| ghtm a întrebat:

As dori sa citesc un roman despre viata (familie, tinereta, dragoste, adolescenta). Puteti sa-mi recomandati unul interesant (precum sunt Frunze de dor, Povara bunatatii noastre, O viata si altele)?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand urmatoarele romane:
"la Medeleni"-Ionel Teodoreanu
":Ciresarii"-Constantin Chirita
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Elevul Dima dintr-a saptea"-mihail Drumes
"Enogma Otuiliei"-George Calinescu
"panza de paianjen"_Cella Serghi
"Romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade
"Toate panzele sus"_Radu Tudoran
''David Copperfield"-Charles Dickens
Toate romanele lui Jules Verne:"Doi ani de vacanta","capitan la cincisprezece ani", "Ocolul Pamantului in optezeci de zile", "Copiii Capitanului Grant" etc
"Cossette"-Victor Hugo
"Gavroche"-Victor Hugo
Lectura placuta orice ai alege!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Citește "La Medeleni"! Uite aici ai povestirea pe scurt a romanului, citește-o înainte de a citi romanul, îl vei înțelege mult mai bine!
http://www.lecturirecenzate.ro/2012/09/24/la-medeleni-teodoreanu-1-1-1/

| ghtm explică:

Niciodata nu am auzit de aceste romane. Le voi citi neaparat. Multumesc mult!

| tofifizing a răspuns:

Ai incercat ciresarii? sunt super citeste cartea asta! e vorba de 7 adolescenti:]