| AnaMaria2719 a întrebat:

Am facut o poezie, cum vi se pare?

De ce fug de lumea care ma asteapta cu bratele deschise?
De ce ma ascund printre hartii scrise cand viata e plina de surprize?
De ce ma feresc de tot ceea ce e frumos?
Cand e sa hotarasc, aleg tot pe dos.

De ce nu prind din mers un gram de fericire?
Ori poate merg in gol ori poate in nestire?
Prea multe de ce -uri pentru un om atat de mic,
Prea multe-ntrebari pentru un suflet ranit.

De ce nu tac 1 secunda macar?
Sa-mi ascult sufletul sau poate -i in zadar
De ce trebuie sa ma zbat pentru ceea ce-mi doresc cu adevarat?
Cat sa mai alerg oare in nestire, cat oare sa nu cunosc a mea fire?

Cat sa mai iubesc din rasputeri?
Daca pentru el sunt doar o stea ce pier
Pana cand o sa am de ales daca sa lupt sau sa ma las mai prejos?
Sa lupt sau sa ma las mai prejos...

Sa-ti pui sufletul pe tava e cea mai mare greseala
Cand lumea nimic numai apreciaza.
Si n-am scapare da pot sa ma zbat
Ca ma zbat ca pestele pe uscat.

22 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Sunt metafore si expresii pe care le-ai asezat ca un adevarat poet!

este bine ce ai realizat, dar mare atentie la elementele de prozodie!

arata-i aceasta poezie si domnului/doamnei ta de lb romana. poate iti va mai corecta ea micile greseli.

felicitari, oricum.

| AnaMaria2719 explică (pentru Aberdeen):

Multumesc frumos.big grin

| Aberdeen a răspuns (pentru AnaMaria2719):

Si-alta data happy

| PotcaPădurii a răspuns:

O să regreţi peste puţin timp că ai scris asta.

| AnaMaria2719 explică (pentru PotcaPădurii):

Mai exact de ce?

| PotcaPădurii a răspuns (pentru AnaMaria2719):

Pentru că e banală. N-aş citi aşa ceva de bună voie cap-coadă.

| AnaMaria2719 explică (pentru PotcaPădurii):

Parerile si gusturile difera.happy Ce unei persoane ii pare banal alteia extraordinar.

| AwaZoh98 a răspuns:

Adevar: Este bunicica, chiar daca unele versuri nu au nici rima si nici masura. big grin Iti admir vointa!winking

Minciuna: Este super-mega-ultra faina! Chiar esti talentata!winking

| Emaaa5728 a răspuns:

Tare. felicitari!happy Imi place!

| TeoCaramel a răspuns:

E super-mega-ultra faina. Chiar te pricepi, ar trebui sa continui sa faci poezii, esti talentata. Dar totusi ar trebui sa pastrezi masura versurilor happy

| Razvan982013 a răspuns:

E foarte frumoasa felicitari big grin continua tot asa big grin

| BlackShad0w a răspuns:

E frumoasa. Pot spune ca regasesc si eu in acese versuri. Continua cu poeziile! Ai talent :*

| ClaudiTTssA a răspuns:

Oau este o poezie super eu zic sa te duci la un curs de arta...adica nu oricine poate sa faca asa ceva!

| Florynutzu999 a răspuns:

Foarte frumoasa poezia!
Bravo de oameni ca tine are nevoie tara asta pentru ca multa lume se lasa cucerita de internet si uita sa faca ceva folositor.
Ar trebui sa mai scrii si sa le publici poate vei ajunge un Eminescu' contemporan.
Bravo inca o data!

| AnaMaria2719 explică (pentru Florynutzu999):

Multumesc din suflet.:d vezi tu din pacate nimeni nu prea mai apreciaza, nimeni numai citeste dar oricum eu nu'mi pierd speranta in ceva mai bun.

| mindcontrol a răspuns:

Invata limba romana.

| AnaMaria2719 explică (pentru mindcontrol):

Ti se pare ca nu stiu romana?

| dialia a răspuns:

E grozava, dar ar trebui sa ii dai un titlu potrivit

| razzy15 a răspuns:

Fara suparare, dar mie sincer nu imi place.

| fexdex a răspuns:

Marfa te pricepi

ZAUUU!