| Sergiu1996 a întrebat:

Am nevoie de o suma de romane consistente, am 17 ani. Doresc romane pentru olimpiada?

11 răspunsuri:
| Naяutσ a răspuns:

Invitatie la vals si O scrisoare de dragoste
Padurea spanzuratilor de Liviu Rebreanu
Elevul Dima dintr-a saptea
Necunoscuta de la Wildfell Hall

| Sergiu1996 explică (pentru Naяutσ):

Le-am citit, pe toate care le-ai enumerat, altceva?

| Alsodrfegnha a răspuns:

Uite lista pe care mi-a dat-o mie profa de romana pentru olimpiada de-a 11-a:
Bibliografie olimpiadă

- pentru mitul jertfei pentru creaţie sau tema creaţiei
balada Meşterul Manole, varianta G. Dem. Teodorescu şi Monastirea Argeşului, var. Alecsandri)
Lucian Blaga, Meşterul Manole (teatru)
Horia Lovinescu, Moartea unui artist (teatru)
Mihai Eminescu, Memento Mori, Odin şi Poetul, Întunericul şi Poetul
despre mitlul lui Pygmalion în mitologie / poetul roman Ovidiu, în a zecea carte a Metamorfozelor, are un poem închinat lui Pygmalion

Bibliografie critică
Mircea Eliade, Aspecte ale mitului, cap. Structura miturilor, Prestigiul magic al „originilor", Mitologia memoriei şi a uitării, Măreţia şi decăderea miturilor
Dan C. Mihăilescu, Dramaturgia lui Lucian Blaga

- România între Orient şi Occident
Vasile Alecsandri, Chiriţa în provinţie
Vasile Alecsandri, Balta-Albă
Bibliografie critică
G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, cap. Vasile Alecsandri, p. 253-286
Neagu Djuvara, Între Orient şi Occident. Ţările Române la începutul epocii moderne
Alexandru Duţu, Cultura română şi ciilizaţia europeană modernă
Adrian Marino, Prezenţe româneşti şi realităţi europene

- pentru o eventuală temă despre rolul femeii de-a lungul timpului
Vasile Alecsandri, Chiriţa în provinţie
Constantin Gane, Trecute vieţi de Doamne şi Domniţe

Bibliografie critică generală
Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, cap. Ochiul estetului, O femeie în ţara bărbaţilor, Fals tratat pentru uzul romancierilor
Tudor Vianu, Arta prozatorilor români, cap. IV, XII
G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent
Titu Maiorescu, Critice

| Sergiu1996 explică (pentru Alsodrfegnha):

Ai vreun loc la olimpiada?

| VannyFeiereisz a răspuns:

Altele?

| VannyFeiereisz a răspuns:

Critica:
gilbert durand- structurile antropologice ale imaginarului
M. Cartarescu - Postmodernismul romanesc
Aristotel -Poetica
Hans Robert Jauss - eseurile hermeutice literare

Bibliografie:
Elias Canetti - Orbirea
Milan Kundera - Gluma
Frantz Kafka - Procesul
Knut Hamsun - Foamea

| Sergiu1996 explică (pentru VannyFeiereisz):

Sunt prea aiurea, de ce il ignori pe Hector Malot, Balzac, Hugo, Preda etc etc...

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Sergiu1996):

Adevarul trece prin ocna si subterana, nu prin lumea paradisiaca.

| Sergiu1996 explică (pentru VannyFeiereisz):

E vorba de adevarate confesiuni, de giuvaiere literare, care cultiva dorinta nestavilita de a reexista...

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru Sergiu1996):

Am iesit prima pe oras insa mi-am rupt luxat piciorul cu doua saptamani inainte de judeteana asa ca nu m-am putut prezenta.

| Sergiu1996 explică (pentru Alsodrfegnha):

I am sorry...