| Billieeeeeeeeee10 a întrebat:

Am observat de mult timp, că îmi vin în minte tot felul de versuri pe care aș vrea să le pun într-o poezie și nu numai. Am câteva întrebări la care aș vrea răspunsuri pentru că nu pot înțelege noțiunile acestea la o poezie:
1. Măsura dintr-o strofă a unei poezii de 4 versuri, poate să fie 6, 6, 7, 7 sau trebuie 6, 7, 6, 7? Iar dacă nu e nicio variantă pusă de mine, cum ar trebui?

2. Cum stabilesc ritmul dintr-o poezie? Am înțeles faptul că este trohaic și iambic dar cum pot să le descopăr? Și la ce ajută asta?

3. Înainte de a-mi pune gândurile pe o foaie și a stabili măsură și rima la fiecare vers și strofă, ar trebui să stabilesc ritmul?

4. După toate astea pot spune că poezia este gata? Sau ar mai trebui ceva să fac la ea?

Sper că m-am făcut într-un fel înțeleasă și că mă veți ajuta. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Fabianna02 a răspuns:

1. masura versurilor poate fi absolut cum îți dorești tu.

2. Când creezi o poezie nu te prea intereseaza ritmul însă ca sa stii îți dai seama de ritm după cum e accentuată ritmul Trohani - prima silaba accentuată, a doua neaccentuată; Ritmul Iamic invers

3. Părerea mea este ca ar trebui sa îți Asculți capul și sa începi cu primul ( și al doilea ) vers iar apoi sa hotărăști rima Adică prima ar trebui sa fie rima

4. După ce scrii sfârșitul / finalul e gata ce sa ii mai faci

Sper ca am inteles corect fiecare întrebare și ca te am ajutat dacă mai ai nevoie de ceva anunța ma!

2 răspunsuri:
| Raizing a răspuns:

laughing versurile alea nu sunt cumva tema de vacanta smug da-te de d'profesoar(a) love struck

| Billieeeeeeeeee10 explică (pentru Fabianna02):

Îți mulțumesc!