. Analize, tratamente, etc. E timpul sa gandesti altfel.

| mariamaris explică (pentru melimili):

Se putea si un raspuns cu respect, nu la batjocura.

| melimili a răspuns (pentru mariamaris):

Nici o problema. Cand te vei maturiza vei citi altfel raspunsul acesta. Inca te rasfeti.