| comsacodrut a întrebat:

Aici este o mica parte din o carte scrisa de mine.Sa spuneti ce parere aveti.
Numele meu este James Lock. Tatal meu are un petic de pamant in Queville, Anglia. Mama este o rusoaica retrasa din armata in urma cu 15 ani. Poveste aventuri mele a inceput in urma cu 5 ani cand am vrut sa fiu un caine de mare
Intr-o zi a lui septembrie 1785 cand soarele batea puternic si copii se indreptau spre scoli eu i-am spus tatalui meu ca vreau sa fiu marinar.Atunci aveam 10 ani si iubeam pirateria.El a spus ca este periculos si nu mai exista comandanti care sa i-a la bord copii de 10 anii.
M-am suparat la aflarea vesti(pe mama nu am mai intrebat-o deoarece stiam ca va spune nu)Incat nu am mai vrut sa merg la scoala 2 zile.
Cele 2 zile trecura rapid si venira momentul
Mama imi dadu hainele de scoala,si pleca in piata,tata e la doctorul Hokensville,ca sa iti trateze o o boala.
Mama pleca, Eu ramas singur am inceput sa fac planul plecarii mele in mare.
Si mai intai am luat niste haine, 2 pare, 2 mere, 5 sticle de rom, 1 cutin,o sfoara,,o hartie veche, bijuterilile mamei,paine,carne,le-am pus intr-un bagaj, am scris un bilet de adio si am plecat in aventura
Cam atat, AM 13 ANI

5 răspunsuri:
| JeJeleu a răspuns:

:/
Nu vreau sa te descurajes sau ceva dar se vede varsta
Ai potențial
Reîncepe pe la 16 + ani si o sa vezi diferenta in gandire.
Baftawinking

| AlinG5 a răspuns:

Foarte frumos, alti copii la 13 ani nu stiu sa lege o propozitie. Am respectul tau, dar mi se pare ca esti cam mic pentru a face acum o carte.

| aspicz27 a răspuns:

Si eu am 13 ani. De asemenea, imi doresc sa scriu o carte. Sunt o scriitoare buna, mai ales ca nu scriu compuneri de genul "Jurnalul unui pusti'', ci compuneri mai poetice care in mare parte au legatura cu natura. Tu poate ai alt stil, insa trebuie sa mai lucrezi. Citeste mult. Poti citi o carte care-ti place, adica una care a aparut recent, apoi una mai veche scrisa, de exemplu, de Jules Verne. O data una, o data alta, daca intelegi ce spun. Sper ca nu ai luat-o in semn de rau. E doar o sugestie. Succes in continuare cu cartea aceasta, dar si cu alte carti. happy

| wolder a răspuns:

Chiar nu-mi place cum ai scris. Ideea e tare si ar putea iesi o poveste uimitoare.
Inainte sa scrii ceva, trebuie sa citesti foarte mult la viata ta.
apuca-te si citeste.

| comsacodrut explică (pentru wolder):

Pai in fiecare saptamana citesc o carte, deci...