| Fjordneddey a întrebat:

"Arcasul, este o sculptura interesanta localizata la extremitatea Capului Caliacra." De ce autorul a pus virgula dupa "Arcasul"? Care este rolul virgulei?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Acea virgulă nu are nici un rol acolo, ba chiar este greșită pentru că gramatica ne spune că nu se pune nici o dată virgulă între subiect și predicat.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ca in orice situație, rolul virgulei este de a evidenția structura unei propoziții, ușurând astfel cititul.