| Michaela89 a întrebat:

As dori si eu sa citesc o carte, nu conteaza genul.Sunt clasa a VIII-a si as vrea sa imi imbogatesc vocabularul,dar sa stiu si despre ce e vorba, adica sa nu aiba nici cine stie ce termeni pomposi. Ceva idei? Dau funda.Multumesc!

11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Orice carte iti imbunatateste vocabularul, chiar si in Caragiale gasesti cuvinte noi, interesante, chiar daca limba scrisa de el are 130 de ani. Asa ca eu zic sa citesti orice carte, important e sa iti placa si sa te captiveze. Nu Madame Bovary, la aia adormi happy. Evita-l pe Eliade, raspunsul e dat in batjocura, e foarte greu pentru clasa a 8-a. Dar Colt Alb, Padurea Spanzuratilor, Gestapo, Robinson Crusoe, sunt carti usoare, captivante, placute si chiar inveti din ele mai mult decat cateva cuvinte.

| suffarstar a răspuns:

Cronicile Wardstone, cea mai tare carte.
Tarzan din neamul maimutelor
Intoarcerea lui Tarzan(niste carti excelente, cartile sunt foarte diferite de film, dureros de frumoase, de fapt astea sunt cele mai indicate)
Singur pe lume
Ivanhoe
Robin Hood
Robinson Crusoe
Cimitirul animalelor
Stapanul inelelor
5 saptamani in balon
Steaua sudului
Cam astea stiu.

| aliceinchains a răspuns:

Caută orice carte de Agatha Christie, sunt interesante și nu-s grele de înțeles, sigur au să-ți placă!
Elevul Dima dintr-a șaptea - Mihail Drumeș
Dracula - Bram Stocker
Cianură pentru un surâs - R. O. Brasoveanu
Bună seara, Melania! - R. O. Brasoveanu
Micuțele doamne - L. M. Alcott
320 de pisici negre - R. O. Brașoveanu
Soția călătorului în timp - A. Niffenegger
Aș crede în Dumnezeu - C. Baboș
Scrisori de dragoste pentru o prințesă chineză - M. Vișniec
Seria "Cronicile din Narnia" - sunt 8 cărți.
Spor la citit!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand:
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu
"La Medeleni"- Ionel Teodoreanu
"Elevul Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Scrisoare de dragoste"- Mihail Drumes
"Panza de paianjen"- Cella Serghi
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"Adela"- Garabet Ibraileanu
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala si la Evaluarea Nationala iti doresc!

| Lynna a răspuns:

Romanul adolescentului miop, de Eliade.

| TheDifference a răspuns:

Singur pe lume
Robinson Crusoe
Tom Sawyer
Elevul Dima dintr-a 7 (e epica laughing )
Cismigiu & comp

| FlooPp a răspuns:

Print si Cersetor
Cartea Junglei 1 si 2
Spartacus
Singur pe Lume
Inconjurul lumii in 80 de zile
Calatorie spre centrul pamantului
Insula cu Elice
De la Pamant la Luna
6 Saptamani in balon
Winetoo
Bafta!

| CersetoruVesel a răspuns:

Imparatul mustelor scris de wiliam golding e despre un avion plin cu copii care se prabuseste pe o insula pustie si ei trebuie sa supravietuiasca nu stiu mai mult pentru ca abia am ajuns la al treilea capitol

| DanG a răspuns:

Citeste „Elevul Dima dintr-a saptea" de M. Drumes. NU are termeni pomposi si e cam de varsta ta.

| YukiAkemi a răspuns:

Amurg
Nu plange sub clar de luna
Vise albe
sunt carti romantice si interesante eu, fiind in clasa a iv a le-am citit si am invatat mii de expresii si chestii.

| mirelaaamira a răspuns:

Citeste "la paradisul femeilor" sau " enigma otiliei".

enigma otiliei iti va fi de folos la liceu