| Flavianadx a întrebat:

Vi se pare normal ca un sef nesimtit sa-i ceara angajatului sa se vaccineze, ca altfel il da afara?
Sanatatea e un bun personal si intim, nimeni nu are drepturi asupra sanatatii altuia.
Adica cu ce drept ti-ar zice unul: mergi la doctor sa-ti faci tratamentul X, ca altfel iti fac Y?

Am auzit ca asa e prin horeca, vaccinul sau demisia. Din cate stiu nici nu e legal sa santajezi pe cineva in felul asta, ca nu e vaccinul obligatoriu.

83 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

INTREBARE: in situația dată, cu câtă poftă ai mânca ciorba la un restaurant știind că toți angajații sunt nevaccinați covid?

| Flavianadx explică (pentru sierra1):

Bravo. Stii la fel de multe cat stiu aia care ies la tv.
Virusul nu-l iei din ciorba, ca ti-o da calda.

| sierra1 a răspuns (pentru Flavianadx):

Wow, te propun la nobel pentru-vectori-ce-nu-transportă-virusul: ciorba!

Doar să accepti!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sanatatea e un bun personal si intim, nimeni nu are drepturi asupra sanatatii altuia.
Da, asta atâta timp cât atitudinea ta față de propria sănătate nu atentează la sănătatea celor cu care vii în contact în mod obligator la serviciu. Din momentul când te-ai îmbolnăvit de covid, până apar simprtomele pot trece zile, în care tu îi îmbolnăvești pe cei din jurul tău, cei din acelaș serviciu cu tine. Așa că dacă ții la acel bun personal și intim care este sănătatea ta, și nu ții cont, nu îți pasă de sănătatea celor din jurul tău, și nu te vaccinezi, atunci stai acasă cu acel bun al tău personal și intim. Cu dreptul de a-și apăra sănătatea și viața salariaților lui, căci de covid se mai și moare, dau dreptate acelui patron.

| Flavianadx explică (pentru sadrian46):

Poti fi vaccinat si in acleasi timp infectat si sa transmiti virusul. Se stie asta.
Oricat ti-ar pasa de sanatatea altuia, tot il poti infecta. Deci asta pica.
Cine vrea sa se protejeze, se poate vaccina. Te poti proteja pe tine insuti. Nu il poti proteja pe altul.

| Dragosdoar a răspuns (pentru sadrian46):

E simplu, Il bagi in concediu medical fara plata daca se imbolnaveste. daca se imbolnaveste de covid. In Germania, asa se procedeaza.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Dar ar mai trebui ceva. Să își plătească spitalizarea dacă se îmbolnăvește de covid, și a refuzat vaccinul.

| Mosotti a răspuns:

Da, mi se pare normal sa-ti cer sa nu pui in pericol viata altora.
Nici ala nu are dreptul sa puna in pericol pe altii, libertatea se opreste acolo unde incepi sa faci rau altuia.
Deci si eu faceam la fel, ori vaccinat, ori afara.

Cu dreptul ca aia e casa lui cum s-ar zice, si eu pun regulile in casa mea, vrei sa intri in casa mea, respecti regulile mele, nu vrei, afara, e f simplu cu ce drept.
In casa mea orice e legal, pot pune orice regula vrea, nu te oblig, nu vrei, poti pleca, nu aveam dreptul sa te oblig sa faci chestia aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tocmai asta e buba, ca nu incetezi sub nici o forma din a pune in pericol viata altora dupa ce te vaccinezi. Vaccinul scade sansele ca tu sa ajungi la ATI, atita tot.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba nu, si sa transmiti boala o faci mai greu daca esti vaccinat, pentru ca mai greu se prinde boala de tine, sansele sa o iei sunt mai mici.
De aia se obliga vaccinare prin diverse metode, altfel nu s-ar mai fi facut asta.

Si e normal, ca sist imunitar lupta repede cu virusul si il anihileaza cat poate, tu transmiti daca ramane ceva neanihilat si mai ai ce transmite.
Ca daca tu iei boala acum, si sist imunitar are 3 zile de munca pana sa omoare virusul, e logic ca poti transmite in alea trei zile insa risc diminuat, ca deja soldatii au inceput sa toace virusul, si di secunda cand a inceput lupta, forta virusului tot scade, deci ramane din ce in ce mai putin de transmis.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De luat o iei, si poti fi bine-mersi purtator asimptomatic. Legat de vaccinare, nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste, dar majoritatea factorilor de decizie nu ar fi in stare sa explice clar DE CE se insista atit pe treaba asta

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai se insista ca sa ne vaccinam si sa fie bine, sau macar sa fie cat mai bine, pentru ca toti nevaccinatii sunt gazde perfecte unde virusu poate face mutatii si asa mai departe, asa, daca sist imunitar termina virusul, nu m ai are timp sa faca mutatii si in timp scapam de el cumva.

Daca te vaccinezi o sa fi purtator un timp scurt pana anticorpii distrug virusul, dupa aia nu mai esti purtator a ceva ce nu mai exista, fie ca ai simptome sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Asa credeam si eu, dar se pare ca e invers. Cica sansele de mutatie sunt mai mari la vaccinati... Ideea e ca o sa ai reactia inflamatorie diminuata, ca tu purtator tot poti sa fii destula vreme - si oricum Delta e extrem de contagios, deci cel mai eficient ar fi carantina/lockdown SERIOS (la noi totul se face la misto) si distantare sociala.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, cu lockdown ca la chinezi am fi scapat asa cum au cam scapat ei, noi si UE si altii ne jucam doar.
Au construit acu spatiu cu 5000 de locuri pentru carantinare a strainilor ce vin acolo, au clasa oamenii, ce sa mai, tocmai ca este si socialism acolo, altfel era haos ca la toti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eeeexact. Nu e vorba de socialism, ci de dictatura! Socialism e si in Suedia. Plus de asta, la chinezi puteau sa fi murit 20 de milioane de Covid, daca ei voiau sa ascunda cifrele reale, o puteau face foarte usor. E ca raportarile de pe vremea raposatului nostru cizmar...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai dictatura aia e utila uneori in cazuri speciale, e mai multa autoritate, nu ca la noi ca face fiecare ce vrea de e haos. Socialism am zis ca e la putere, ca sigur ca si in UE e socialism, dar nu e la putere, au doar masuri socialiste din cauza bataii cu comunistii sa le arate ca e mai bun capitalismul.
Desi in rest e si acolo cumva democratie, doar ca nu stiu unde nu ai voie sa intri pe google, sau ceva de genu, aia nu e mare lucru, in rest e okey, ai munca, ai sal cat de cat, urca continuu nivelu de trai si sigur, gasesti de toate, nu e ca la ceausescu.
Dar e ordine si disciplina, nu haos.

China scapase bine de problema, deja in vara lui 2020 isi reluasera viata normala ca au filmat astia de la noi si au dat la TV, am vazut, deci nu din citite sau auzite sau din ce ziceau chinezii, deja nu se mai purta masca nicaieri, nici la concerte unde erau f multi ca densitate.
Lock down-ul ala total a ajutat f mult.

La inceput or fi murit ceva oameni pana sa se demeticeasca ei, dar apoi au luat masuri dure.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Lasa ca la noi nici daca declara astia stare de razboi tot majoritatea o sa isi faca de cap ca stiu ei mai bine. Eu nu pot sa uit parodia aia de lockdown in care armata "a actionat" alaturi de politie/jandarmerie. 750 de militari IN TOATA TARA!
"Desi in rest e si acolo cumva democratie, doar ca nu stiu unde nu ai voie sa intri pe google, sau ceva de genu, aia nu e mare lucru, in rest e okey, ai munca, ai sal cat de cat, urca continuu nivelu de trai si sigur, gasesti de toate, nu e ca la ceausescu." Aberezi. Intre China si Coreea de Nord, la nivelul de baza, ala "ce iti poate face statul daca nu esti conform cu ce ti se spune", practic nu e vreo diferenta. Doar ca in China nu se moare de foame ca la coreeni si sunt deschisi dpv economic. >> https://www.bbc.com/news/technology-56448688

La inceput or fi murit ceva oameni pana sa se demeticeasca ei, dar apoi au luat masuri dure. >> asta e avantajul dictaturii, nu se iau masuri la misto de frica alegatorilor, cum e la noi

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La stare de razboi nu ai faci ce vrei ce e legea martiala, si daca misti, tribunalu militar te mananca, si faci ori puscarie dura ori te si impusca.

Pai da, in China e mancare, sunt utilitati, ai calculatoare, telefoane si tot, deci unde e problema?
Chiar daca e socialism, f bine ca e! Ca se gandesc si la om, ai invatamant gratuit si bun in orice zona, nu ca la noi ca in zona x e scoala proasta, in alta zona e mai buna, ai sistem de sanatate f bun accesibil de oricine, nu ca la americani ca daca nu ai bani, mori ca nu te tratezi ca lumea.

Nu stiu ce li se pare la oameni aiurea la China. E cam singura tara unde lent niv de trai urca, NU scade ca peste tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"La stare de razboi nu ai faci ce vrei ce e legea martiala, si daca misti, tribunalu militar te mananca, si faci ori puscarie dura ori te si impusca." Da, dar va fi lege martiala de Romania...
"Pai da, in China e mancare, sunt utilitati, ai calculatoare, telefoane si tot, deci unde e problema?" Problema e in momentul in care devii indezirabil pentru stat ca li s-a casunat lor ceva, gen Falun Gong. Sau pur si simplu cand AI PARERI care nu sunt conforme cu ce zice statul ca ar trebui. Legat de cit de bine traiesc ei, si acolo am maaaari rezerve - https://www.iqair.com/us/china/shanghai si la tara e si la ei in continuare jale, doar ca discutam de niste zeci de milioane de oameni care sunt rupti-rupti de saraci. Se gindesc la om, amuzant. P.S. De ce nu te duci frumos in China? De urcat urca pentru ca era extrem de jos si are unde sa urce. La fel si la noi. Daca eu maninc juma' de pui si vecinul 3 pui jumate fata de 1 eu si 2 el anul trecut, statistic vorbind o ducem mai bine...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda, daca e o lege martiala de Romania, o sa fie de cacao, clar.
Adevaru e ca nu ai de ce sa fi contra statului daca merge treaba cat de cat macar la orase.
La tara da, e o problema ca-s inca saraci aia.

Nu e vorba ca are de unde sa urce niv de trai, ca si multe alte tari necomuniste sunt praf si raman acolo, cum e in africa, etc. Urca pentru ca le merge economia.
Si la nemti ar avea de unde sa urce, daca dintr-un sal luai 2 TV-uri, puteai ajunge sa iei 3 la o adica, nu e o problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Adevaru e ca nu ai de ce sa fi contra statului daca merge treaba cat de cat macar la orase." La orase treaba merge IN CIUDA statului, nu MULTUMITA lui...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La orase merge si datorita statului ca tine un echilibru f atent intre socialism si capitalism, partea socialista merge bine, si anume sanatate si invatamant plus sistem social, restul merge din cauza partii capitaliste.
Dar e f important sa nu mori in spitale ca prostu ca la noi, si sa inveti daca ai cap si nu ai bani.

Pe langa ca e ordine si disciplina, nu ca la noi haos, si politia isi face bine treaba, pedepse dure, nu ca la noi de stai ca la hotel la puscarie, deci descurajeaza infractiunile, si asa mai departe.
Tu vezi doar partea capitalista, servicii, produse, pai nu asta e tot.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Masotti stii ce cred eu despre tine? Ca tu citesti si te informezi de la rusi tataie laughing pentru ca lumea asta de regula aveau informatii din 2 locuri,ori de la americani ori de la rusi.
In ce priveste medicina rusii is si au fost mai mereu slabi,cercetare in ultma vreme se mai face doara prin america,iar cartile din RO dupa care invatau studentii poti verifica la bibliografie de unde is copiate,america ceva de prin franta,poate si Anglia si cam aia e tot.

Vad tu dai raspunsuri ca e bine sa facem lucru ala,ca uite asa sistemulk face drege etc.
Dar doara perii gardu cu pensula laughing ia baga si tu ceva mai clar, arata cum functioneaza sistemul imunitar, arata ca intelegi ceea ce si citesti, ca o fi de la rusi de prin alte parti, e ok, dar arata ca si pricepi ce citesti.

Sistemul imunitar termina virusul spui tu.Asa si daca il termina ce? Este ca si cum spui ca ai paduchi, dai cu ceva substante, ai terminat toti paduchii asa si? Vrei sa spui ca daca vin alti paduchi aia nu se mai lipesc de tine?laughing
Deci dupa cum vezi trebuie sa stai si sa gandesti logic.
Treb sa stii cum actioneaza sistemu imunitar, cat timp ia pana ia o decizie sa atace un corp sau ceva din organismul nostru si etc.

Cauta pe websiteuri de astea de cercetare sau de la universitati care studiaza si vezi ca aia publica ce observa.
Eu am cautat si am gasit cateva chestii dar diferite.
Sistemul imunitar dupa unia dupa ce a detectat un intrus ia masuri cam in 14-18 ore,asa am gasit la nu stiu ce universitate din america studii.
Altii spun ca dureaza si saptamani pana sa ia decizia dea ataca ceva.
Asta ma pune pe ganduri,deci care au dreptate?
Apoi am cautat sa vad cat timp ia sistemului sa dea semanul de atac in cazul in care a descoperit un intrus cu care a mai avut dea face in trecut.
Ce crezi ce raspjns am gasit? Am gasit un raspuns si au spus ca mai rapid,deci mai rapid se da atacul dar na mentionat cate ore,zile etc.

Asta e alta chestie care te pune pe ganduri,deci aia nu-s siguri,ca de ar fi fost siguri ar fi spus in X ore.

Acum poti gandi si logic oricine poate daca vrea.
Tu ai avut gripa? Sigur ai avut si multi au avut. Daca te imbolnavesti de gripa sa zic anul asta,te poti imbolnavi si la anul si peste altii ani,iar atacul sau cine este responsabil pentru boala aia ataca mereu la fel.

Asta nu are nimeni cum sa ma contrazica,,asta stiu din experienta,plus ca am pe linga mine persoane care se vaccinau de g ripa si deal dracu tot aveau,chiar in anul ala sau la cateva saptamani de la vaccin,iar eu intrebam cat tine si tinea exact la fel cand nu faceau vaacin.

Te intreb,vorbim asa ca intre oameni simpli,acolo la gripa daca ai avut boala,daca ai facut vaccin,dupa de ce tot te imbolnavesti? De ce te imbolnavesti tot la fel de tare sau ca de obicei?
Aia nu-s tot virusi? sistemul imunitar nu stie sau ce face doarme?
Si tot asa mai poti baga exemple si tu daca cauti boli,si la Sida si alte boli.
Deci sa re vin la ce spui tu ca nu mai esti purtator laughing pai nu mai esti ca ia omorat sistemul imunitar,dar nu ia omorat pe toti de pe planeta asta,pot la fel de bine peste o luna sau cateva luni sa vina altii si atunci cum spui tu sau cum crezi tu ca nu mai esti purtator?
Voi stiti ce ganditi? voi va ganditi ca virusurile astea is ceva care fac parte din corpul nostru laughing ca altfel nu vad cum de puteti gandi de genul asta,gata nu mai sunt purtator,nu mai ma imbolnavesc,de parca e ceva din corp care a fost reparat si gata deacu stau linistit.

Asa ganditi voi ca ar sta lucrurile.
Dar nu uita virusu sau bacteria este ca o vaca,o dai afara,vine alta sa iti manince porumbu laughing deci de v enit tot vine,tot intra in lan,tu esti acasa,ori sa zic stai pe camp dar nu poti sa stai in acelasi timp peste to,tu stai sa zic la sud,vaca vine si intra pe la nord laughing pana sa o vezi tu,pana ajungi la ea sa o termini ea deja ti-a mancat ceva porumb, deci ceva paguba ti-a facut corect?

Hai sa discutam uite asa, cum stim noi, cum ne pricepem, nu sa venim cu ce zic altii.
Sistemul imunitar lucreaza in interiprul corpului nu sta afara pe piele si cand apare virusu il si plesneste cu paleta de muste laughing voi cam asa ganditi ca se intampla, dar nu-i deloc asa.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Ai dracu rusi ce innapoiati sunt, ca au facut vaccinul lor, iar nemtii asa de destepti totusi nu au facut. Noi n-am facut, multe tari n-au facut. Ii duce capu pe rusi, au facut niste arme de mori, altfel ii f americanii de mult.
Au matematicieni, fiziceni, etc de elita.

Nu citesc de la rusi ca eu nu stiu rusa, asa ca din start nici n-as avea cum citi informatii de acolo.
Dar e logic cum merge treaba fara sa citesc undeva.

In momentul cand virusul a intrat, anticorpii hop pe el si lupta sa-l anihileze, dupa ce au reusit sa f virusul, se retrag, ca na. nu mai e nevoie de ei.
Normal ca iar te poti imbolnavi, asa cum si de gripa te reimbolnavesti, insa anticorpii rapid intra in actiune si daca sunt f rapizi, nici nu apuca virusu sa intre in actiune ca este deja anihilat, si deci nici nu mai ai ce transmite altuia.

E ca la razboi, daca soldatii tai sunt eficienti, dusmanu nu apuca sa treaca granita si nu se simte, daca sunt putin mai lenti, apuca putin sa intre dusmanu, se simte poate putin, dar dupa aia oricum se rezolva, asta cum e cu covid de desi esti vaccinat, poti lua boala si avea ceva simptome.

Dar oricum vaccinat e mult mai bine decat nevaccinat.
Iei si dai boala mai greu daca esti vaccinat, ca na, daca anticorpii sunt f rapizi, nu mai faci boala pentru ca ei omoara virusul f rapid de cum a intrat.
Daca apuca totusi virusu sa isi faca putin treaba, pana sunt anihilati o sa simti putin simptome si poti da boala dar mai greu.

Asa ca de aia e normal sa ne vaccinam toti, nu sa faca fiecare ce vrea in detrimentul altora.
Nevaccinat, esti jale, iei boala repede si o dai repede, o dai si la vaccinati.

Ca eu din fapte si logica scot adevaru, nu neaparat din informatiile altora, asa si la politica, analizez faptele si alea dau raspunsul corect.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Deci dupa tine daca nu ai vaccin anticorpii aia lucreaza mai greu si daca ai vaccin mai rapid laughing al dreacu anticorpi lenesi laughing
Nui man deloc asa anticorpii fac exact aceiasi treaba indiferent ca esti vaccinat sau nu.
Ei cu aia se ocupa,sa eleimine corpurile straine din organism,deci nu stau la granita ca nu au cum,este exact ce am banuit,adica tu si altii sau majoritatea asta credeti,stau anticopri cu paleta si cum vrea careva sa inte pleosc laughing
Astea is chestii de cascadorii rasului nu de anatomie,iar granita organismului nostru este pielea,deci sa inteleg ca avand vaccin virusu nici napuca sa intre ca anticorpi iau si facut felul?
Adica anticorpii astia stau pe piele,asta se intelege din ce ai scris.
Interesant ce spui laughing

Refetitor la ce citsti noral citesti in limba romana, dar cehstiile alea is luate de pe la altii, romanii nu prea se ocupa cu studii etc.
Deci daca citesti o carte ceva o sa vezi ca are o bibliografie, vorbesc de carti in limba romana, deci aia au tradus din alte limbi studii facute de altii.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Tocma m-am intors acum 40 de minute de la a treia doza de vaccin Pfizer.
Vaccinul invata corpul sa produca anticorpi, nu ca-s lenesi sau nu, si face organismul sa faca anticorpi pentru virus, ca data viitoare sa stie ce si cum cand vine virusul.

Dupa ce corpul ii produce, atunci ramane de vazut daca-s mai lenesi sau mai eficienti, asta depinde de organism deja.
La unii apar anticorpi mai eficienti, la altii mai putin eficienti, la altii deloc.

Pai asta fac anticorpii si nu are treaba cu pielea, nu sta cu paleta, cand intra in organism dusmani, anticorpii hop pe ei sa-i distruga, si daca-i distruge f rapid, nu mai apuca dusmanii sa-si faca treaba, daca sunt mai putin eficienti anticorpii, dusmanii pot sa-si faca putin treaba si sa ai ceva simptome mai slabe pana ce vor fi distrusi de anticorpi in final.

Aia cu granita a fost un exemplu doar.
Eu nu am citit nimic nici in romana nici in rusa, am luat-o dupa logica, ca stiu cum functioneaza un vaccin si ce face.
Asa cum fac si la politica, analizez faptele si scot adevarul din fapte.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Citeste cu atentie tot ce am scris.

Deci dupa tine,daca nu dai vaccin,sistemul imunitar nu stie cand intra un virus?
Se pare nu stii cum functioneaza nici vaccinul si nici organismul tau.
Aia este problema la majoritatea,se lasa condusi de ce zic altii.

Pune si citeste sa vezi cum functioneaza sistemul de aparare al organismului uman si animal,logica ta nu-i buna deloc,asta pentru ca nu cunosti cum functioneaza sistmul imunitar.

Deci daca dai cu vaccin,sistemul imunitar sare si elimina vaccinul facut ok?
Hai sa spunem ca il inregistreaza. Apoi cand intra un virus,ATENTIE,trebuie sa intre un virus asemanator cu cel din vaccin,in cazul de fata Covid, in vaccin nu ai nici un virus,dar trecem peste.

Deci intra un virus asemanator cu vaccinu si tu dupa logica ta spui ca sistemul imunitar si sare pe el corect?
Ei afla cu treaba nu sta asa de usor cum crezi tu,sau altii.
Cand intra un virus,sistemul imunitar trebuie mai intai sa dea de el laughing sistemul imunitar nu are ochi,nici miros,deci nu se uita,nici nu miroase ca un caine de la distanta dusmanul.

Sistemul imunitar circula,patruleaza, in sus sin jos,peste tot si ca sa gaseasca un dusman,trebuie obligatoriu sa se ciocneasca de el. Daca trece pe linga ala merge mai departe,fiecare in treaba lui laughing

Dupa cum observi,virusul care intra poate sa fie imediat gasit,sau poate sa nu fie imediat gasit,indiferent ce vaccinuri ai tu,ai priceput?

De aia chiar de ai vaccin sau nu ai,tot de aia tine gasirea unui dusman,de noroc,daca se intampla sa se ciocneasca anticorpii de un dusman mai devreme,atunci se iau masuri mai din timp,daca nu,se vor lua masuri dupa ce dusmanu o sa fie descoperit.

Chiar dupa ce un dusman a fost descoperit nu sar aia pe el sal tabaceasca laughing nici pomeneala,trebuie dusa informatia,sau uneori un dusman prins la sefi,aia studiaza dusmanu si dupa dau raspuns,daca sa atace sau nu.
Dar chestia asta dureaza ceva timp si nu-i vorba de ore,uneori este vorba si de zile.
De aia indiferent ca ai vaccin sau nu ai,organismul tau tot o sa sufere, mai mult sau mai putin.

Deci la unia mai puti, pentru ca sistemul a depistat mai din timp, dar nu ca au avut vaccin, ci datorita norocolui laughing ca dat un soldat din asta mai repede din noroc, din intimplare peste dusman.

Daca nu faci vaccin se intampla exact acelasi lucru.Sistemul imunitar este capabil sa detecteze,ATENTIE,doara daca se ciocneste de ceva,deci imediat ce sa ciocnit el citeste acea chestie si stie daca face parte din corp tau sau daca este straina de corp.

Deci anticorpii aia trebuie sa se ciocneasca,pentru ca nu au ochi,nu miros,ca sa spui ca merge dupa urma unui intrus sau a unei substante si is capabili cum am zis sai recunoasca, daca e strain sau face parte din corpul tau.
Asta indiferent ca ai vaccin sau nu ai.
Ce crezi tu dupa logica ta nu se potriveste cu realitatea, pentru ca tu faci comparatie cu tine ca persoana, tu de exemplu vezi un dusman de la distanta laughing dar anticorpii nul vad, trebuie sa dea peste el si datu asta are loc la noroc, dar de regula da peste el intre 14 si 18 ore,asta din ce am citit din studiile unei universitati.

Tu la fel gandesti si spui ca e dupa logica cu toate,cu politica si cu chestii medicale si altele.
Dar nu-i deloc asa,chiar dupa logica,trebuie sa ai informatii referitoare la subiectul in cauza,logica asa merge,nu-i ceva ca asa crezi tu.

Un antibiotic de exemplu este de N ori mai eficient decat un vaccin de ce?
Antibioticul este o substanta chmica,care se dizolva in sangele nostru si apoi merge peste tot, in sistemul circulator, in celule si dusmanul fara sa stie maninca din celule, fara sa stie ca ce maninca este otravit, adica este acea substanta din care este facut antibioticul pricepusi?
Asa dusmanul crapa laughing otravit, dupa vin anticorpii sau celulele fagogitoze si le manainca.

Dupa cum observi este o mare diferenta.
Ai facut a 3a doza aia e fix alegerea ta.Ce nu sunt eu de acord este referitor la plata,ar trebuie ca cine vrea sa faca un vaccin,ca si in cazul medicamentelor sa le plateasca personal, nu sa le plateasca statu din banii mei laughing sau si din banii mei, eu care nu-s de acord.

Tu esti de acord ca din banii tai statu sa dea medicamente la altii, chiar si la aia care se drogheaza si au nevoie de tratament? Eu nu-s de acord, fiecare daca are libera alegere, pai sa isi plateasca frate dupa ce face nu?

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Sistemu imunitar stie mai multe decat stim noi, de exemplu celulele beta din pancreas secretoare de insulina, cand e o defectiune, anticorpii se duc direct acolo si ataca acele celule pana le face praf, si asa apare diabetul de tip 1.

Pai si atunci de ce mai faci vaccinu daca e tot aia?! Eu stiu ca vaccinul invata organismul sa produca anticorpi anticovid, ca probabil fara vaccin, nu prea stie sa faca asta, ca e un virus cam nou.
Si vaccinu asta nu contine un virus mort covid, ala are o particica din virus si trimite informatia organismului ce sa faca.
Si daca se ciocneste de virus, e okey, il termina, dar ca sa existe acei anticorpi, vaccinul invata organismul sa-i produca pentru acest virus.

Cam asta e, altfel nu s-ar mai face! Ce dracu, au lucrat zeci de mii de cercetatori de elita in domeniu.
Si nu degeaba peste 90 % din cei de la terapie intensiva nu-s vaccinati.

Daca e vinovat acel om si are nevoie de tratament din cauza asta, nu-s de acord sa-i dam ceva.
Insa daca sunt oameni bolnavi, sunt de acord ca existe un sistem socialist ca in Germania, si sa fie compensate ca sa poata toata lumea sa se trateze, sa fie impozit progresiv procentual ca sa existe bani la buget pentru astea, invatamant, sistem social, sanatate.

Nu ca in sua ca e jungla, esti tratat medical doar in functie de cat platesti, casa de asigurari nu compenseaza multe desi platesti asigurare te trezesti "nu acopera aia, aia si ailalta".

Ai cap? Invata domne gratuit, incurajeaza desteptii, nu sa dai zeci de mii de dolari ca sa faci un liceu sau facultate.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stii nimic, dar problema ta e ste ca nici nu vrei sa stii ceva laughing asa ca nu mai are rost sa discutam ca imi pierd timpul cu tine.
Atnticopri exista, deci nu trebuie sa fabirce nimeni nimic, iar anticorpii is universali nu-s de covid sau ce balarii mai bati tu gardurile.
E ok stai tu cu prostiile tale de [e unde le mai citesti sau le stii logic laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Daca era asa nu se mai facea nici vaccin gripal si nici un vaccin de pe lumea asta daca anticorpii oricum exista si nu era nevoie de vaccinele respective, ca doar nu-s zeci de mii de specialisi idioti de pe tot globul sa faca ceva aiurea.
Si ma refer aici nu doar la vaccinul pentru covid.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Si de ce u crezi ca aia ar fi nu idioti,ca fac bani,pentru ca aia fac,bani pe seama celor naivi.
Toti umbla dupa bani,deci vaccinurile astea asa au aparut,sa faca aia bani,atat ei cat si guvernele care iau aprobat.
Aia fac miliarde,guvernele sau mai exact cei din guvenre isi umple buzunarele,pentru ca stiu ca nu stau mult acolo.

Tu ai facut vaccin gripal? Nu ai facut, dar iti zic, este egal cu zero, nu are absolut nici un efect, dar naivii fac, crezand ca o sa fie bine.Multi sau desteptata si nu mai fac, au vazut ca nu au nici un efect.cCunosc personal farmacisti care isi faceau vaccinuri de astea pentru gripa si parca mai deal dracu se imbolnaveau laughing asta din spusele lor.
Am avut o; prietena lucra la farmacie si facea vaccin,pana cand a zis gata ca s-a saturat,il face degeaba ca tot se gripa laughing si nu forme usoare ce zic unia,forme ca de obicei laughing

Deci anticorpii exista in organism mereu,tot timpul intr-un numar X,asta cand organismul este sanatos,aia umbla si verifica.
Cum am spus este ca si cu soladtii pe timp de pace,o tara are X soldati pe timp de pace,cand apare un conflict se mobilizeaza mai multi.
Nu mai comparati anticorpii cu oamenii,aia nu au ochi,nu-s catei sa simta ceva dupa miros,anticoprii trebuie sa se izbeasca,sa de atinga de ceva ca sa poata sa il stie daca face parte din organism sa nu.

Deci anticorpii au nevoie de contact fizic pentru a identifica un eventual dusman,asta indiferent ca ai vaccin sau nu ai.

Vaccinu este egal cu zero,el nu face absolut nimic,decat ca da alarme false organismului,adica tu pacalaesti organismul sa faca anticopri mai multi pentru ce? Pt nimic,pentru ca este posibil ca in viitor dusmanul sa intre,dar in viitor numarul de anticopri or sa fie mic,deci dusmanul tot intra,anticoprii tot trebuie sa se atinga de dusman sa il poata recunoaste.

Tu asta nu vrei sa pricepi,iar eu cred,ca si daca iti desenez nu o sa poti pricepe.
Am mai spus vaccinul este ceva de genul cum te duci tu la fiotbal,stai in tribune si incurajezi echipa favaorita,sau un anume jucator,strigi la el da ba cu dreptu,da ba la poarta sau ce strgi tu acolo.

Stigatele tale is egale cu zero, fotabalistu ala face tot cat poate, mai mult no sa faca indiferent cat o sai strigi tu laughing sau la box, degeaba spui tu loveste ba cu dreapta, pai ce tu crezi ca ala nu stie cum sa boxeze, vii tu de pe margine sa il inveti?

Exact la fel sta situatia si aici cu anticoprii.Ba daca faci vaccin mai rau faci, amagesti sistemul cand in organism nu-i nimic, ala face eforturi in plus sa produca soldati mai multi pentru nimic.

No sa vina niciodata nimeni sa iti explice in felul asta pentru ca nu au nici un interes, interesul alora este sa faca bani, tu sa nu intelegi nimic si sa le accepti mizeriile.
Dar tu oricum esti indoctrinat cu de toate, slabe sanse sa mai poti fi salvat laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Adevarul este ca nu au facut urmatorul experiment:

Sa fie 10 oameni de aceiasi varsta, acelasi sex, greutate, inaltime, cinci vaccinati si cinci nevaccinati, sa-i expuna virusului sa vedem care cum, ca sa vezi clar eficacitatea vaccinului.
Adica n-au facut cel mai important experiment!

Adica sa vedem concret daca are un efect sau nu.
Ca asa nu ti-e prea clar, ca poti lua virusu sau nu, si daca esti sau nu vaccinat, poti sa ai simptome usoare daca iei boala, sau sa n-ai deloc si daca esti sau nu vaccinat.

Putin tind sa cred ca nu s-a aflat concret daca vaccinul are sau nu efect.
Cum au verificat?!

Ca s-a zis ca aia vaccinatii au fost protejati, pai e irelevant, ca ei umblau in societate si puteau sa nu ia virusu si daca nu erau vaccinati, deci nu se pune asta.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu au facut pentru ca n u au cum, pentru ca nu au ce le trebuie, adica virus de asta ce spun ei si altii.
Ca urmare cu ce sa faci experimentul ce spui tu, nai cu ce. Daca ar face ce spui tu ar vedea lumea ca nu se intampla nimic si ei dupa cum mai fac malai?
Ca sa fii credibil 100% trebuie sa arati clar ceva, arati ori la microscop, ori cum spui tu sa faca experimente.
Dar cu vazutl virusului covid nu mai trebuiesc experimente nici alteceva, pentru ca CDC si Fauci au declarat ca nu sa izolat niciodata nici un virus covid, deci e clara.
Dar guvernele continua balamucul inceput de unia

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Mda, m-am tot gandit si eu, ca nefacand acest experiment, nu stim daca vaccinul chiar conteaza.
Desi ei zic ca..peste 90 % din cei de la ati sunt nevaccinati, si la noi zic asta, acum nu stiu ce sa zic.

Plus ca prietenu meu mi-a zis de anticorpii aia monoclonali, ca, cu aia chiar ai putea eradica boala, doar ca s-ar putea sa nu aiba interes sa faca asta ca sa vanda vaccinele.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Autoritatile ce vrei sa zica,ca nu-i bine? Poate sa fie cataclism,ei tot bine or sa zica ca e laughing interesul lor este sa supuna si sa faca bani.

Cei care conduc lumea,cum sa zic,se cred un fel de stapani pe mosia lu tacsu,un fel de feudali,iar restul is ceva de gen scalvi,ei nu trebuie sa arate nimic,nu trebuie sa dovedeasca nimic,tot ce spun,restul trebuie sa execute.
Lumea deja in situatia asta se afla si os sa ne ducem si mai la fund daca acceptam rahaturile lor.
Americanii nu ies in strada ca le este frica de un vaccin prapadit,aia ies pentru ca ti se incalca libertati,pentru ca daca te lasi astazi calcat,prostit,aia vor continua si uite asa ajungi scalav,o sa fii sluga la argat laughing
De aia oamenii nu trebuie sa faca ceva doara sa fie in rand cu restul,ori sa poata merge la club si alte rahaturi.
Pai cei inseamna aia sa dai bani omului daca se vaccineaza laughing dar daca ar fi fost sa dea bani stiu si eu si jumate unor amarti,sau la copii nu au laughing
Cand tu dai bani unora sa faca ceva pentru care ei ar fi trebuie sa plateasca nu? Cand esti bolnav si trebuie sa iei medicamente nu-ti dau ei moca,le cumperi,deci si cu vaccinu asta la fel,ala de gripa la fel se plateste,deci in loc sa platesti tu, ei iti da moca, ba te si mai platesc pe deasupra laughing adica stii cei asta? MITA
asta mituiesc oamenii, incalca legea, ei care ar trebui sa o aplice sa o respecte.
Niste ordinari, talhari la drumu mare asa cum am mai spus.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Normal ca-s niste nenorociti masonii aia care conduc lumea, ei vor doar sa domine si sa se imbogateasca, atat, noi suntem niste sclavi pentru ei.

Iar cu medicamentele alea in SUA, nu e normal sa fie 500 dolari cutia si sa le plateasca nu stiu cine ziceai tu daca ai cupon, trebuia sa aiba direct pretul ala de 30-90 dolari cum e in Germania si Bulgaria, ma refer la medicamentul ala de care ai intrebat si tu.
Deci vor doar sa ia bani de la prosti.
Si din pacate in SUA se face afacere din sanatatea omului si nu exista nici o masura socialista ca in Germania, care sa faca medicatia accesibila oricui are nevoie.

In SUA te trezesti "asigurarea nu compenseaza acest medicament", in Germania nu exista sa ceva, compenseaza si gata.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

In SUA oamenii te ajuta, se ajuta intre ei.Nu e ce vezi tu la tv sau auzi.
Chair daca sa zic nu stii de cuponu ala,aia de la farmacie iti dau ei cupon laughing asa este aici,oamenii te ajuta mai peste tot,atat cat pot.

Aici mai totu se negociaza si la supermarket si mai peste tot. Unde pui ca si vanzatorii te ajuta,deci nu-i deloc naspa asa cum cred aia pe acolo.
Uite iti zic,ma duc la Mall sa iau un tricou,pai vanzatoru ma intreaba daca am card la magazinu ala,eu zic nu am, apoi pune de la ei un cod si iti vinde ala ieftin laughing
Mai toate companiile is uriase, iar negocierea se face cu vanzatorul, ala poate lasa din pret atata cat ii zice aia de sus, desi in avantajul lui ar fi sa vanda mai scump ca aia ii dau bonus, dar ei stiu ca e mai bine ieftin decat scump asa ca toti te ajuta.
Mai sunt si banditi laughing dar de regula te ajuta.Si pantofi daca iei negociezi, si piese de masina de la dealer negociezi laughing in loc de 150 dolari iei cu 50 laughing
Pe cand in Germania si ce mai spui tu nu merge asa.
Asculta ce zic eu, mai bine ca in america nu-i pe nicaeri laughing desi asa privind de afara sau ce iti arata mai stiu eu cine se vede altfel.

Pai eu ma intilnii aici cu germani, asa pe strada, pur si simplu te saluti si intri in vorba, asa am aflat ca e german si curios am intrebat si eu ca si tine ce cauta aici.Asta era mai la inceput cand nu stiam eu ce e pe aici.
Ala a zis pai aici e tara mea laughing zic pai Germania,viata buna etc.A zis povesti,aici este tara mea,nu-s curios de Germania.
Pe aici sunt si orase unde is numa germani sau majoritari.
Chinezii de ce vor sa vina aici? Pfff de chinezi nu mai zic misuna pe aici,japonezi si etc.
Degeaba iti zic eu ce este pe aici ca nu prea poti intelege,trebuie sa fii aici sa vezi sa traiesti si dupa intelegi exact ce este america si cei restul lumii.
Eu am fost prin Italia,franta,gwermania,nu se compara nimic din locruile pe unde am fost cu america,nu stiu de ce dar asta e adevarul.

Bine tu poti spune si gandi ce vrei,dar care a fost pe aici sau este aici si o sa intrebi o sa zica la fel ca mine.
O sa gaesti si oamenii care vorbesc de rau america laughing dar aia stau tot aici,iar daca ii intrebi ce cauta aici,pleaca, nu mai au ce spune laughing

Am intilnit cativa asa, porniti rau pe america si americani, iar eu am intrebat ce cauti frate aici daca e asa de rau laughing gata a tacut na mai avut cuvinte.
Iara magariile mai mereu au venit din europa nu din america, mai tot razboaie, boli rahaturi laughing iar america trebuie sa le rezolve

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai in Germania nu e nevoie sa negociezi ca preturile sunt sanatoase la cap, nu ca in SUA.
In farmacii sunt preturi decente fara nici o smecherie de cupon sau ce o fi.

I-am mai trimis la farmacie odata pe prietenii mei, nu era vb de nici un cupon, a zis ca atata costa medicamentul fara asigurare si punct. O fi cu, cupon in anumite conditii, ca nu-ti plateste tie nimeni aiurea ceva.

Plus ca la nemti sistemul e mult mai bun ca in SUA, lasa dracu ca negociezi tu pentru un tricou sau ce o mai fi.
Daca ai cap inveti, nu trebuie sa dai zeci de mii de dolari ca sa faci o facultate.
Daca esti bolnav esti tratat f bine cu full services indiferent de cat ai platit asigurarea, nu ca in SUA unde esti tratat in functie de cat platesti.
Sistemul social, daca ai 50 ani si gasesti greu de munca, ajutoru de somaj nu expira niciodata pana gasesti de munca, iti da unde sa stai, iti da bani de mancare. Nu te pune in hangare ca in sua unde oamenii strazii stau cu sutele la gramada ca dracu.

Deci e grija pentru om e alta, in sua e jungla, exista si socialism, nu doar capitalis rece ca in SUA.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Mai omule,ami romane,afla ca aici in america preturile la orice is mai mici ca in europa,mai mici ca in RO mai mici ca in orice tara.
Eu personal am fost acolo si am vazut ce preturi sunt si la mancare si la orice.
O masina germana aici este mai ieftina ca in Germania laughing crezi nu crezi asta e adevaru.
Un suc aici este mai ieftin can RO,ce dracu eu am fost acasa si am vazut cat costa acolo un suc,stiu cat costa aici.
Despre ce preturi vorbesti tu? Tu vorbesti stand in fata calculatorului atat,in rest spui numa ceti trece prin cap laughing
Oamenii strazii stau cu sutele laughing
Inca ceva,astia cu zeci cde mii pentru facultate au facut calculatorul la care tu acu scrii laughing astia au facut mai tot ce se afla in lumea asta de dupa razboi,restul tarilor au fost cam la baie,mai toate descoperirile in orice domeniu aici sau facut si se fac si in continuare,

Asata daca nu stiai,afli acum,de la astia ce spui tu cai jungla. Vorba cuiva ai vrea tu sa traiesti in jungla asta laughing

Iti da ajutor social in Germania cine din banii cui? Din banii alora care muncesc,din banii firmelor care produc, adica sa stai tu pe banii mei in somaj? Du-te si te impusca, du-te ia-ti job nu putoare laughing

Asa cum au platitit toate milioanele alea de africani baba cloanta, pai aia e tara? Aia e rahat in drum.
Sint romanii cei cunosc care lucra in Germania, ne-a zis daca putem cumva sai ajutam sa vina aici si tu spui basme, fugi omule si dormi ca poate esti obosit laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu ma intereseaza ca, costa cola 1 dolar in loc de 1, 2 dolari, eu am zis de sistemul social, invatamant si sistemul de sanatate. Si oricum si la preturi, nivelul de trai se stia ca si la nemti si in SUA era cam pe acolo, poate era putin mai sus in SUA, ma refer acum ceva ani, nu zic nu, poate utilitatile erau mai ieftine, ca asta mi-au zis si aia de acolo.

Ca acum e jale si in Germania si in SUA si peste tot, ca pica traiul continuu.
Nu am comparat cu Romania, ca asta e o tara care e o eroare a naturii, suntem praf, am comparat doua tari dezvoltate.

Si daca faci calculatorul asta si faci facultate finantata de stat din taxe si impozite ce are? Ca sa aiba toti acces care au cap, nu doar unii.
Iar calculatoarele nu le-a facut intelectualul de rand, ci elitele, e deja alta categorie aia, varfurile, si aia primesc burse si in SUA, dar aia-s f putini.
Eu ma refer la intelectualul de rand care e inginer, profesor, medic, avocat, economist, arhitect, etc, care nu e neaparat varf.

Si nu ai priceput ce ti-am zis, daca te da afara la o varsta mai inaintata si gasesti f greu de munca, nu te lasa pe strazi ca in america, nici nu se compara cu SUA sistemul social.
Nici la tineri nu le da aiurea, trebuie sa ai 8 CV-uri respinse lunar si sa nu refuzi nici un job oferit de fortele de munca, ca sa iti dea somajul ala, nu asa aiurea, altfel ti-l taie.
Deci nu se incurajeaza lenea.

La sanatate ti-am spus cum este, au toti acces la full services indiferent de cat platesc asigurarea in functie de venit, nu ca la voi ca mori daca nu ai bani ca lumea.

Tu traiesti intr-o lume paralela, eu am trait in Germania ani de zile, stiu ce zic, cunosc f bine sistemul, iar de SUA ti-am zis ca am oameni acolo de 30 ani de zile.

De ce sa vreau sa traiesc in jungla aia? Poti trai si in Germania f bine dar sa fie si grija statului fata de om.
Uite ca n-as vrea nici macar in Germania sa traiesc, ca nu mi-a placut nici acolo, aici am prieteni, am limba mea, am etc, mai mult imi place in Romania.

Ce cacao e asa bine in SUA? Muncesti pana ametesti pentru un smecher sa-l imbogatesti pe ala si o duci de la salariu la salariu, si nici statu n-are grija de tine.
Si la nemti e la fel, insa acolo macar in caz de ceva, statu are grija de tine.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Inca odata iti zic,esti departe de adevar in ce priveste amemrica,ce stii tu din auzite nu se potriveste cu realitatea.
In america nu te da nimeni afara de la munca, decat daca pleci tu, sau daca mai stiu eu ce faci pe acolo.

Daca esti batran aici tu gasesti mai bine si mai rapid de munca, decat unu mai tanar, americanii pun pret pe aia batranii nu pe astia tineri, asta sa stii si tu.
Daca sa zic mergi tu sau unu de 25 de ani si unu de 50 de ani sa ia acelasi job, ghici cui il da? Aluia de 50 laughing De ce? Treb sa intelegi de ce.

Dec muncit nu muncesti pana ametesti, nu stiu cine ti-a spus povestile astea.
Sint si unia care muncesc intruna, dar aia e fix problema lor, adica ei vor asa, nu-i obliga nimeni.
Deci aici toata lumea are 2 zile libere pe saptamana, obligatoriu.Companiile nici nu te primeste de vii tu sa spui mai viu si duminica laughing aia nu-s curiosi,ca urmare daca vrei sa muncesti si cand esti liber te duci si cauti altceva decat munca de la jobu tau.

O duci de la salariu la salariu? Zici tu,aici ai bani sa cumperi ce vreo tu dintr-un salalriu chiar prapadit.
Nu muncesti pentru un smecher,muncesti pentru tine sa traiesti.
De unde ai tu ideile astea ca muncesti pentru altul?

Daca toata lumea ar fi patroni cine ar mai munci? Bati campii unoeri rau de tot laughing tu vrei sa muncesti al cine? Si cand munceai la comunistii tot la cineva munceai,aveai sef mai mare ca tine,nu vad ces cu sloganurile astea comuniste,muncesti sal imbogatesti pe altul,ces cu rahaturile astea?
Statu sa aiba grija de tine adica? Adica tu sa freci menta si statu sa iti dea de toate sau ce anume vrei tu?
Ma omule lumea asta este facuta in felul asta,muncesti traiesti,ai, nu muncesti nu ai, mori de foame laughing asta e valabil pentru orice fiinta vie ca e om ca e animal sau planta, Tu asta se pare nu pricepi deloc si nici nu vrei sa pricepi.

Aici nu moare nimeni de nimic, ma refer la sanatate.Tu cred ca visezi straine laughing mai tu te uiti cum arata un american si cum arata restul lumii?
Tu ai vazut ca mai toti americanii arata mai bine decat altii, decat germanii de cat romanii, decat oricine de pe planeta asta?
Tu ai vazut ca americanii au toti dinti in gura indiferent de cati ani au?
Asta ce arata dupa mintea aia a ta de 2 lei si 15 bani?laughing aia arata ca is praf cu sanatatea,cati romani n-ar vrea sa fie asa,sau europeni.
Tiam mai zis tu bati campu rau de tot,te bazezi pe ce rahaturi iti spun amicii tai de pe aici.

Afla ca aia te minte de te rupe. Spunele sa vina sa ii zica mie povestile alea,sa stea de vorba cu mine,sai vad de au curaj.laughing
Tiam zis am vazut romanii de aici celor din RO.ori se plang ca aici e naspa de tot.,ori se lauda ca is milioanri laughing dupa caz.

Sau mai e categoria celor saraci cu duhu care nu pot pricepe cum este viata asta si se plang,vor sa-i tina statu.
Am mai zis pe aici prin america mai ales prin nord mai toti romanii se duc sa ia ajutoare laughing exact ca si negrii aia care stau la pomana.

Eu nu am stiut,dar a venit un roman de prin nord de prin Oregon zice pai tu stii cum is romanii de prin nord,si din Chicago? zice stau si asteapta ajutoare,stau la pomana de la guvern,deci ala tot ce stie de pe unde a venit romanii au job dar merg si pe la ajutoare laughing
Vai de capu meu laughing pai sa fii in america si sa ajungi sa cauti pomana,aia arata tot,adica aia is niste putori laughing

Cel mai bun sistem din lumea asta il are america. Iara la sanatate ca vad tot bati mereu acolo,Franta sta cel mai bine,apoi Canada,adica tin oamenii moca,invata omu sa fgie putoare laughing
dar canada ajuta pentru ca la aia nu prea vor sa stea lumea ca e frig,de aia au unele chestii ce le dau.
Tot ce stii tu despre lume in general este eronat.,esti departe rau de adevar,chiar si despre Romania acolo unde traiesti.

Bine ca fiecare vede viata in felul lui,fctie de nivelul de gandire laughing una gandeste unu sarac cu duhu,alta unu mai cu capu unde trebuie.

Alta chestie,Einstein a lucrat la patron, Tesla la fel laughing iar aia erau genii, aia de ce nu si-au facut companii? Cine ia tinut sa nusi faca?

Am mai spus esti departe rau de tot, esti mic cum se spune, pricepi viata doara la nivelul ala al tau, iar nivelul ala nu este ala care trebuie.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Da, prietenii mei din SUA traiesc pe Marte, nu acolo? Normal ca informatiile de la ei sunt corecte ca doar nu or minti toti.
Pai de la salariu la salariu in comparatie cu patronii care de pe munca ta iau milioane, la asta ma refer, nu ca ar fi sal ca in Romania de mic.

Pai vezi ca nu ai viziune? Sa muncesti pentru tine nu pentru altul care ia 80 % din profit si abia restul imparte la angajati, si eventual el sa nu munceasca, culmea.
Nu trebuie sa muncesti pentru cineva, ne strangem mai multi, cotizam fiecare cu ce avem, facem o firma, producem, vindem, luam tot profitul si-l impartim ca doar toti am muncit pentru acel produs, nu sa ia unu milioane si tu un salariu amarat (comparativ cu veniturile patronilor).
Deci se poate si altfel, ca daca ai munci doar pentru tine, pe aceiasi munca ai avea venit mai mare.

Normal ca poti munci 8 ore dar de multe ori nu prea ajung banii in ultimul timp si unii mai au si alte joburi, dar aici depinde de job, e relativ. Dar multi ca sa se mai ajunga cu banii mai ca lumea, mai lucreaza in plus, chestie care acum 25 ani nu era nevoie, ca dintr-un sal traiai mai bine ca acum acolo.

Nu am zis ca acolo se traieste foarte rau, eu am zis ca se traieste din ce in ce mai rau pe vreme ce trece comparativ cu, cum era acum 30 ani cand era foarte bine acolo, asa cum se intampla si in UE si cam peste tot in afara de China, adica traiul se inrautateste continuu.
Normal ca nu te da afara daca nu faci prostii, insa nici la nemti nu te da, insa te da daca nu mai are nevoie de tine, daca firma da faliment sau altele si nu mai au nevoie de postul ala, e normal ca te da afara, plus ca in SUA are voie sa te dea fara motiv daca i se pune pata, iti zice ca de maine nu mai vi si gata.

Chiar doreau si romanii sa implementeze asta ca in SUA, deci s-a discutat deja, vroiau la fel sa te poata da afara la orice ora, dar a fost scandal si nu s-a mai facut, in UE e mai greu sa dai un om afara asa cu una cu doua.

Astia pe care i-am pus sa se intereseze de medicament sunt in Chicago de 30 de ani inclusiv cu copil care a facut scoala acolo, ceilalti sunt in Arizona, de ce m-ar minti ei?
Nu stiu pe ce planeta si in ce oras esti tu acolo de vezi asa roz totul, cand un glob intreg stie ca traiul pica in sua in continuu si e din ce in ce mai naspa comparativ cu, cum era, nu comparam cu Romania, asta clar.

Cu sanatatea se stie ca e asa, esti tratat in functie de cat platesti, si asta n-am auzit doar la astia de-i cunosc, ci de la multi.
Cu invatamantul la fel, ca sa faci o fac, dai bani grei. De ex aia de medicina e cam 250000 dolari toata facultatea.
Asta stiu de la cineva care vroia sa o faca acolo.
La nemti e gratis, si acolo nu te duci daca esti prost, daca nu ai minim 9 la bac, nu ai voie sa te duci acolo.

Ai sansa sa te imprumuti la banca pentru studiu in SUA, dar dupa aia dai dobanda zeci de ani tot asa sa imbogatesti pe bancheri, ca asa a facut asta care vroia sa faca medicina, zicea ca oricum isi scoate banii in cativa ani.

Asa ca aia este.
Tot globu stie ce datorii uriase are SUA, asa de "bine" merge economia nu? Trilioane de dolari datorie, au tiparit bani fara acoperire o gramada, Biden de cand a venit a f economia mai tare, de doresc aia sa-l dea jos, dar nu-l dau, ca le e frica ca vine tampita aia de vicepresedinta care e mai proasta.
Americanii arata ca orice om, arata ca si neamtu si altii europeni unde lumea o duce cat de cat ca si in SUA.

Si nemtii sunt ingrijiti, au sistem sanatate f bun si accesibil oricui.
Ajutorul de somaj NU ti-l da daca nu vrei sa muncesti, tu nu pricepi desi ti-am explicat cum e, si zici ca nu gandesc eu, pai tu de ce nu ai inteles asta?
Daca din nu stiu ce motive pe bune nu gasesti de munca, te ajuta statul, nu te lasa muritor de foame daca nu e vina ta ca nu gasesti, ce e greu de inteles?
Daca gasesti, e f bine, daca nu vrei sa muncesti e cum zici tu, pe drumuri, asta e si normal si clar, sunt si eu de acord cu asta.

Asta in SUA mi se pare bine ca angajeaza batrani, pentru ca aia au multa experienta, aici sunt de acord cu tine, si eu as face la fel.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

laughing deci amicii tai nu te mint,atunci cine minte,in viziunea ta eu is ala care minte laughing
Asculta la mine,sa iti zic mai clar,amicii tai de pe unde spui cas te mint,iar daca nu te mint atata ii duce bibilica,adica is prostii,vad ca altfel nu pircepi,asa cred ei ca e.

Te trateaza diferit de cati bani ai laughing asta da e cea mai tare ce ai scos-o pana acum
Te da afara fara motiv laughing ca i se pune pata laughing aia e ca nu te da afara daca n-are motiv intemeiet si stii de ce? Pt ca de te da afara asa cum spui tu sau cum crezi,va trebuie sa iti plateasca somaj laughing care e destul de mare,asa ca mai degeraba ii convine sa te tina sa te plateasca chiar mai mult,dar cel putin muncesti.

Tiam mai zis tu cred ca visezi noaptea si ziua bagi din top.
Aici nu te da afara fara motiv,pentru ca tu daca te da afara te duci la somaj,aia acolo te intreaba ce s-a intamplat,apoi se duc si intreaba pe aia ce motiv a avut sa te dea afara,deci daca spune ca asa mi s-a pus mie pata,ala zice ok am inteles si ala ce tea dat afara plateste somaj.

Eu am curaj sa vorbesc cu amicii tai de la Chicago,ei au curaj sa discute cu mine si sa imi zica mie magariile ce ti le spune tie?
Iti zic eu n-are curaj,ca eu nu-s venit cu pluta ca tine laughing sa cred rahaturile ce ei le zic sau poate ca si ei cred ca tampenii spun,nu m-ar mira,daca atat ii duce capu,atat pot,, atata fac.

Alta balarie ce spui, america are datorie laughing omule sincer esti si tu ca amicii tai, scuze ca intreb, dar sa putem discuta trebuie sa stiu cate clase ai, deci cate clase ai 4 sau 5?
La ce spui pe aici nu vad sa ai macar 5 clase, eu am discutat cu oameni cu 5 clase dar sincer iti zic is net superiori tie la orice.

Daca tu vii si spui ca america este datoare e clara.Ca sa iti desenez nu am cum.Afla ca orice tara, are datorii dar are si de primit bani de la alte tari.
Ca urmare sa stii cum sta o tara, trebuie sa stii ce datorii are si ce are de primit.
Deci esti nu pe linga esti total aerian, plop esti copac crede-ma.
Cred ca e mai bine sa ne oprim aici, nu pot discuta chestii cu oamenii care au 3 clase sau 4 cu una mai mult ca trenu. Uita ce am zis,n-are rpst sa continuam,cu tine nu se ajunge nicaeri laughing tu esti indoctrinat,dar din ala rau de tot comunist din ala la sange laughing
Statul n-are ce sa te ajute,tu altul altul aia is statu,iar daca ai de munca nu vad de ce sa te ajute statu, sa stai tu so freci la rece probabil laughing daca se gaseste de munca pai te duci la munca nu astepti jomaj, de aia in america e cu jomaju asa, pentru ca gasesti joburi cate vrei. daca tu vrei job de director atunci fii director la tine acaasa laughing
Pe aia mai in varsta nu-i angajeaza ca are experienta, ci pentru ca are incredere, este mai de incredere un om cu mai multi ani decat unu mai tanar.
Deci America are datorii uriase laughing cu asta ai zis tot.Deci este numarul 1 modial economic, miitar, dar e datoare putreda, e ok ne oprim aici, am inteles ce gen de om esti. Bafta

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Ei au zis si se stie ca te poate da afara cand vrea, nu au zis ca te si da afara aiurea si ca asta este o regula! Dar am uitat sa specific, ei mi-au zis cum e regula acolo, ca la o adica si daca plateste somaj cum zici tu, daca vrea sa te zboare te zboara si gata, ii permite legea, la asta se refera ei.
Normal ca daca iti faci treaba si esti ok, n-are nimeni interesul sa te dea afara total aiurea si nu te da acolo afara asa, ca plateste cum zici tu somaj, si pierde un om priceput.

Desi somaj a platit in perioada in care te-a tinut angajat, nu mai e nevoie sa plateasca si dupa aia la o adica, dar asta nu stiu exact ca nu i-am intrebat, dar daca zici tu ca plateste si dupa ce te-a dat afara (probabil doar daca te-a dat aiurea mai plateste si dupa ce nu mai esti angajat), asa o fi, nu te contrazic.

Eu am fix 17 clase, generala 8 clase, 4 ani liceu, 3 ani fac si 2 ani master.
Dar ce repere aveam eu sa nu-i cred pe ei? Ca nu aveam cum sa verific, nu am fost acolo, si daca 10 persoane de exemplu mi-au zis la fel, am dedus ca asa o fi.

Dar cum am zis, nu exclud ca tu zici bine ce zici unele chestii.
Insa aia cu sanatatea nu zici bine, esti tratat in functie de cat te tine asigurarea, daca depaseste ce acopera, platesti din buzunar.
Dar ai zis bine ca la urgente te trateaza oricum, asta da si am mai zis.

Cu datoriile da, are si bani de luat, si de dat, dar datoria totala interna si externa e de cam 80 trilioane (80000 de miliarde) parca, nu mai stiu exact.

Si oricum nici nu conteaza, conteaza ca nivelul de trai si acolo pica continuu ca peste tot, asta e trist. Adica omul pe aceiasi munca o duce din ce in ce mai prost, daca si asta negi inseamna clar ca esti pe alta america din alta galaxie!

Ca poate acum totusi dintr-un sal mediu net cumperi mai multe ca in UE cum zici tu ca unele preturi sunt mai mici, nu te contrazic, este posibil, dar e vorba de cum e traiu fata de tot in SUA acum ani de zile, nu comparat cu alte tari.

Adevaru sti care e? Ca ne ducem toti pe tobogan in jos, si nu ne vom reveni din criza pana nu schimbam sistemul, capitalismul actual nu mai merge.

Ce nu spui tu bine este (si daca am 50 clase nu pot fi de acord cu urmatoarele neadevaruri):

1- Ca traiu e extraordinar acolo si ca vai ca rai e de toti vor acolo.
2 - Ca sistemul de sanatate e accesibil oricui cu full services bune ca in UE indiferent de cat platesti asigurare, sau chiar daca nu platesti. Ca tu asta vrei sa zici.
3 - Ca e normal sa dai 250000 dolari sa faci o facultate in loc sa fie gratis ca in UE.

Tu nici nu realizezi aberatia de a plati bani grei sa inveti, in loc sa fie platita fac din taxe si impozite ca sa incurajezi pe oricine are cap sa invete, ca tot tara beneficiaza de el in final dupa aia.
Nu realizezi ca daca am cap si nu am bani, nu pot invata, chestie anormala clar, intr-o societate umana nu trebuie sa exista asa ceva.

Cam asa, in rest poate fi si cum zici tu in unele chestii.

Iar cu traiul s-a zis prin 2005, ca daca pana atunci un membru al familiei putea intretinea ok o familie, acum trebuia sa mai lucreze si celalalt, deci deja de atunci se stia ca traiul a scazut, dar asta ti-am mai zis parca.
Traiu a inceput sa pice mai serios dupa 2002-2003 in colo. Adica cam dupa ce a venit bush junior ca presedinte.
Cam cand Euro a devenit mai tare ca dolarul, ca, cam atunci s-a intamplat, inca in 2002 primavara dolaru era mai tare ca Euro.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu realizez sau tu?
Cum am spus spui numai tampenii laughing Pai daca ai cap mai tataie laughing te iau aia moca, ba te mai si platesc sa te duci la ei sa faci scoala.
Se bat aia pe tine, iti da bursa, deci daca ai cap si nai bani, nu-ti fa probleme te primesc aia moca, mai si te platesc.

Deci numai aberatii spui.Alta chestie,,tiam mai spus siti mai zic pentru ultima data,aici sunt facultati cu bani si facultati de stat,exact ca si in RO.
Unde vrei sa mergi,dar trebuie sa nu fii batut in cap,asa nu te primesc nicaeri nici in Africa.
Deci tu daca esti in Ro sau Germania ta ce o tot lauzi,vrei sa spui ca aia nau facultati cu bani?
Hai ai curaj sa pui pariu? Tism mai zis nu te mai arunca ca surdu in toba, exact asa faci.

Deci In america sunt facultati cu plata si facultati fara bani, de stat cum zic romanii.
Copii merg la scoala obligatoriu nu stiu exact cat ii obliga dar ma pot interesa, toata scoala este gratis, bineinteles ca sunt si scoli de astea generale si licee cu bani, exact asa cum sunt sin RO si in Germania si oriunde.
Tu bati campii tiam mai zis.
Si puctele alea 1-2-3 nu am spus eu,tu ai venit si tot bati in america ba cai datoare, ba ca astia is prostii, ba ca aici te da afara de la munca si toty asa, ca tiau zis tie nu stiu ce amarasteni de romani de pe aici.

Pai ba de oriunde te da afara daca nu esti bun,, sau daca nu te tii de munca. Exact cum spui, vad ca acu o dai la intors.
Eu ti-am zis ca nu-i deloc asa cum spui tu sau cum tiau spus aia 10 persoane.
Edison sinca nu mai stiu ca el stii cea spus? N-are cum laughing curentu ala ce venise Tesla cu ideea, adica curentu asta cel folosim astazi noi, n-are cum sa functioneze, asa au spus toti, iar ala singur lea arata ca nu-i asa, ca e cum a spus el.
Deci aia 10 ce spui tu ca te informeaza pot sa pricepa in gura laughing pentru ca majoritatea cam asa pricep.
Pun pariu pe cat vrei tu si vor aia ca habar n-au cu ce se maninca america,habar n-au de legi,habar n-au de mai nimic.
Iara UE nu-i mai tare ca Ameriva,n-a fost si nici nu va fi vreodata si nici alta tara.
Ca tu ai alta parere este fix parerea ta,dar realitatea este asta ce o zic eu si o zic majoritatea.
Faptul ca in america nu mai e cea fost,pai asa nu mai e in nici o tara,tot tu vii si spui ca toti se duc in jos,dar faci ce faci si iar bati in america laughing cai naspa,cai datoarea putreda si etc.

Ca nu stiu ce invataman trebuie sa platesti numa rahaturi doara sa fie ca tine.
Eu cred ca ai ceva cu astia,ca asa e romanu,cand vede ca vecinusau are ceva deja nu stie cum sal mai barfeasca laughing
Deocamdata americanii au unde sta,au ce manca,pot sa isi permita masina, casa, aptm, vacante, oamenii is vad de treaba, n-a dat peste romanii n-a dat peste germani laughing dau altii peste ei.
Iara ei sunt cei care duc deocamdata lumea asta mai departe.Doar ca unia ca tine cum am spus is foarte ofticosi,au pica pe ei cas mai buni laughing
Si America nu-i-a mea,nu m-am nascut aici,tiam mai spus am fost prin Italia,Franta,Germania, dar nu se compara cu aici, este mult mai bine aici,
Ca vii tu sa spui ca ni asa, cum am s[pus aia e fix parerea ta. Vrei sa faci facultate poti sa mergi la facultate fara bani, aia ce tiau zis bat campii.
Vrei sa mergi la facultate in RO? Pai platesti la unele, chiar si la alea de stat platesti laughing aia care intra peste platesc.
Asa e si pe aici.Ai cap cum spui tare,pai te cauta aia frate nu te duci tu sa vezi de te accepta.
Tu stii cum e aici? La scoala generala, apoi liceu, vin aia de la licee si intreaba si daca esti bun iti; propune sa mergi la liceul lor.

Cand esti la liceu in ultimu an, la lfel vin f multe facultati si intreaba de elevi care is buni, fctie de ce cauta ei si vine si iti dau si bani numa sa mergi la ei, asta se pare ca aia 10 samurai au unitat sa tio zica laughing.

Hai ca n-are rost sa imi pierd timpul cu cineva care e indoctrinat, scuze ca zic asta dar asa se pare ca ai fi.
E ok ai parerea ta tino ca e bun, dar e buna numa pentru tine.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Ce spui tu denota ca nu traiesti in SUA.
Nu era vorba de genii si de varfurile varfurilor, ca alora le da bursa, si asta ti-am zis, dar te faci ca nu as fi zis.
Era vorba de orice om care vrea sa se duca la facultate. Or fi si in Germania fac cu bani, insa nu ai nevoie de ele, ca toate fac fara bani sunt foarte bune.

De ex un om de rand care nu e geniu, daca vrea medicina, trebuie sa plateasca 250000 dolari in SUA ca sa faca facultatea toata, nu-ti da nimeni nimic, ai bani faci, n-ai bani nu faci sau te imprumuti la banca.
In Germania aceiasi medicina o faci fara bani.

Si lasa aia cu ca-s scoli platite si neplatite, ca stim f bine ca la alea neplatite nu se face prea multa carte in SUA si la noi, spre deosebire de la nemti unde toate scolile, liceele si facultatile au acelasi nivel foate bun.

Mda, in SUA din imaginatia ta e cum zici tu, pe planeta asta e cum zic eu si cum zic multi.
In imaginatia ta totu e roz in SUA, e nemaipomenit, vai ce paradis e, cat de multe faci din salariu si multe. E pe dracu roz, e din ce in ce mai rau.

Eu ma refer la oamenii de rand, nu la genii, la cei mai bun dintre cei mai buni, ca aia-s niste exceptii. Aia se duc in cercetare, nu se fac medici de spital, arhitecti, etc. Aia e alta categorie de oameni.
Iar cu sanatatea sti f bine ca e cum zic eu si cum zic multi de acolo.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Pina ulta alta tu vorbesti de la radio sant,eu vorbesc de la fata locului.
Deci in america facultatile fara bani is apa de ploaie,doar alea cu bani conteaza laughing iar in Germania alea fara bani is cele mai tari laughing
Amice,esti praf stelar laughing
La facultatile cu bani treci clasa ca dai bani,asta daca nu stiai.
Era o femeie pe vremea lu Ponta,facuse facultate aici la Hravard,era bate,mai tii minte? Venise la Basescu ea cu Ponta,o pusese ala ministru de finante ca facuse facultatea la Harvard,deci era zero,total pe dinafara.
Despre ce vorbesti tu straine.
Peste tot ca e cu bani cai fara sunt oamenii care atat pot. Facultatile primesc toate categoriile,de ar primi numa pe aia buni,ar muri de foame.
Licee bune ces alea? Facultati bune,ces alea laughing
Inca odata iti zic,eu nu am venit cu nimic,tu esti ala care tot timpul ataci o tara si populatia acelei tari,adica ataci america cu orice prilej.
Nu am vazut sa fi zis nimic de Franta, de Italia etc, doara america, aia is cei mai slabi, aia is datori si tot asda

Trezestete ca eu nu am venit si am zis ca in america este totu nemaipomenit, am comentata la raspunsurile tale unde batii campii si ti-am aratat ca nu este deloc asa cu aberezi tu.

Amici tai din america la ce mai stau pe aici daca totu e atata de naspa?
Eu despre asta am vorbit.Arata unde am zis ca totu este nemaipomenit?
Cum am spus esti un roman din ala inrait, indoctrinat cu ochelari de cal, cu tine nu se poate discuta, esti un fel de dictator, daca oamenii ca tine ajung sa conduca ceva e jale laughing Am incheiat orice discutie cu tine.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

In Germania toate facultatile-s tari, nu conteaza ca-s fara bani, asta se cam stie.
La noi da, de multe ori la alea particulare dai banu si treci, dar nu in afara, nici in SUA nici in alte parti, acolo platesti dar se si face carte ca lumea.
In UE si la cu bani si la fara bani se face carte ca lumea.
In SUA se face carte ca lumea cu bani.
Cunostintele mele au zis ca pana in clasa 8-a la scoala de stat nu se face mare lucru insa examenele trebuie sa le dai ca lumea, deci trebuie cumva sa inveti cum sti tu daca vrei sa treci examenele.
Ca au avut copilul care a fost la scoala, deci de ce ar minti?

Lasa-o pe aia, ca aia de pe vremea lui Ponta, aia a invatat la Harvard acolo insa nu se pricepea la unde a pus-o aia, daca o punea la ce a invatat, stia f bine.

Scoli bune sunt alea unde se face carte ca lumea, unde inveti ceva cum trebuie, cum adica ce-s alea?!

Cum n-ai zis ca e nemaipomenit? Ai zis "vaaai ce ai da tu sa fi aici, din salariu faci foarte multe", ai prezentat ca si cum e totul super acolo. Ai zis-o ca si cum acolo e cine stie ce, nu, n-as vrea sa fiu acolo asa cum n-am vrut sa raman nici in Germania, vreau in casa mea, tara mea, limba mea.

Prietenii mei vor acolo ca e mai bine ca aici, insa eu nu am comparat SUA cu Romania, si asta ti-am mai zis, dar se pare ca nu ai citit, eu am comparat SUA cu Germania sau cu alta tara UE unde e mai bine pe axa invatamant, sanatate si sistem social.

Prietenii mei au zis ca tu nu prea traiesti in SUA dupa ce ziceai, asa ca aia e, ce zici tu nu prea reflecta adevarul.
Singura chestie adevarata este ca la unele chestii preturile sunt mai mici fata de UE in raport cu salariu.

| Mosotti a răspuns:

Ba e normal sa te oblige ca acolo la el sa nu pui sanatatea altora in pericol, faci ce vrei cand nu faci rau altuia.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Ai spus un adevăr mare mosoti

Faci ce vrei cand nu faci rău altuia aicia ai spus un adevăr mare mosoti ai mare dreptate mosoti mare dreptate

| Mosotti a răspuns:

Nu te omoara, te va imuniza pe cat posibil si vei fi ferit cat mai mult de boala, chiar daca o iei, o sa ai simptome usoare.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Un coleg de la muncă a facut viciul a dormit o săptămână bine nu in fiecare zi adica mereu

Spunea că dormea in continua nu avea deloc putere in el

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Nu era de la vaccin, cine stie ce are si nu iti zice, ce boala o avea si ce trat lua.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Da

| relian a răspuns:

Daca legea nu te obliga,spune ca nu este obligatoriu lucru asta,atunci o companie nu poate obliga angajatii sa o faca.
De ce? Pt ca acea companie functioneaza pe o baza,i se da o licenta sa functioneze,trebuie sa respecte legile,deci ce poti sa faci este sa il reclami,dar avand in vedere ca locuiesti in RO spabe sanse sa poti face ceva laughing.
Dar logic, legal sau ia-o cum vrei, el nu are nici un drept legal sa te oblige, poate doara daca mergi la el acasa, sa zica nu vii la mine decat de esti vaccinat, in rest aia e talharie pe fata ce face laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nu este normal, mai eficienta este distantarea sociala decat sa se apropie cu sfaturi de tine happy.

| LoveSleep a răspuns:

Mi se pare ok sa ameninți un angajat oricum ai tu chef, dacă habar nu are ce drepturi are.

| Sn4k3 a răspuns:

Nemernic Bill Gates asta.

| gabicoo a răspuns:

Așa cum șeful tău nu are drept asupra sănătății tale nici tu nu ai dreptul de a pune în pericol sănatatea lui și a colegilor tăi!
În concluzie: stai acasă în intimitate și beneficiază din plin de sănătatea ta!
Ai dreptul să faci ce crezi mai bine pentru tine atât timp cât prin acțiunile tale nu afectezi drepturile și libertățile celorlalți!

| Flavianadx explică (pentru gabicoo):

As pune in pericol sanatatea cuiva daca i-as face ceva intentionat. Sa-i tusesc in fata fiind infectata de exemplu. Dar daca nu ma vaccinez nu periclitez nimic.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă mie la terasa angajatul terasei/barului respectiv imi cere dovada ca an vaccinul facut, ca să îmi permita sa stau acolo si el sa ma serveasca in respectivul bar nu e normal sa aiba si el vaccinul facut? Adica el ma verifică pe mine si ma primește în functie de asta dar el poate sa nu aibă? Astea sunt legile si ei si noi ca si clienti trebuie să le respectăm.

| Lukasssz a răspuns:

E perfect normal, el e sefu` el face legea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu are niciun drept legal dar tie ti se pare ca in ultimii 2 ani de zile s-a mai respectat vreun drept al omului? Peste tot in lumea civilizata s-a mictionat peste drepturile, valorile si libertatile umane. Pe de alta parte este complet iresponsabil din partea ta sa mergi la munca in HORECA total neimunizat. Daca lucrai de unu singur in birou atunci da, mi se parea total deplasat, dar asa... Nici eu nu sunt de acord sa-mi faca ciorba cineva bolnav de covid, mai ales ca vaccinul este gratuit deocamdata. Fa-ti zilnic cate un PCR pe banii tai si atunci sunt total de acord cu tine.

| mi25 a răspuns:

Ba da, este normal. Regulile la privat le impune patronul, deoarece el "da banul". Platesti tu concediul medical in caz ca salariatii se imbolnavesc? Nu, primele 5 zile le plateste patronul. In plus are pierderi la productie in lipsa de personal.

| Legion7X a răspuns:

Un om vaccinat toată lumea știe că și el se poate infecta, dar face o formă mai ușoară. Treaba este că, un vaccinat poate infecta și un om sanatos, din moment ce el, ca vaccinat se infectează.
Întrebarea ar fi: te vaccinezi, treci prin covid o dată, faci o formă ușoară, te vindeci și apoi bănuiesc te poți infecta din nou, și din nou. Păi atunci cum se oprește transmiterea? Să fie toată lumea vaccinată și posibil să trecă prin boală prin forme ușoare starpindu-l cu medicamente in propriul organism? Virusul trebuind să nu ajungă absolut la un organism sanatos, pentru că probabil va continua raspândirea. Gen, oprirea la scară largă se va face numai dacă probabil toată lumea trebuie să fie infectată sau să ia virusul fiind vaccinat. Apoi Forma ușoară ar elimina virusul prin tratament deoarece are o eficacitate mult mai bună probabil. Eu asta am înteles, dacă un vaccinat infectează și un nevaccinat la fel. singura soluție înseamnă că este vindecarea prin vaccinatul infectat.

https://youtu.be/Ber7lpiKDk4

https://youtu.be/rwPC9kVpFco

| relian a răspuns (pentru Legion7X):

Forma mai usoara, asta e buna, pai ori te imbolnavesti ori nu? Forme usoare astea is povesti.Deci chiar de esti vaccinat te imbolnavesti, ce mai conteaza daca te imbolnavesti de nota 5 sau de nota 8? Tot dracu ala este.
Transmiterea se opreste de la sine,acel agent patogen dispare,a avut si el asa o rabunifere laughing sau oamenii nu mai transmit,daca e sa ne referim la covid asta se transmite prin saliva, deci o vreme oamenii sa evite sa se sarute cu necunoscuti, sa evite sa bea dupa cineva sau sa maninci cu sculele altora, iar agentul asta patogen va disparea, se va duce la culcare.
Daca toata lumea este infectata aia nu face nimic, dupa te poti infecta iar.
Arata o "boala" de asta datorata unor virusuri la care daca i se da acel agent patogen persoana respcetiva nu pateste nimic?
Nu exista asa ceva.
Faci gripa da? Fiecare om a facut gripa.Tte poti imbolnavi de 1 milion de ori si de tot atatea ori te vei imbolnavii exact la fel laughing deci despre ce anume vorbim?

| Legion7X a răspuns (pentru relian):

Ma rog

| dinaprilie a răspuns:

Te/ai vaccinat pana la 15 ani in continuu. Ba inca de la 2 ore de cand ai iesit. Mai bine te lasa sa mori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca te revolti cu aceasta intrebare aici, schimbi ceva?

| chuckmanson a răspuns:

"Vi se pare normal ca un sef nesimtit sa-i ceara angajatului sa se vaccineze, ca altfel il da afara?"
Da ție ți se pare normal ca un angajat nesimțit sa pună viețile tuturor colegilor lui/ei în pericol doar pentru ca are el un moft și a ascultat-o prea mult pe sosoaca și nu mai vrea să își pună un amărât de ac în braț?

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Dar cel care vrea sa fie protejat, se poate vaccina linistit. Cum i-as pune eu sanatatea in pericol, daca nu ma vaccinez, ca nu inteleg? Sa zicem ca am virusul si i-l dau. Dar el e vaccinat. Deci?

| chuckmanson a răspuns (pentru Flavianadx):

Pentru că 1 nu sunt 100% eficiente și poți să te infectezi și dacă ai vaccinul luat, deci cu cât sunt mai mulți vaccinați cu atât mai bine și 2 cu cât sunt mai puțini oameni vaccinați cu atât e șansa mai mare ca virusul să facă o mutație rezistentă la vaccin. Vaccinarea nu e doar o problemă legată de egoul/paranoia/conspirațiile voastre, e o problemă pentru întreaga omenire, deci respectați regulile și vaccinați-vă! Voi ăștia anti vaccin vă comportați ca niște copii răzgâiați care plâng și țipă imediat cum nu primesc ce vor! Sunteți patetici pe bune! Numai copilașii de 0-6 ani plâng când trebuie să facă un vaccin!

| Dragosdoar a răspuns (pentru chuckmanson):

Da ție ți se pare normal ca un angajat nesimțit sa pună viețile tuturor. Vaccinati nu protejeaaza vietilor celor ce nu se vaccineaza, pentru ca vaccinul nu ofera protectie celulara. Vrei sa ti arat studiile? Sau te informezi doar de la protv si antena 1?

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Asta ar fi singurul motiv sa te vaccinezi, ca sa nu faca virusul mutatii si sa ajunga aia sa fie vaccinati degeaba.
Insa ei vor tine pasul cu mutatiile, dezvoltand vaccinul. Si cei care vor vrea sa fie protejati de mutatii, isi vor face boostere, ca doar n-au probleme cu vaccinurile laughing
Si apropo, mutatii vor tot iesi din tarile slab dezvoltate ca acolo sunt medii insalubre si nu au bani de vaccin.

| Mosotti a răspuns (pentru Flavianadx):

Pui sanatatea in pericol, ca aia nevaccinati sunt mult mai posibili si mai agresivi transmitatori de boala decat ceilalti, plus ca si vaccinatii si-o iau, doar ca au simptome mai usoare.
Deci nu e normal sa-mi dai boala mie chiar daca-s vaccinat, ca sa am probleme, chiar daca mai mici.

Deci aia e.

| Iordache_Valeriu_1986 a răspuns (pentru chuckmanson):

Vrei sa ne luminezi si pe noi mai inteligentule in ce mod pune in pericol vietile colegilor daca nu vrea sa isi puna un amarat de ac in brat?

| JustStitch a răspuns:

Sunt locuri de muncă unde iti cere sa te vaccinul obligatoriu ca daca nu îți desfac contractul de munca si nu ai ce sa le faci decât daca îți schimbi job-ul cu unul in care nu cere vaccin.

Răspuns utilizator avertizat
| Flavianadx explică:

Ce zici ca te-a costat salariul si ce acte? Vrei sa zici ca ti-ai pus avocat si l-ai facut K.O? laughing

| Flavianadx explică:

Ziceti bai astia cu simt civic, la care v-am raspuns. Care e logica voastra? Cum il protejati pe bietul cetatean, care sta langa voi, eventual se freaca de voi ca inconstientul in troleu, poate chiar va pipaie, ca nu crede in covid? laughing Chiar credeti ca daca v-ati vaccinat l-ati protejat? Pai el trebuie sa fie vaccinat, nu voi.

| Emma30555 a răspuns (pentru Flavianadx):

Cel mai mult cei nevaccinati au răspândit virusul, si mai mult ei s au îmbolnăvit in ultimul timp. Cei vaccinati au facut forme mai usoare sau poate nu au dezvoltat anticorpii din moment ce l au luat chiar si asa. Oricum, exista oameni cu anumite boli ce nu se pot vaccina si atunci cei ce se pot vaccina îi protejează si pe ei căci sunt șanse mai mici că cei vaccinati sa ia virusul in comparatie cu unul nevaccinat.