| BeMine a întrebat:

As dori sa citesc o carte buna. Ceva psihologic, o carte din carte pot invata ceva despre viata, iubire. As dori ca autorul sa fie francez. Multumesc anticipat! Dau funda + vot happy

5 răspunsuri:
| KateMiddleton a răspuns:

Micul Print de Antoine de Saint Exupery.E o carte foarte buna, exact intrebarile care ti le dai tu si le da si personajul principal.
E extraordinara opera aia!
Lucrurile care tie ti se par rutina intr-o varianta boua.Te face sa gindestibig grinar oare ce-am facut eu.
Recomand, nu dau mai multe detalii pentru ca sa-ti fie interesant s-o citesti.
Bafta si lectura placuta! Funda?

| KateMiddleton a răspuns:

Si autorul e francez!

| bogdan72 a răspuns:

Les allumettes suedoises si Trois sucettes a la menthe de Robert Sabatier. Le gasesti doar in franceza la vreo biblioteca judeteana.

In alta ordine idei, daca nu l-ai citit, iti recomand Romanul adolescentului miop de Eliade. E psihologic, dar nu de analiza, e autobiografic, insa departe de tipul adolescentului consacrat de autori ca Minulescu, Sallinger si Bajenaru. Daca e vreo concluzie de tras, iti este lasata tie, desi romanul nu marcheaza decat inceputul si sfarsitul framantarilor adolescentine in viata autorului, incerta si tulburata in prima sa jumatate. L-am citit fara sa observ cand am dat cate douazeci de pagini. N-o fi Eliade francez, dar ar fi foarte pacat sa nu fi citit (macar) cartea asta.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Morometii vol 1 si 2.

| サクラ a răspuns:

Mizerabili-V.Hugo