| StrongHeart a întrebat:

5-10 carti pe care orice roman ar trebui sa le citeasca pana la maturitate?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice din Dumas (tatal si fiul), Jules Verne, Legendele Olimpului - Al. Mitu, Guy de Maupassant, Dumitru Almas, Iliada si Odiseea - Homer, surorile Bronte, etc. Toata literatura clasica: https://www.libris.ro/literatura-clasica

| blackann a răspuns:

-fabule
- poezii de ana blandiana

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Blackanne, tu ai fobie de cărți sau ce? :/
Tu la toată lumea care aduce în discuție cărțile le spui că-s fabule. straight face
Tu chiar ai frică de cărți? Ai avut traume cu cărțile în copilărie sau care-i baiul? De ce urăști cărțile așa de mult? sad Totuși pari un om inteligent ca să nu te fi apropiat vreodată de vreo carte. happy Nu înțeleg de ce pe TPU doar râzi de cărți? :/ laughing

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am ras eu de carti?

si ce inseamna asta: Tu la toată lumea care aduce în discuție cărțile le spui că-s fabule?
cred ca ma confunzi.

| AdioTPU a răspuns:

Biblia înainte de toate.

| marniii a răspuns:

Roman? Adica literatura romana?

| RonaldoGOAT a răspuns:

Nu citi ce ti da la scoala deorece majoritatea profesoerelor sunt nulitati daca citesti literatura universala este de ajuns :https://ro.scribd.com/document/77228810/Car-Ti ( tot ce ai nevoie este aici )

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Cam tot ce ti se da la scoala, in special in liceu, ca sa treci bac-ul si sa ai o viziune asupra vietii trecute si prezente.
Apoi, depinde de tine sa descoperi ce iti place : fictiune, dar mai mult non -fictiune (dezvoltare personala, care e in voga si care chiar schimba vieti) si de cultura generala.