| TheCuTeGirl a întrebat:

As dori un top 5-10 carti foarte frumoase, despre viata si care v-au schimbat gandirea. ceva in genul cartilor 'osho'

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Osho? platitudini si clisee pe care ti le spune si psihologul de la colt. Mai maturizeaza-te si vorbim de osho asta. auzi... osho laughing))))

| unknøwn a răspuns:

Nu exista carte care sa-mi fii schimbat gandirea.
Nu asta e scopul cartilor.

| LetMeHelp a răspuns:

Sunt puse intr-o ordine aleatorie.
1. Tess D'Urberville de Thomas Hardy - care mi-a dat o lectie despre ce inseamna sa pleci de acasa de la varste fragede.
2. Darul lui Jonas de Lois Lowry - care m-a facut sa-mi dau seama ca lumea in care traim nu este cea mai rea posibila
3. Spitalul Municipal de Barbara Harrison - m-a facut sa-mi dau seama ca profesia de medic nu este atat de usoara pe cat cred toti, si ca relatia dintre un sarac si o bogatana nu ar fi chiar imposibila.
4. Enigma Otiliei de George Calinescu - care m-a facut sa vad ce inseamna iubirea si ca dupa 30 de ani, ne schimbam mult prea tare.
5.Hotul de carti de Markus Zusak - care mi-a dat un mod de a vedea cum era cu adevarat in Al Doilea Razboi Mondial
6. Minunea de R.J. Palacio - pe care ar fi trebuit s-o pun pe primul loc si care le spune adolescentilor ca viata pe care o traiesc cu cosuri si alte schimbari nu este cea mai rea. Este vorba despre un copil cu sindromul Down. Excelenta carte.
7. Maitreyi de Mircea Eliade - care m-a facut sa vad ca India nu este chiar de poveste si m-a facut sa le inteleg gandirea.
8. Cele trei fete ale lunii de Sally Gardner - care mi-a spus ce inseamna cu adevarat comunismul (nu neaparat ca cel de pe vremea lui Ceausescu)

Ti-am facut un top 8 laughing. Sper ca nu te-ai plictisit, dar intrebarea ta mi s-a parut interesanta si am vrut sa-ti si explic de ce imi plac si cum mi-au schimbat gandirea. Scuze pentru eventualele greseli.
O zi buna!

| Andi86 a răspuns:

1. Legaturi primejdioase.
2. Nascuti asasini.
3. Rosu si negru.
4. Robinson Crusoe.
5. Ben Hur.

TOP 5 carti care m-au fascinat foarte mult.