| Gelu_Cristian_2000 a întrebat:

Am nevoie de ajuor
In clasa a 6-a am luat 8.29 pe sem I iar pe al doilea 8.52 iar anuala 8.40
Si as vrea sa stiu daca iau bursa pe al doilea semestru
Multi mi au zis ca conteaza cea anuala ( din cate stiu eu cea anuala, daca ar fi s ar da numai pe an daca s ar pune asa )
Multumesc dau funda.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Bursele sunt limitate și se dau in funcție de mediile din acel semestru/an și in funcție de câți sunt eligibili pentru burse in liceul tău, deci ar fi absolut imposibil sa îți spunem noi dacă vei lua bursa sau nu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MECTS nr. 5576/2011, citez:
"ART. 7. Bursele de merit şi bursele de studiu se acordă elevilor de la cursurile cu frecvenţă din învăţământul preuniversitar de stat, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătură.
  ART. 8.(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a)au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 şi nota 10 la purtare în anul şcolar anterior, respectiv în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional;
b)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare naţionale organizate de MECTS;
c)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
(3)Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit obţinute în baza prevederii alin. (1) lit. a) este revizuită semestrial, în funcţie de modificările intervenite în situaţia şcolară a elevilor.
(4)Lista olimpiadelor şi concursurilor naţionale, precum şi a competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, pentru care se acordă bursele de merit menţionate la alin. (1) lit. b) sau lit. c) va fi actualizată şi va fi făcută publică de MECTS, anual, până la data de 1 octombrie.
(5)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. b) sau lit. c) se acordă pe perioada anului şcolar care urmează anului în care s-au obţinut rezultatele menţionate la alin. (1) lit. b) sau lit. c).
(6) În perioada de acordare a bursei, elevii pot pierde bursa dacă nota la purtare este mai mică de 10.
  ART. 9.(1)Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit lunar mediu pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe economie şi care îndeplinesc simultan condiţiile: au media generală peste 7, 00 şi nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa.
(2)Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale familiei şi în situaţia şcolară a elevilor.
  ART. 10. Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional."

| Gelu_Cristian_2000 explică (pentru Ioandelasal):

Deci iau bursa de merit pe al doilea semestru?
Din cate am inteles da?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gelu_Cristian_2000):

N-ai citit cu atentie prevederile indicate.
Poti lua pe sem.II doar daca o sa ai media sem.I peste 8, 50. Ai fi luat si pe sem.I, dar ai avut media clasei anterioare, asa cum ai spus, doar 8, 40.