| wolder a întrebat:

Are vreo importanta in ce ordine citesc cartile lu' AGATHA CHRISTIE? Macar spune-mi care sunt cele mai interesante!

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu,toate sunt romane cu sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are importanta, nu se leaga intre ele. Totusi, iti recomand sa nu citesti "Cortina: ultimul caz al lui Poirot" deoarece aceasta e ultima carte publicata si s-ar putea sa-ti taie cheful de a mai citi.
Cele mai interesante, dupa parerea mea, ar fi: "Cine l-a ucis pe Roger Ackroyd?", "Zece negri mititei", "O crima anuntata", "Unu, doi trei...", "Cinci purcelusi". Lista poate continua, eu sunt atras de toate cartile ei.
Bafta la lectura.

| Teardrop a răspuns:

Dacă aş fi citit toată cărţile ţi-aş fi putut spune, da' deocmandată, tot ce pot să spun e că Cortina trebuie citită ultima, Misterioasa Afacere de la Styles, prima, şi Crimă pe Terenul de Golf înainte de Misterul trenului Albastru.

Nu ştiu, am citit atâtea cărţi de Agatha Christie, şi le-am citit la nimereală, şi nu cred că ordinea contează...

Eventual, le oţi citit în ordinea în care au apărut (o găseşti pe wikipedia).

| Teardrop a răspuns (pentru Teardrop):

Cele mai interesante mi s-au părut 10 Negri Mititei, Crimă din Orient Express, După Înmormântare, Crimă pe Terenul de Golf, Ucigaşul ABC şi...mi-a plăcut enorm Conacul dintre dealuri, deşi nu e aşa interesantă.

| 0PopaPorno a răspuns:

Nu
Mie mi-au placut foarte mult : 10 negrii mititei, Martorul Mut, Moarte pe Nil

| under89 a răspuns:

Nu are nicio importanță.
A.C. a făcut un top cu romanele ei preferate, fiind:
1. Zece Negri Mititei (excelentă cartea, o iubesc)
2. Cine l-a ucis pe Roger Ackroyd
3. O moarte anunțată
4. Crima din Orient Express
5. 13 probleme
6. Către zero
7. Noapte nesfârșită
8. Casa strâmbă
9. Vinovat fară vină
10. Mâna ascunsă