| Steregoi a întrebat:

Cineva poate spune ca cei care fac bine fara credinta in Dumnezeu se zbat ca pestele pe uscat. Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| Mihai4455 a răspuns:

Nu poți să faci bine fara credință în Dumnezeu, binele este unul singur Dumnezeu, iar"binele" respectiv nu se numește bine

| Steregoi explică (pentru Mihai4455):

E un bine aparent.

11 răspunsuri:
| Kasja a răspuns:

Ce? laughing Sunt oamenii ce nu au o credinta in Dumnezeul crestin, ce nu au o credinta in vreun Dumnezeu sau poate au in altul decat El si totusi acei oamenii dau dovada de bunatate, de o bunatate mai adevarata decat multi alti crestini. Aceasta bunatate, daca este una sincera, buna, pornita dintr-o dorinta curata este chiar pe placul lui Dumnezeu. Un om chiar daca nu este crestin poate fi bun daca si-a mai ascultat inima.

| Steregoi explică (pentru Kasja):

Nu neg ca ei nu fac fapte bune. Insa ai omis partea cu zbaterea ca pestele pe uscat fara nici o speranță veșnică pentru viitor.

| Kasja a răspuns (pentru Steregoi):

Te referi la faptul ca ei nu vor putea ajunge in imparatia lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Kasja):

Nu vor ajunge. E logic. Ei neaga puterea Lui Dumnezeu. Ce sa poată așa? Își taie singuri creanga de sub picioare. Păcat de faptele lor bune. Cu un gând de negare a puterii Lui Dumnezeu își anulează toate eforturile de a face bine. Necredinta e păcat de neiertat împotriva Duhului Sfânt al Lui Dumnezeu. Consecințele acțiunilor lor bune sunt consecinte bune insa ei își pierd viata pentru totdeauna pentru ca puterea cu care au făcut fapte bune a fost de la Dumnezeu si ei au desconsiderat sursa acelei puteri adică pe Dumnezeu. Dumnezeu nu e un nume personal si este aplicabil in orice religie sau loc de pe Pamant s-ar afla cineva. Când spun Dumnezeu ma refer la Cel ce a creat cerul sau universul si Pamântul. Una e îndoiala si alta e negarea ferma a existentei Lui Dumnezeu si batjocura adresata Lui Dumnezeu ce nu este iertata de Dumnezeu niciodată chiar daca făptașul se va cai vreodată. Nimeni nu are nici o scuza pentru a nega existenta Lui Dumnezeu si a puterii Acestuia.

| Kasja a răspuns (pentru Steregoi):

De ce crezi ca Dumnezeu nu va ierta niciodata un om ce la batjocorit, ce ia negat existenta? Daca omul isi va realiza in cele din urma mizeria si va aspira la ceva mai nobil, cine il poate opri sa devina mai bun? Nu cred ca Dumnezeu interzice cuiva sa il iubeasca.
Prin "necredinta este pacat de neiertat impotriva Duhului Sfant" te referi de fapt la ce se spune cu hula impotriva Duhului Sfant? Daca este aceasta, sunt de parere ca doar omul ce a avut parte de lumina, dar ce continua sa isi doreasca intunericul, pacatuieste impotriva Duhului Sfant. Caci despre el nu se mai poate spune ca este un om nestiutor, un om ce nu cunoaste, caci el cunoaste foarte bine ce face si la ce vrea sa renunte.
Intrade-var orice om ar putea incepe sa isi puna niste intrebari, sa inceapa sa se gandeasca la anumite lucruri, sa isi doreasca sa cunoasca cu adevarat, fara sa fi citit ceva sau sa fi auzit de o anumita religie. Totusi sunt multi cei ce se incred in El, ce se bucura superficial de puterea acestuia dar ce nu au cunostinta cu adevarat de puterea acestuia.

| Steregoi explică (pentru Kasja):

Te las pe tine. Ce zici despre cei ce nu vor sa stie? Ce zici despre cei ce cunosc Biblia si raman atei si batjocoresc?

| Kasja a răspuns (pentru Steregoi):

Biblia poate fi o carte grea, daca omul se opreste doar la exterior, il poate socoti cu usurinta pe Dumnezeu ca fiind chiar crud. Multe lucruri par a a nu avea sens si sunt grele de inteles pentru omul ce nu cunoaste. Daca ei nu au trecut de acel exterior si sau limitat doar la el, nu sau ales in cele din urma cu nimic din citirea Bibliei. Nu se poate spune ca au cunoscut cu adevarat ceva. Este greu sa ajungi la raspunsurile corecte, sa iti dai seama despre ce se vorbeste cu adevarat. Omul trebuie sa se gandeasca bine, trebuie chiar sa aiba ceva numit inspiratie care sa ii dea raspunsul corect, sa spun asa. Dar omul trebuie sa si realizeze cand are aceasta inspiratie, ceea ce este destul de greu pentru un om ce a stat departe de Dumnezeu. El ar putea ajunge chiar si la raspunsul corect si totusi nu isi va putea da seama de asta. Omul trebuie sa si puna in fapta, pentru a simti, trai, a vedea cu claritate care este raspunsul corect.
Este adevarat ca este si vina lor, caci daca ei chiar ar fi fost insetati dupa cunoastere ar fi fost si ajutati sa cunoasca pe Domnul. Dar mai sunt si muncitorii care sunt cam putini si putini sunt aceia care pot aborda un ateu, care stiu cum sa o faca, care stiu cum sa ii vorbeasca, ce sa ii spuna. Caci unui om ce este ateu nu ii poti administra acelasi tratament pe care ii l-ai administra unui om ce are o oarecare credinta, cu el va fi cu mult mai dificil.
. Oamenii ce nu vor sa cunoasca mai mult, vor ajunge in cele din urma sa isi culeaga roadele, vor simti pe pielea lor unde ia condus necunoasterea, vor cunoaste ca cu ea nu pot face nimic.

| Steregoi explică (pentru Kasja):

Ce zici despre versetul acesta?

"Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înţelegându-se din făpturi, adică veşnica Lui putere şi dumnezeire, aşa ca ei să fie fără cuvânt de apărare" - Romani 1:20.

Adica omul vede atatea lucruri si nu-si pune intrebarea de unde si cum a aparut? Mai ales cand NASA arata mai in detaliu imensitatea universului tacut.

Pe ce baza crezi ca Dumnezeu a distrus Sodoma si Gomora? Pe baza constiintei de baza potrivita cu chipul si asemanarea Lui implantate de El in fiecare om.

| Kasja a răspuns (pentru Steregoi):

Omul ce nu cunoaste si nu il simte in inima sa pe Dumnezeu prea mult, unui astfel de om pacatele si vorbele lui, vor fi iertate, insa omul care simte in inima lui ceea ce ar trebui sa faca si simte o "chemare" catre imparatia cerurilor si catre adevar si totusi nu asculta de aceasta chemare, nefaptuind ceea ce trebuie, acela nu va fi iertat nicicand, fiindca el alege de bunavoie raul si astfel in inima lui il blesteama pe Dumnezeu si tocmai din aceasta cauza un om nu ar putea fi iertat.
Intrade-var iti poti da seama doar material privind ca lucrurile sunt de o complexitate nemarginita, sunt multe lucruri ce iti dau de gandit. Nu este nimeni vinovat, daca un om a preferat sa isi duca viata ca un lenes, neincercand sa afle ceva mai mult. Preferand sa ramana in zona sa de confort. Ajungand chiar ca un om mort. Normal ca astfel de oamenii sunt singuri vinovati pentru felul in care au ajuns.
Sunt multe cele ce le poti descoperi despre El in mediul ce ne inconjoara, asta daca omul isi foloseste ochii.
Omul isi poate pune aceasta intrebare, isi poate dori sa cunoasca, isi poate dedica intreaga viata acestei intrebari si in cele din urma sa nu ajunga la un raspuns satisfacator, pentru ca a privit mereu in directia gresita. Sunt multi cei ce fac asta.

Nu prea imi pot da cu parerea despre acest subiect, poate ca a fost mai bine pentru acei oamenii sa moara decat sa isi continuie viata asa, sau chiar mai rau.