| Anne2000 a întrebat:

Explicati-mi si mie ritmul iambic, trohaic si masura. Va rog.

3 răspunsuri:
| pci27 a răspuns:

RITMUL - miscare regulata si masurata, care se defineste ca fiind succesiunea regulata a unor silabe neaccentuate, dar si a pauzelor dintr-un vers.
Unitatea metrica este un grup de silabe accentuate si neaccentuate ( / ) si ( U ) si care se repeta la intervale regulate intr-un vers. Cel mai adesea, in limba româneasca se folosesc unitatile metrice numite troheu, iamb si amfibrah, iar ritmul corespunzator este trohaic, iambic si amfibrahic. Formele ritmului sunt binare.
Trohaic - atunci când unitatea metrica este troheul - / U. Ritmul trohaic este specific poeziei populare, pentru ca este coborâtor si vioi, dar apare si inpoezia culta.
Iambic - atunci când unitatea metrica este iambul U /. Iambul este un ritm suitor, care, prin nota lui grava, este potrivit pentru acele specii ale poeziei culte in care poetii dau glas unor sentimente puternice si tulburatoare, precum in elegie sau meditatie.
Masura = numarul de silabe din care este alcatuit versul

| Anne2000 explică:

Prieteni, m-am exprimat gresit. Asta inteleg ca iambic prima silaba e neaccentuata si la trohaic prima e neaccentuata. Dar nu stiu cum imi dau seama in poezie, i-au toate versurile? Vreau sa-mi spuneti treptat ce trebuie sa fac. Va rog. Multumesc! :*

| Bombonyci_Lauriky_1996 a răspuns:

-ritmul iambic: format din două silabe: prima accentuată şi a
doua neaccentuată
-format din două silabe: prima neaccentuată, iar a
doua accentuata.
masura- este numarul silabelor dintr-un vers. Masura poate fi de la patru silabe, pâna la
15-16 silabe, si chiar mai multe.(despart in silabe toata propozitia big grin)