| 1Mihai1 a întrebat:

Cum stabilesc intr-o poezie: masura, ritmul si rima?

12 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Masura = numarul de silabe dintr-un vers => desparti versul in silabe si le numeri
Ritmul = succesiunea silabelor accentuate cu a silabelor neaccentuate dintr-un vers (poate fi iambic sau trohaic );
ex. trohaic: Doi-na doi-na can-tec dul-ce.
iambic: A fost o-da-ta ca-n po-vesti.
Rima => a a a a = monorima; a b a b = rima incrucisata; a b b a = rima imbratisata; a a b b = rima imperecheata.

| tudibudi a răspuns (pentru Chris):

Doamne eu am tema asta si nu inteleg deloc
\

| Claudius1999 a răspuns (pentru Chris):

Ms, mie mi-a fost de folos

| crissuthauu a răspuns (pentru Claudius1999):

Păi da-i funda laughing

| Nex_Vlad_1999 a răspuns (pentru Chris):

Mersi mult, o sa ma ajute azi la teza

| Radu_Nicusor_Marian_1990 a răspuns:

Ba,voi nu intelegeti fiindca nu aveti potential, sunteti prost mai pe intelesul vostru, ce dracu nu puteti pricepe atata lucru?

| Spitz10 a răspuns (pentru Radu_Nicusor_Marian_1990):

Cat de frustrat sa fi sa intri pe un site cu intrebari sa sa injuri aiurea oamenii pentru ca esti un distrus fara viata.Ba,macar omu' vrea sa invete o chestie pe care n-a inteles-o din prima.Auzi,TPU nu e site de psihologi, aici nu te poate ajute nimeni cu problemele tale(in afara cazului cand iti recomanda cineva calmante, astea te-ar ajuta). Strange niste bani si du-te la psiholog ^^.

| 1Mihai1 explică (pentru Radu_Nicusor_Marian_1990):

Da' tu ce de scrii ca un analfabet?

| Stoica_Tatiana_1982 a răspuns (pentru Spitz10):

Este forte corect eu l-am raportat
este cu injuratura
cum se spune in popor
big grin

| Stoica_Tatiana_1982 a răspuns (pentru Spitz10):

Este forte corect eu l-am raportat
este cu injuratura
cum se spune in popor
big grin

Raporteazal eu nu pot pentru ca sunt user junior

| Mircea_Ionut_1995 a răspuns:

Nu a fost de loc de ajutor ca nu am inteles-o bine

| Ionut_Daniel_1998_Fj5m a răspuns:

Vreau si eu sa stiu cum aflu ritmul unei poezii